Jak wyczyścić mosiężne przedmioty?

Chemiczne czyszczenie sodą oczyszczoną

Przygotuj 70 g sody oczyszczonej, 1 l gorącej wody, 20 cm aluminiowej folii oraz rękawiczki z lateksu. Rozpuść sodę w gorącej wodzie, wyłóż naczynie (nie metalowe!) folią aluminiową i włóż do środka mosiężny świecznik bądź inny przedmiot. Następnie zalej go tym roztworem i pozwól danemu elementowi „popływać w nim” przez kilka minut. Na końcu wystarczy już tylko przepłukać mosiężny przedmiot pod czystą, letnią wodą.

Pamiętaj, żeby podczas czyszczenia sodą oczyszczoną zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia. Jeżeli nie posiadasz wyciągu kuchennego – otwórz okno! A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu miedzi?

Maska czyszcząca mosiężny żyrandol

Do jej wykonania potrzeba 2/3 szklanki mąki jęczmiennej, 2/3 szklanki białego octu, miskę, drewnianą łyżkę i pół szklanki soli. Wymieszaj mąkę z octem w misce, a następnie dodaj do niej sól. Mieszaj składniki do momentu uzyskania jednolitej masy – jeżeli nadal jest zbyt rzadka, dodaj do niej szczyptę mąki. Konsystencja roztworu powinna być lepka i gęsta! Dokładnie nałóż na żyrandol masę za pomocą drewnianej łyżki. Zostaw przedmiot na całą noc. Następnego dnia umyj żyrandol pod bieżącą wodą, wysusz go i wypoleruj szmatką z bawełny. Szybko przekonasz się, że czyszczenie mosiądzu taką „miksturą” jest niezwykle efektywne!

Popiół i… kiszona kapusta?

Są to chyba najstarsze domowe sposoby czyszczenia, którymi wypielęgnujesz mosiężne elementy. Wybierz z ogniska popiół drzewny (byle nie zawierał tłuszczu!), rozrób i wymieszaj go z kwasem z kiszonej kapusty. Postaraj się utworzyć z tych składników jednolitą i gęstą masę, którą następnie wetrzesz w wybrany przedmiot. Po kilku minutach wypłucz mosiężny element pod ciepłą wodą. Sprawdź także artykuł z poradami, czym czyścić srebrną biżuterię.

Czyszczenie mosiądzu w domu, a także najlepsze porady na czyszczenie mosiądzu i mosiężnych elementów w drzwiach krok po kroku
Czyszczenie mosiądzu krok po kroku – najlepsze środki i domowe sposoby

Czym czyścić mosiądz w domu?

Kąpiel w szczawiu

Zastanawiasz się, jak wyczyścić mosiężne przedmioty w inny sposób? Możesz spróbować metody ze… szczawiem! Przygotuj 200gr kwasu szczawiowego (najlepiej w postaci kryształków), 1l ciepłej wody oraz gumowe rękawiczki. Rozpuść kwas w wodzie i umieść w przygotowanej substancji mosiężny świecznik. Płucz przedmiot aż do momentu uzyskania idealnego efektu, przemywając na końcu przedmiot pod ciepłą wodą.

Jeżeli chcesz, możesz dodać do roztworu kilka kropli płynu do naczyń (np. Ludwik). Może być to również inny płyn pod warunkiem, że będzie zawierał powierzchniowo czynne związki niejonowe i anionowe!

Chemiczne czyszczenie sodą oczyszczoną i octem

Soda oczyszczona będzie naprawdę skutecznym środkiem, w szczególności, gdy połączysz ją z… octem! Ocet jest kwasem o charakterystycznym ostrym zapachu, więc warto na czas czyszczenia otworzyć okno. Łącząc sodę z octem uzyskasz świetną pastę, którą możesz przykryć mosiężną powierzchnię wymagającą odświeżenia. Wystarczy dosłownie chwila, żeby wszystkie warstwy zebranego na przedmiocie brudu zostały wyczyszczone! Aby zebrać zanieczyszczenia, użyj miękkiej szczoteczki do zębów. Na koniec przetrzyj pozostałości pasty czystą bawełnianą ściereczką.

Sok z cytryny

Działa podobnie jak ocet, ponieważ także jest kwasem. Jeżeli czyszczenie mosiądzu powinno przebiec łagodnie, nałóż sok z cytryny z solą na wybrany przedmiot – następnie przetrzyj go suchą szmatką.

Pamiętaj, że sól z cytryną radzą sobie tylko przy zbieraniu zewnętrznego brudu – silniejsze zabrudzenia wewnętrzne wymagają użycia „cięższej artylerii”.

Ważne porady i wskazówki

1. Jeżeli chcesz wyczyścić uchwyt kołatki, mosiężny kran, stylizowaną ozdobę na ścianie bądź oprawkę zamka na klucz – musisz szczególnie uważać! Przedmioty te sąsiadują bowiem najczęściej z drewnianymi powierzchniami mebli, które możesz przypadkowo uszkodzić. Dlatego staraj się poprzedzić czyszczenie mosiądzu zabezpieczeniem drewnianych elementów wokół, np. poprzez wycięcie szablonu z kartonu i przyklejenie go taśmą klejącą wokół czyszczonego elementu.

2. Wszelakie kwasy takie jak ocet są mocno żrące. Dlatego, jeżeli dobierzesz do czyszczenia niewłaściwe proporcje, możesz odbarwić mosiądz! Musisz więc zawsze pamiętać o dobieraniu dobrych proporcji oraz opłukiwaniu czyszczonego elementu po zabiegu – pod czystą i letnią wodą.

3. Mosiężne elementy mogą mieć różny stopień zabrudzenia bądź korozji. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie zanieczyszczenia są niepożądane. Czasem okazuje się, że są one bardzo… potrzebne! Weźmy pod uwagę patynę – tworzy się ona na mosiądzu po to, by stać się naturalną powłoką ochronną elementu, broniąc go przed dalszą korozją. Tak więc nie usuwaj bezmyślnie wszystkich zabrudzeń, ponieważ są (w większości) integralną częścią mosiądzu.

4. Każdy oczyszczony przedmiot z mosiądzu narażony jest na utlenienie się. Dlatego pamiętaj, żeby po każdym zabiegu pielęgnacyjnym zabezpieczyć mosiężny element przed taką ewentualnością!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny