Domowe sposoby na czyszczenie pralki – przegląd najlepszych metod

Regularne usuwanie kamienia i mycie pralki to zabiegi absolutnie niezbędne, by sprzęt AGD utrzymać jak najdłużej w dobrym stanie. Zaniedbania w tym względzie mogą doprowadzić o uszkodzenia elementów pralki, jej całkowitej awarii, a w skrajnych wypadkach skutkować nie tyle naprawą, co koniecznością wymiany.

Usuwanie kamienia i czyszczenie bębna pralki można przeprowadzić z powodzeniem przy zastosowaniu tradycyjnych, domowych sposobów. Wystarczą takie produkty, jak soda oczyszczona, ocet czy kwasek cytrynowy, a kupowanie drogich specyfików okaże się zbędne. Wiemy już, czym przeczyścić pralkę, więc pora odpowiedzieć na pytania, jak domowe sposoby na czyszczenie pralki wykorzystać w praktyce.

Czyszczenie pralki octem

Czyszczenie bębna pralki jest niezbędne nie tylko dla żywotności sprzętu, ale także z tego powodu, by z pralki nie wydobył się nieprzyjemny zapach. Pozwala ono także uniknąć zaskoczenia brudnymi ubraniami wyjmowanymi tuż po praniu.

Jak wygląda czyszczenie pralki octem w praktyce? Jest banalnie proste, choć na minus jego stosowania przemawia nieprzyjemny dla niektórych zapach. Plus jest jednak taki, że nie utrzymuje się on długo w pralce. Do pojemnika na proszek lub płyn do prania wlewamy około 200 ml octu i włączamy puste pranie w wysokiej temperaturze, na przykład 90 stopni Celsjusza. Jest to świetny sposób na czyszczenie bębna pralki z kamienia.

Czym przeczyścić pralkę - soda oczyszczona do pralki

Domowe sposoby na czyszczenie pralki i innych sprzętów w domu bardzo często przewidują użycie sody oczyszczonej. Nic dziwnego, gdyż jest ona niezwykle skuteczna w czyszczeniu zabrudzeń, a dodatkowo świetnie dezynfekuje, usuwają nagromadzone w bębnie grzyby i bakterie. Soda oczyszczona do pralki to przy okazji sposób na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z jej wnętrza, gdyż posiada ona właściwości neutralizujące woń.

Aby skorzystać z tego sposobu, wystarczy tylko wsypać do pojemnika na proszek i bębna pralki po około 250 g sody oczyszczonej. Następnie wstawić pranie w wysokiej temperaturze, np. 90 stopni Celsjusza. Po jego zakończeniu możemy cieszyć się czystą pralką.

Czyszczenie bębna pralki kwaskiem cytrynowym

Odpowiedzią na pytanie, czym przeczyścić pralkę, jest także inny popularny produkt, czyli kwasek cytrynowy. Nie da się ukryć, że jest on bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o usuwanie kamienia w czajniku, więc dlaczego nie wykorzystać go także w pralce.

Tutaj jego użycie jest podobne, jak omówionych już produktów. Do pojemnika na proszek wsypujemy pół szklanki kwasku cytrynowego i wstawiamy pranie w temperaturze 90 stopni Celsjusza.

Omówione domowe sposoby na czyszczenie pralki są nie tylko skuteczne, ale także ekologiczne, gdyż nie powodują niepotrzebnego zanieczyszczania środowiska detergentami, a przy okazji pozwalają na oszczędność dla kieszeni. Jeśli szukasz innych sposobów pozbywania się zabrudzeń z pralki, sprawdź zebrane na tej stronie liczne artykuły z poradami.