Czym jest parownik klimatyzacji? Opinie odnośnie jego czyszczenia

Słynny parownik jest nieodłącznym elementem układu klimatyzacji w samochodzie. Znajduje się zwykle w trudno dostępnym miejscu – między kabiną pasażerską a komorą silnika. Jego „ukryta” lokalizacja wprost uniemożliwia amatorom przeprowadzenie czyszczenia.

Okazuje się, że parownik klimatyzacji odgrywa bardzo ważną rolę w samochodzie. Do jego zadań należy m.in. pochłanianie ciepła z wnętrza samochodu, odparowywanie czynnika chłodniczego, utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgoci oraz oczyszczanie powietrza.

Jest bardzo wiele opinii na temat czyszczenia parownika. Większość z nich opiera się głównie na założeniu, że jeśli nic się nie dzieje, to nie należy niczego ruszać. W dużej mierze brak czyszczenia parownika spowodowany jest także trudno dostępną lokalizacją.

Czyszczenie klimatyzacji w samochodze za pomocą pary wodnej jest konieczne, by usunąć wszystkie zarazki, bakterie i zabrudzenia. To pomaga utrzymać ją w czystości.
Czyszczenie parownika klimatyzacji w samochodzie - metody, porady, opinie

Czyszczenie parownika klimatyzacji – jak się to robi?

Jak wyczyścić klimatyzację w samochodzie i usunąć zanieczyszczenia z parownika? Czyszczenie układu klimatyzacji przeprowadza się za pomocą specjalnych środków, jednak czyszczenie parownika klimatyzacji to już wyższa szkoła jazdy. Nie istnieje perfekcyjna metoda, dzięki której dokładnie wyczyścimy parownik. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest całkowite wyjęcie zespołu.

Parownik to element klimatyzacji o bardzo skomplikowanej budowie. Z tego względu nie jest możliwe jego dokładne wyczyszczenie. Planując jednak odgrzybianie parownika, należy zwrócić uwagę na skład preparatu chemicznego. Nie może on być szkodliwy dla zdrowia oraz dla samego parownika (aluminium).

Inna metoda na czyszczenie parownika klimatyzacji polega na opróżnieniu układu klimatyzacji z czynnika chłodzącego. Następnie wykonuje się mycie układu. Kolejny krok to sprawdzenie szczelności klimatyzacji. Jeśli próba da pomyślny wynik, następuje nabicie klimy oraz wymiana czynnika chłodzącego i filtra kabinowego. Wyczyszczenie całego układu klimatyzacji powinno wyeliminować przykry zapach. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat odgrzybiania klimatyzacji domowej.

Czyszczenie parownika i klimatyzacji w samochodzie jest konieczne, ponieważ często zbierają się w niej zabrudzenia, bakteriei grzyby.
Czyszczenie parownika klimatyzacji w samochodzie - metody, porady, opinie

Czy dezynfekcja i mycie parownika jest konieczne?

Zarówno parownik, jak i cały układ klimatyzacji w samochodzie wymagają regularnego czyszczenia i odgrzybiania. W przeciwnym razie zanieczyszczona klimatyzacja negatywnie wpływa na zdrowie pasażerów. W dodatku nieprzyjemny zapach wydobywający się z wentylacji zaburza komfort podróżowania.

Odgrzybianie oraz czyszczenie klimatyzacji zaleca się wykonywać w trakcie przeglądu. Specjaliści zrobią to w fachowy sposób, a my będziemy spokojni o zdrowie swoje i swoich bliskich. Nie wolno lekceważyć pojawiającego się brzydkiego zapachu.

Opinie fachowców są zgodne – regularne czyszczenie układu klimatyzacji jest gwarantem prawidłowego funkcjonowania klimatyzacji. Nie wolno zapominać przy tym o parowniku, który stanowi główną część układu. Pamiętajmy – mycie i dezynfekcja to podstawa!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 71.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny