Czyszczenie przypaleń - sposoby, preparaty, porady

Przygotowywanie potraw nie musi być tylko obowiązkiem. Gotowanie i szukanie nowych smaków sprawia dużo radości. Czasem tylko pojawia się pewien problem do rozwiązania. Chodzi tu o czyszczenie przypaleń. Usunięcie najgorszych zabrudzeń, jakie mogą pojawić się na naczyniach. Jako sobie z nimi poradzić? Jakie preparaty najlepiej stosować? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się na naszej stronie.

Spalenizna trudna do usunięcia

Do przypalenia potrawy od czasu do czasu dochodzi w każdej kuchni. Wystarczy chwila nieuwagi i zbyt duża temperatura. Najczęściej w taki sposób zostaje zabrudzony garnek lub patelnia. Nieco rzadziej spalone plamy pokrywają piekarnik. Czy pojawianie się tego problemu oznacza konieczność pozbycia się akcesoriów i sprzętu kuchennego? Nie koniecznie, czyszczenie przypaleń jest jak najbardziej możliwe. Przeprowadza się je na dwa sposoby. Pierwszym jest użycie specjalnych preparatów dostępnych w sklepach. Drugie rozwiązanie to wykorzystanie substancji znajdujących się w każdym domu.

Przypalona kuchenka jest dość trudna do wyczyszczenia. W wielu przypadkach pokrywa ją osad, którego głównym składnikiem jest zaschnięty tłuszcz. Pojawia się między palnikami, na ściankach i szybach piekarnika. Do tego często dochodzą zwęglone resztki jedzenia. Wszystko to składa się na zabrudzenia, których płyn do naczyń nie jest w stanie usnąć. Dlatego też wiele osób sięga po specjalne środki. Dostępne w sklepach z domową chemią. Wybranym preparatem spryskuje się zanieczyszczone powierzchnie. Następnie należy odczekać od 5 do 60 minut. W zależności od stopnia przypalenia.

Profesjonalny środek do czyszczenia zmiękcza i rozpuszcza zabrudzenia. Dzięki temu można je z łatwością usunąć. Powierzchnię, na której został rozpylony trzeba spłukać wodą lub przemyć mokrą ściereczką. Najlepiej wybierać preparaty bezpieczne dla środowiska oraz ludzkiego zdrowia. Warto wiedzieć, że kuchenka może zostać wyczyszczona domowym sposobem. Z użyciem łatwo dostępnych substancji. Najczęściej stosowany jest ocet oraz soda oczyszczona. Więcej informacji o likwidowaniu przypaleń piekarnika znajduje się na naszej stronie. Opisujemy tam preparaty, sprawdzamy, jaka jest ich cena. Przytaczamy też inne, sprytne rozwiązania.

Skuteczne czyszczenie przypaleń

Przypalona patelnia jest dość często występującym problemem. Czyszczenie sprawia pewne problemy, trzeba, bowiem unikać zarysowań. Nie można, więc stosować drucianych szczotek czy gąbek z twardym włosiem. Na te kwestie trzeba zwracać uwagę również czyszcząc garnek. Jak zatem usunąć spalony osad? Przede wszystkim naczynie należy zalać ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Można też wodę doprowadzić do wrzenia. To powinno ułatwić późniejsze mycie. Jednakże nawet zmiękczone zanieczyszczenia mogą się mocno opierać. By się z nimi uporać potrzebne są sprawdzone środki.

Mycie przypalonych naczyń ułatwią wspomniane już, profesjonalne środki. Przeważnie są to uniwersalne produkty. Czyści się nimi grille, piekarniki oraz naczynia. Ich cena jest dość atrakcyjna a skuteczność wysoka. Ciekawą opcją jest użycie tabletki do zmywarki. Trzeba ja wrzucić do naczynia napełnionego ciepłą wodą i odczekać godzinę. Nie każdy jednak ma tabletki w domu. W takiej sytuacji warto skorzystać z innych rozwiązań. Zaschnięty tłuszcz i reszki jedzenia dobrze rozmiękcza proszek do pieczenia. Zabrudzone naczynie należy zalać wodą i dodać do niej proszek. Po kilku godzinach czekania osad będzie można usunąć gąbką do naczyń.

Soda oczyszczona to kolejna substancja skuteczna w walce z przypaleniami. Mieszając ją z wodą tworzy się papkę. Następnie pokrywa się nią zabrudzenia. Naczynie można także zalać wodą, dodać sodę i gotować przez kilka minut. Jeśli garnki nie są emaliowane, da się je wyczyścić przy pomocy octu. To kolejny ze środków znajdujących się w niemal każdym domu. Spalenizna bywa kłopotliwa, lecz jej usunięcie jest jak najbardziej możliwe. W powyższym artykule przedstawiliśmy kilka podstawowych porad. Tę tematykę rozwijamy w innych materiałach opublikowanych na naszej stronie.