Czyszczenie piekarnika sodą i octem

Soda oczyszczona i ocet od wieków są wykorzystywane do czyszczenia. Ich właściwości oczyszczające i odkażające są świetnie znane, dlatego wykorzystuje się je do tworzenia domowych preparatów czyszczących. Nadają się do największych zabrudzeń – radzą sobie z kamieniem w łazience, świetnie sprawdzają się w przypadku tłustych zabrudzeń w kuchni.

Czyszczenie piekarnika sodą i octem to świetny pomysł z kilku powodów. Przede wszystkim są to składniki, które nie przenikają do potraw, w pełni bezpieczne dla ciebie i środowiska. Ponadto są bardzo skuteczne – soda i ocet rozpuszczają brud i pomagają go usunąć. Nie musisz się obawiać ich przykrego zapachu, błyskawicznie wyparowuje. Sprawdź także artykuł o czyszczeniu piekarnika z termoobiegiem.

Jak wyczyścić piekarnik sodą oczyszczoną i octem?

Sody oczyszczonej i octu można używać na mniej zabrudzony piekarnik. Sprawdzają się w regularnym, cotygodniowym odświeżaniu piekarnika. W zasadzie wystarczy zmieszać wodę z octem w proporcji 1:1 i przetrzeć nią całe wnętrze piekarnika. Większe zabrudzenia warto posypać sodą i zostawić na trochę. Aktywnie rozmiękczy tłuszcz i przyklejony do niego brud i sprawi, że łatwiej będzie je usunąć.

To sposób zarówno na czyszczenie piekarnika elektrycznego, jak i gazowego. Tym samym sposobem wyczyścisz szybkę piekarnika i blachy. Jest to bardzo prosty sposób, jednakże może okazać się niewystarczający w przypadku większych zabrudzeń.

Czyszczenie piekarnika sodą i octem to świetny pomysł. Może być naprawdę skuteczne, zwłaszcza, że soda oczyszczona świetnie działa na tłuszcz, a ocet dezynfekuje i oczyszcza.
Czyszczenie piekarnika sodą i octem krok po kroku - sprawdzony, domowy sposób

Jak wyczyścić przypalony piekarnik sodą oczyszczoną?

Sposobów na to, jak wyczyścić przypalony piekarnik sodą oczyszczoną jest naprawdę bardzo dużo. Najczęściej jednak używa się niezwykłej papki. Sodę oczyszczoną miesza się z wodą i kropelką płynu do mycia naczyń w takich proporcjach, by powstała gęsta papka. Należy ją nałożyć na ścianki i dno piekarnika i zostawić. Jeśli zabrudzenia są duże, to nawet na całą noc.

Po upływie co najmniej kilku godzin można rozprowadzić papkę szorstką stroną gąbki. Nierozpuszczone drobinki sody będą tarły zabrudzoną powierzchnię, co ułatwi szorowanie. Później należy bardzo dokładnie umyć wnętrze piekarnika letnią czystą wodą. Można na koniec przetrzeć je szmatką zanurzoną w wodzie z octem.

Domowe środki na brudny piekarnik: sposób 1

Możesz także pokusić się o zrobienie własnych środków do czyszczenia. W przepisie na każdy z nich znajduje się soda oczyszczona i ocet.

  • Krok 1: wymieszaj 3 łyżki boraksu z ¼ szklanki octu i 1/8 szklanki płynu do mycia naczyń.
  • Krok 2: wszystkie te składniki trzeba przelać do butelki ze spryskiwaczem.
  • Krok 3: rozprowadź płyn po ściankach piekarnika, a następnie na mokrą powierzchnię nasyp trochę sody i znów spryskaj. Mieszanina w reakcji z nią powinna zacząć się pienić – aktywna soda błyskawicznie zacznie rozpuszczać brud i tłuszcz.
  • Krok 4: umyj piekarnik mokrą gąbką, zbierając całą mieszaninę. Będzie czysty i lśniący.

Domowe środki na brudny piekarnik: sposób 2

Czyszczenie piekarnika elektrycznego o większych zabrudzeniach można także przeprowadzić za pomocą innej mikstury.

  • Krok 1: przygotuj 5 łyżek octu, 4 łyżki sody oczyszczonej i 3 krople płynu do mycia naczyń i wysokie naczynie.
  • Krok 2: bardzo powoli dodawaj ocet do sody wymieszanej z płynem do mycia naczyń! Takie połączenie może dać silną reakcję chemiczną, która sprawi, że cała mikstura zacznie kipieć i musować.
  • Krok 3: rozprowadź miksturę po ściankach i szybce piekarnika.
  • Krok 4: zostaw na jakiś czas (od kilkunastu minut do kilku godzin). Dodatek płynu do mycia naczyń sprawi, że tłuszcz szybciej zejdzie i nada szybie nieco blasku.

Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika mogą być o wiele bardziej skuteczne niż stosowanie chemicznych sklepowych preparatów. Dlatego warto sięgnąć po naturalne środki, które są o wiele bezpieczniejsze.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny