Czyszczenie nubuku - porady

Nubuk a zamsz

To prawda, że nubuk jest zbliżony swoim wyglądem do zamszu. Oba te materiały prezentują się bardzo efektownie, ale też wymagają wiele uwagi – pielęgnacja zarówno nubuku, jak i zamszu jest niełatwym zadaniem. Wielu producentów stosuje owe materiały już nie tylko w modelach obuwia jesienno-zimowego, ale też w butach przeznaczonych na wiosnę czy lato! Dlatego dbanie o nubuk i zamsz aktualne jest przez cały rok.

Zapewne zastanawiasz się, czym różni się nubuk od zamszu. A więc, zamsz jest wewnętrzną stroną skóry, która pokryta została krótkim i charakterystycznym w dotyku „meszkiem”. Nubuk z kolei również jest wierzchnią warstwą, jednak nieco oszlifowaną – stąd też przypomina zamsz. Kiedy jednak przyjrzysz się bliżej zobaczysz, że buty z nubuku posiadają zdecydowanie krótsze włoski. Tak, nubuk a zamsz różnią się zatem od siebie długością włosa! Nieraz zdarza się jednak, że producent pokrywa nubuk cienką warstwą wosku i wtedy trudno jest rozpoznać materiał. Jednak nubuk i zamsz łączy pewna cecha – kiedy przejedziesz po nich palcem, kierunek ułożenia włosków się… zmienia. Czyszczenie nubuku różni się nieco od czyszczenia zamszu.

Regularna pielęgnacja nubuku

Niepodważalnym faktem jest, że czyszczenie nubuku to klucz do pięknego wyglądu butów. Już od chwili zakupu należy zająć się ich pielęgnacją – tzn. zaimpregnować obuwie na przyszłość. Możesz zrobić to przy pomocy odpowiednich środków impregnujących – najczęściej sprzedawane są w sprayu (np. firmy Ecco, cena ok. 30 zł), który należy rozpylić z odległości min. 20 cm. Po jego nałożeniu trzeba będzie odczekać kilka minut, zanim nubuk zrobi się całkowicie suchy. Ważne jest również szczotkowanie butów nubukowych. Nie możesz oczywiście korzystać ze zwykłej szczotki! Idealną opcją będzie specjalna szczoteczka do nubuku (również firmy Ecco, cena ok. 25 zł), która ma miękkie włosie i pozwala czyścić buty, nie uszkadzając przy tym ich delikatnej struktury. Kiedy będziesz szczotkować buty dość często sprawisz, że nie będą pojawiały się na nich ciemne ślady! Sprawdź także ten artykuł o czyszczeniu zamszu.

Oczywiście pełny sukces osiągniesz wówczas, gdy zabrudzenia będą usuwane na bieżąco. Jeżeli będziesz wiecznie odkładać pranie butów z nubuku „na sucho” bądź ich regularne szczotkowanie, na pewno zostaną na nich nieusuwalne… plamy! Najrozsądniejszym wyjściem będzie więc pozbywanie się zanieczyszczeń, jeszcze zanim zdążą zaschnąć na obuwiu – wówczas będzie duża szansa, że nie stracą one na swoim oryginalnym wyglądzie.

Jak wyczyścić buty z nubuku?

Najlepsze domowe sposoby na czyszczenie nubuku

Najważniejsze, aby czyszczenie nubuku odbywało się bez używania wody. Najlepsza będzie do tego gąbka do czyszczenia i… gumka do ścierania! Gąbką usuniesz błoto i zabrudzenia zewnątrz, a gumką usuniesz brud z tych miejsc, do których ciężko jest dotrzeć gąbką. Ważne, aby nie zostawiać obuwia w pobliżu źródła ciepła, ponieważ może się odkształcić – dodatkowo kolor na pewno stanie się wówczas bardziej wyblakły.

Czyszczenie butów z nubuku domowo
Jak błyskawicznie wyczyścić buty z nubuku domowym sposobem? Kilka sprawdzonych metod

Profesjonalne środki ze sklepu (np. w sprayu) to nie wszystko. Owszem, takie preparaty są skuteczne i łatwe w użyciu, jednak często zwyczajnie nie radzą sobie z większymi zabrudzeniami materiału. Uratować nubuk możesz jednak domowymi sposobami, jak chociażby zwyczajną… skórką od chleba! Wystarczy strącać za jej pomocą drobinki błota. Równie dobrym sposobem okazuje się płyn do mycia naczyń – wystarczy wkropić do litra wody 4 krople płynu, aby pozbyć się z butów białych zacieków. Skuteczny jest także talk na tłuste plamy – zabrudzenie posypujesz talkiem, a on po chwili zacznie wchłaniać tłuszcz. Następnie trzeba zdmuchnąć talk, np. przy pomocy zimnego powietrza z suszarki. Sprawdź także ten artykuł na temat czyszczenia butów z nubuku.

Jak jeszcze usunąć zabrudzenia z nubuku?

Na tłuste plamy pomoże również roztwór na bazie wody i octu (proporcje 10:1). Zamocz w miksturze czystą ścierkę i przyłóż do plamy na obuwiu, unikając pocierania. Usuń skondensowany tłuszcz przy pomocy szczoteczki. Pamiętaj również, aby nigdy nie zostawiać takich zabrudzeń na butach – gdy tłuszcz zaschnie, będzie bowiem bardzo trudny do usunięcia! Możesz także przygotować papkę z mleka oraz sody oczyszczonej (1:1). Zanurz w niej ścierkę i przetrzyj delikatnie obuwie – po wyschnięciu papki koniecznie strzep sodę z materiału!

Polecanym domowym sposobem jest również czyszczenie nubuku za pomocą… szczoteczki do zębów. Są niedrogie i łatwo dostępne, a z ich pomocą skutecznie pozbędziesz się brudu na obuwiu. Po powrocie do domu zostaw buty do swobodnego wyschnięcia (daleko od kaloryfera!). Suche już obuwie przetrzyj delikatnie szczoteczką do zębów, która pozbędzie się zabrudzeń na miękkim nubuku. Zasada sukcesu jest prosta – czyść z włosem, ale nigdy pod włos!

ikona podziel się Przekaż dalej