Czym jest nubuk? Pielęgnacja i pranie butów z nubuku

Popularny nubuk to miękka skóra pochodzenia bydlęcego lub cielęcego. Zewnętrzna (tj. wierzchnia) część skóry poddawana jest obróbce, w wyniku której zostaje oszlifowana i obrobiona. W efekcie staje się nubukiem, który ma strukturę aksamitnie delikatnego meszku.

Z uwagi na delikatną strukturę, nubuk wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby obuwie mogło dobrze się prezentować przez długi czas. Zalecane są tu szczególnie gotowe preparaty w sprayu oraz specjalne środki renowacyjne przeznaczone do zamszu i nubuku.

W przypadku tego rodzaju obuwia oczywiste jest, że skoro nubuk jest skórą, to pranie butów z nubuku w pralce nie może mieć miejsca. W grę wchodzi wyłącznie czyszczenie nubuku, gdzie zastosowanie mogą mieć skuteczne domowe sposoby. A może zainteresuje cię także artykuł o praniu butów w pralce?

Domowe sposoby na czyszczenie nubuku krok po kroku

W celu utrzymania obuwia z nubuku w jak najlepszej kondycji, potrzebna jest regularna pielęgnacja. W przeciwnym razie buty szybko i trwale ulegną zniszczeniu. Dlatego zdradzamy kilka trików, jak wyczyścić buty z nubuku z pomocą produktów, które można znaleźć w każdym domu.

Czyszczenie nubuku nie jest trudne. Tak naprawdę potrzebna jest jedynie szczotka z miękkim włosiem, którą zbierzesz nadmiar piasku i zaschniętego błota. Czyszczenie butów z nubuku domowymi sposobami świetnie się sprawdza
Czyszczenie nubuku krok po kroku - domowe sposoby, praktyczne porady

Niezbędnym przyborem jest szczotka z miękkim włosiem. Nubuk należy regularnie szczotkować, pozbywając się kurzu i piasku. W czyszczeniu nubuku świetnie sprawdzi się np. skórka czerstwego chleba, którą pociera się obuwie (zawsze jasną stroną).

Z tłustymi plamami z łatwością poradzi sobie roztwór wody z octem kuchennym (10:1) lub talk. Zarówno przy stosowaniu jednego, jak i drugiego sposobu, nie należy pocierać nubuku! Ścierkę namoczoną w roztworze wystarczy przyłożyć na chwilę do plamy, a talk posypać i po chwili zdmuchnąć. Zacieki z soli drogowej usuniemy natomiast mieszanką wody i płynu do naczyń.

Nubuk a zamsz – różnica

Bardzo często zamsz i nubuk traktowane są na jednym poziomie. Widać to nawet na przykładzie preparatów do pielęgnacji obuwia. Większość z nich przeznaczona jest do stosowania zarówno do zamszu, jak i do nubuku. Różnica między nimi polega na tym, że nubuk wykonany jest z zachowaniem wierzchniej warstwy skóry zwierzęcej, natomiast zamsz jej nie posiada.

Nie zmienia to jednak faktu, że o obie skóry należy dbać. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku konieczna jest impregnacja za pomocą specjalistycznych preparatów w sprayu. Dzięki nim utrzymamy obuwie w należytej świetności.

Porównując nubuk a zamsz, często dochodzimy do wniosku, że poziom trudności w pielęgnacji obuwia jest właściwie zbliżony. Jednak nie ma się czym zrażać, ponieważ zawsze w trudnych sytuacjach dopomóc nam mogą niezawodne domowe sposoby.

ikona podziel się Przekaż dalej