Czyszczenie octem bez tajemnic – co i jak wyczyścić octem?

Wiele gospodyń domowych wie, że ocet do sprzątanie jest wręcz niezastąpiony, podobnie zresztą jak czyszczenie sodą oczyszczoną z jego dodatkiem. Świetnie usuwa zabrudzenia, w tym kamień, a także skutecznie odkaża. Czyszczenie octem to zatem domowy sposób warty wypróbowania przy wykonywaniu wielu czynności domowych. W czym zatem sprawdzi się woda z octem?

Na pierwszym miejscu wymienić warto mycie lodówki octem, gdyż produkt ten świetnie usuwa nieprzyjemne zapachy po produktach spożywczych, jak na przykład ryby czy dania z czosnkiem. Idealnie nada się do wyczyszczenia wszelkich zakamarków i pojemników do przechowywania żywności. Jak wygląda mycie lodówki octem? Przyda się woda z octem w stosunku 1:1, którą myjemy lodówkę jak zazwyczaj. Po czyszczeniu warto ponownie umyć lodówkę ściereczką namoczoną już w samej wodzie, by zniwelować nieco zapach. Warto jednak pamiętać, że ten będzie utrzymywał się przez krótki czas, niwelując inne przykre zapachy.

Jak jeszcze wykorzystać ocet do sprzątania kuchni? Woda z octem świetnie sprawdzi się także jako odkamieniacz – i to nie tylko, jeśli chodzi o usuwanie kamienia ze zlewu i baterii, ale także czajnika. Ocet z niewielkim dodatkiem wody zagotowujemy, a następnie dwukrotnie gotujemy już samą wodę, by pozbyć się zapachu.

W kuchni i innych pomieszczeniach warto wypróbować także mycie podłogi octem. Produkt ten świetnie sprawdza się zamiast tradycyjnych środków. Do 4 litrów wody dolewamy pół szklanki octu i myjemy powierzchnie jak zazwyczaj. Mycie podłogi octem to doskonały sposób na usunięcie zabrudzeń i nadanie jej blasku – zarówno płytkom, jak i panelom.

Mycie łazienki octem – co warto wiedzieć?

Czyszczenie octem w łazience sprawdza się idealnie, gdyż które inne pomieszczenie jest tak narażone na występowanie osadu z kamienia? Ocet rozprawia się z nim idealnie. W miejscach z osadem wystarczy na kilka godzin położyć waciki kosmetyczne nasączone tym białym płynem, a ocet po prostu go rozpuści, nie uszkadzając powierzchni.

Jak jeszcze wykorzystać ocet do sprzątania łazienki?

Roztwór wody z octem warto przelać do butelki z rozpylaczem i stosować jak tradycyjne środki myjące. W ten sposób wyczyścimy na przykład wnętrze muszli klozetowej, docierając do wszelkich zakamarków. Mycie łazienki octem można przeprowadzić w sposób kompleksowy, gdyż świetnie nada się on do czyszczenia płytek – ściennych i podłogowych – a także luster i kabiny prysznicowej.

Wisienką na torcie, jeśli chodzi o mycie łazienki octem, będzie wypolerowanie baterii. Wystarczy spryskać ją przygotowanym wcześniej roztworem wody z octem i przetrzeć szmatką. Ocet świetnie rozpuści pozostałości mydła, pasty do zębów, usunie kamień i zapewni blask polerowanej powierzchni, bez smug. Dlatego też chętnie jest wybierany do polerowania okien.

Czyszczenie octem, podobnie zresztą jak czyszczenie sodą oczyszczoną, to najbardziej znane domowe sposoby na sprzątanie przede wszystkim łazienki i kuchni. Jeśli szukasz innych porad i inspiracji w zakresie tego zagadnienia, na tej stronie znajdziesz licznie zebrane artykuły poradnikowe.