Czyszczenie kostki brukowej

Kostka brukowa jest łatwa do konserwacji. Czyszczenie kostki brukowej może nastręczać problemów, gdy pojawią się plamy, na przykład z oleju lub mech. Warto poznać sposoby, jak czyścić kostkę brukową w ogrodzie.

Konserwacja kostki brukowej impregnowanej jest łatwiejsza, gdyż impregnacja zabezpiecza kamień przed niekorzystnym działaniem atmosfery i wilgoci. Na rynku dostępne są głównie impregnowane kostki, wówczas do czyszczenia bruku wystarczy woda z detergentem. Jeśli podjazd wyłożony jest kostką bez impregnacji fabrycznej, woda pod ciśnieniem nie wystarczy do konserwacji bruku, gdyż zanieczyszczenia wnikają głęboko w kamień. Wówczas niezbędny będzie specjalistyczny środek do czyszczenia kostki brukowej.

Najtrudniejsze do usunięcia są plamy z oleju, które widocznie szpecą bruk. Mogą się pojawić wskutek wycieku oleju z samochodu lub w wyniku rozlania oleju w czasie imprezy grillowej. Niezbędne jest szybkie mycie kostki brukowej zanim plama zaschnie. Najpierw najlepiej posypać plamę piaskiem, który wchłonie część oleju. Następnie należy zmyć plamę wodą z detergentem przy użyciu twardej szczotki do czyszczenia kostki. Lepsza może okazać się myjka do kostki, która zmyje plamę wodą pod ciśnieniem. Wodę z detergentem należy pozostawić na około godzinę, a następnie zmyć. Jeśli plama nie schodzi niezbędny będzie chemiczny środek do czyszczenia kostki brukowej. Niestety chemiczne preparaty mogą odbarwić kostkę i zostawić jaśniejszą plamę. Dlatego też przed ich użyciem należy zrobić próbkę w niewidocznym miejscu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o odkurzaczu do liści?

Stosunkowo najłatwiejsza do konserwacji jest kostka granitowa, która jest odporna na ścieranie i długo zachowuje estetyczny wygląd. Regularna pielęgnacja kostki granitowej nie jest trudna i wystarczy do tego myjka ciśnieniowa. Jeśli jednak kostka granitowa zostanie zabrudzona olejem, nie należy stosować myjki ciśnieniowej, która może tylko powiększyć plamę. W przypadku świeżych plam z oleju można posypać kostkę granitową piaskiem, który wchłonie olej, a następnie zmyć kostkę wodą z detergentem.

Czyszczenie z mchu kostki brukowej

Szczotka do czyszczenia kostki lub myjka Karcher sprawdzą się, jeśli bruk porośnie mchem i glonami. Jeśli bruk znajduje się w miejscu zacienionym lub wilgotnym mech może się znacznie rozrosnąć w szparach między kostkami.

Czyszczenie z mchu polega głównie na mechanicznym wyrywaniu. Chemiczne preparaty do czyszczenia z mchu powinny stanowić ostateczność, gdyż chemia zanieczyszcza wody gruntowe i może uszkodzić rośliny, jeśli bruk znajduje się blisko ogrodu.

Czyszczenie kostki z mchu, czyli czyszczenie bruku oraz mycie kostki brukowej za pomocą myjki ciśnieniowej krok po kroku
Czyszczenie kostki brukowej - polecane preparaty i najlepsze metody mycia kostki

Dobrym rozwiązaniem jest specjalna szczotka do czyszczenia kostki, która posiada twarde, druciane włosie oraz stalowy skrobak. Koszt przeciętnej szczotki waha się od 6 do 10 zł, ale są też szczotki w cenie około 69 zł. Dzięki niej możemy skutecznie wyskrobać mech i porosty spomiędzy kostek. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o produktach Karcher.

Niestety mechaniczne czyszczenie bruku z mchu i chwastów wymaga ciężkiej pracy fizycznej. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest myjka do kostki, która wypłukuje mech silnym strumieniem wody pod ciśnieniem.

Jednym z popularnych urządzeń jest myjka ciśnieniowa Karcher K2 Basic, w cenie około 300 zł. Myjka zaopatrzona jest w dyszę rotacyjną, pistolet spryskujący, wąż wysokociśnieniowy oraz posiada wbudowany filtr wody. Do myjki można dokupić specjalną szczotkę Karcher T-tracer, która ułatwi czyszczenie kostki brukowej.  Cena szczotki Karcher do mycia kostki brukowej wynosi około 250 zł. Szczotka posiada dwie dysze, dzięki którym czyszczenie bruku odbywa się dwoma płaskimi strumieniami wody. Pielęgnacja kostki przy pomocy szczotki Karcher jest tym łatwiejsza, że szczotka do czyszczenia kostki zapobiega rozpryskiwaniu się wody.

Mycie kostki brukowej - preparaty

Jednym z najpopularniejszych środków do czyszczenia kostki brukowej jest preparat Tenzi, przeznaczony do czyszczenia plam z oleju, smarów, paliwa. Preparat ten stosuje się w rozcieńczeniu gorącą wodą (200-500 ml na 10 litrów wody). Po naniesieniu na powierzchnię pozostawiamy płyn na 5 minut, a następnie szorujemy szczotką ryżową lub zmywarką do nawierzchni. Ten środek do czyszczenia kostki brukowej zalecany jest do silnych zabrudzeń, szczególnie pochodzących z oleju silnikowego czy benzyny. Preparat ten jest bardzo wydajny, gdyż przy pomocy 1 litra możliwe jest mycie kostki brukowej o powierzchni 100 m2.

Popularny jest również środek do czyszczenia kostki brukowej HG w cenie od 28 do 36 zł za litrowe opakowanie. Preparat ten przeznaczony jest do czyszczenia zabrudzonych nawierzchni betonowych, kamiennych czy ceglanych w ogrodzie i na tarasie. Opakowanie rozpuszczamy w 4 litrach wody a następnie szorujemy powierzchnię przy pomocy twardej szczotki. Środek należy pozostawić na nawierzchni kilka minut a następnie obficie spłukać wodą. Kostka brukowa poddana regularnemu czyszczeniu zachowa swój nienaganny wygląd. Warto poznać sposoby, jak czyścić kostkę brukową w ogrodzie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny