Jak wyczyścić pralkę - domowe sposoby

Ocet do pralki i jego zbawienne właściwości

Zapewne każda gospodyni słyszała o tym, że czyszczenie pralki automatycznej za pomocą octu jest zadziwiająco skuteczne. Tak, jest to prawdą. Ocet jest świetnym odkamieniaczem oraz doskonale niweluje nieprzyjemny smród z pralki. A przy tym jest całkowicie naturalny. Jedyna wada to charakterystyczny, ostry zapach.

Co więcej, ocet nazywany jest często pogromcą brudu. Dlaczego? Otóż bardzo dobrze usuwa wszelkie zabrudzenia, bakterie i zarazki. Czyszczenie pralki octem eliminuje powstawanie w późniejszym czasie grzyba. Ocet można dodać również do prania, w celu rozjaśnienia pożółkłych plam na naszych ulubionych ubraniach.

Jedynym minusem takiego zabiegu jest, wspomniany już wcześniej, nieprzyjemny zapach octu, unoszący się w okolicy pralki. Pomimo tego, warto jednak z niego skorzystać, ponieważ produkt ten świetnie chroni urządzenie przed osadzaniem się kamienia. Czyszczenie pralki octem jest więc nie tylko polecane, ale wręcz wskazane. Pozostaje jednak pytanie: Jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami?

Czyszczenie pralki octem w praktyce

Zabierając się za podstawowe czyszczenie urządzenia, wystarczy tylko wlać ocet do pralki (szklankę) w komorę na proszek i włączyć tzw. puste pranie. Wyżej wspomniane dodawanie octu do prania także jest wskazane. Zapewne nie raz zdarzyło się, że gospodyni nie potrafiła uporać się z żółtymi plamami na ubraniach. Ocet pomoże skutecznie je rozjaśnić, zmiękczyć oraz zapobiec elektryzowaniu się. Wystarczy dolać go w miejsce płynu do płukania.

Czyszczenie pralki octem to świetny sposób na oczyszczenie jej elementów gumowych i zewnętrznych. Usuwa nieprzyjemny zapach, zabija bakterie i pomoga pozbyć się zabrudzeń i osadu
Czyszczenie pralki octem - poradnik praktyczny krok po kroku

Ocet może służyć również do przecierania gumowych elementów urządzenia. Takie mycie pralki wyeliminuje brud i bakterie. Mówiąc o niezwykłych właściwościach octu, nie można pominąć sody oczyszczonej. To także produkt o skutecznym działaniu. Co więcej, soda w żaden sposób nie jest szkodliwa dla organizmu. Dzięki temu możemy ją spokojnie stosować przy dzieciach. Krótko mówiąc, jest to produkt eko. Czyszczenie pralki octem i sodą jest najbardziej popularną metodą.

Oczyszczenie pralki sodą przynosi podobny efekt jak w przypadku octu. Odświeża ona wnętrze i niweluje smród z pralki. Mycie pralki polega na wsypaniu ¾ szklanki sody oczyszczonej do pojemnika na proszek i puszczenie prania z pustym bębnem. Oczyszczenie pralki sodą jest więc doskonałym sposobem dezynfekcji.

Sposób na skuteczne usuwanie kamienia z pralki automatycznej

Skąd bierze się kamień w pralce?

Osadzający się kamień w pralce jest utrapieniem wielu gospodyń domowych. Skąd więc się bierze i jak można temu zapobiec? Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna. Główną przyczyną jest twarda woda oraz pranie w wysokich temperaturach.

No dobrze, ale skąd kamień? Otóż, to nic innego, jak związki magnezu i wapnia, które w trakcie podgrzewania tworzą osad wapienny. Nalot zalega na grzałce, filtrze oraz bębnie pralki – skracając jej żywotność. Naprawa tak zaniedbanego sprzętu może słono kosztować.

Nalot jest niebezpieczny dla każdej pralki. Nie dość, że nasze ubrania są poszarzałe, to jeszcze elementy pralki narażone są na uszkodzenie. Aby temu zapobiec oraz przedłużyć żywotność naszej pralki, ważne jest regularne usuwanie kamienia. Z powodzeniem i w tym wypadku pomogą sprawdzone domowe sposoby.

Kwasek cytrynowy kontra osad z kamienia

Na szczęście, prócz octu i sody, jest jeszcze kwasek cytrynowy. Niezwykle skuteczny pogromca kamienia. Stosuje się go dokładnie w taki sam sposób jak ocet i sodę. Ważne są proporcje. Do jednego prania wykorzystuje się ok. 6 opakowań, czyli jakieś 120 gram produktu. Następnie należy uruchomić puste pranie.

Czyszczenie kwaskiem cytrynowym i octem to sposób, który pomaga pozbyć się kamieniana dobre, a także osadu i przykrego zapachu. Pomaga odświeżyć pralkę.
Czyszczenie pralki octem - poradnik praktyczny krok po kroku

Żaden więc osad z kamienia nie ma najmniejszych szans na przetrwanie, jeśli użyjemy w tym celu kwasku cytrynowego. Metoda ta sprawdza się nie tylko w przypadku pralki, ale we wszystkich urządzeniach, gdzie zbiera się osad z kamienia, np. w czajniku. Warto przeprowadzać ten „zabieg” co około 2-3 miesiące.

Mycie pralki z użyciem domowych produktów jest tak proste i tanie, że cieszy się ogromną popularnością wśród gospodyń. Czyszczenie pralki octem i sodą oraz wykorzystanie właściwości kwasku cytrynowego to świetne patenty, przekazywane sobie przez gospodynie z pokolenia na pokolenie. Domowe sposoby zawsze były i zapewne nadal będą na pierwszym miejscu podczas porządków domowych.

Dlaczego warto czyścić pralkę?

Naturalne czyszczenie pralki automatycznej jest wręcz wskazane. Raz, żeby wyeliminować nieprzyjemny zapach często wydobywający się z pralki, a dwa, żeby pozbyć się powstałego w jej wnętrzu kamienia i zapobiec jego osadzaniu się. Trzeba pamiętać, że pielęgnacja urządzenia automatycznie wydłuża jego żywotność.

Każde urządzenie wymaga wręcz cyklicznego czyszczenia. Pralki szczególnie narażone są na gromadzenie brudu i bakterii. Co więc szkodzi, aby puścić puste pranie z octem. Zastanawiając się jak wyczyścić pralkę innymi domowymi metodami, wystarczy zapytać gospodyni domu bądź zasięgnąć informacji z Internetu. Odpowiednie proporcje produktów, takich jak soda, ocet czy kwasek zadziałają błyskawicznie i skutecznie. Dodatkowo regularne czyszczenie pralki octem zabije bakterie i usunie brud nagromadzony na gumowym kołnierzu.

Mycie pralki domowymi sposobami nie jest jedyną metodą pielęgnacji. Warto pomyśleć też o zakupie filtra zmiękczającego wodę. Dzięki niemu osadzanie się kamienia w pralce zostanie znacznie zminimalizowane. Filtr jednak chroni tylko przed osadzaniem się kamienia, dlatego puste pranie z octem od czasu do czasu nie zaszkodzi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny