Czyszczenie samochodu - sposoby, polecane kosmetyki, porady

Czy dokładne sprzątanie auta rzeczywiście jest tak istotne? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna. Oczywiście, że jest ważne. Uporządkowane wnętrze wręcz zachęca by usiąść za kierownicą lub w fotelu pasażera. Świadczy też o tym, że właściciel pojazdu jest osobą zorganizowaną. Dlatego też, na naszej stronie nieco dokładniej opisujemy czyszczenie samochodu. Wspominamy sposoby, polecane kosmetyki i inne porady.

Mycie auta z zewnątrz i w środku

Czyszczenie samochodu jest bardzo ważną kwestią. Po pierwsze, dlatego, że zadbany pojazd jest bardziej przyjazny i dla kierowcy i pasażerów. Czas spędzony wewnątrz staje się przyjemnością a nie przykrym obowiązkiem. Ponadto uporządkowane wnętrze wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dlatego, że nic nie rozprasza osoby prowadzącej auto. W związku z tym kompleksowe czyszczenie trzeba przeprowadzać regularnie. Oczywiście można to robić samodzielnie. Nie każdy jednak znajdzie odpowiednio dużo wolnego czasu. Wtedy warto zdecydować się na profesjonalne usługi myjni samochodowej.

Podstawowe mycie auta wiąże się z dbaniem o karoserię oraz felgi samochodu. Usunięciem z tych powierzchni brudu takiego jak kurz, błoto, pył asfaltowy. Po tym przechodzi się do polerowania i woskowania. Do każdej z tych czynności potrzebne są specjalne preparaty. Trzeba też pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Czyszczenie pojazdu można przeprowadzać tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przede wszystkim różnego rodzaju myjniach, ale też strefach wskazanych przez gminy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Wracając do karoserii, dbanie o nią jest istotne, lecz nie można na nim poprzestawać.

Sprzątanie wnętrza samochodu to w rzeczywistości kilkuetapowy proces. Pierwszą z niezbędnych czynności jest dokładne odkurzanie. I nie chodzi tu tylko o zebranie zaschniętego błota, okruchów czy pyłu z podłogi pokrytej dywanikami. W środku znajdują się przecież fotele, jest podsufitka, bagażnik, inne elementy wyposażenia. Z każdej z wymienionych powierzchni trzeba usunąć brud. Należy zwracać uwagę na wszystkie, nawet trudnodostępne zakamarki. Pierwszy etap sprzątania jest ważny, bowiem ułatwia następne czynności. Rozwinięcie wszystkich kwestii poruszanych do tej pory znajduje się na naszej stronie.

Odświeżanie tapicerki samochodowej i plastików

Gdy odkurzanie dobiegnie końca można przejść do kolejnego punktu. Chodzi tu o pranie tapicerki oraz podsufitki. 

Na fotelach czy tylnej kanapie często robią się plamy. Do ich usuwania najlepiej zastosować specjalne preparaty. Dopasowane do materiału, z jakiego powstała tapicerka i podsufitka. Najczęściej jest to skóra, bawełna, lub welur. Pranie klasycznych tkanin najlepiej wykonuje się pianką, którą po zaschnięciu wystarczy odkurzyć. Tymczasem odświeżanie tapicerki samochodowej ze skóry przeprowadza się mleczkiem. Taki środek czyści, nawilża i odżywia materiał. Dzięki temu odzyskuje blask i sprężystość.

Kompleksowe sprzątanie skupia się też na innych elementach wyposażenia. Wewnątrz auta znajdują się plastikowe akcesoria. W tym wypadku mycie składa się z dwóch etapów. Najpierw usuwa się wszelkie zabrudzenia. Do tego celu można kupić profesjonalne kosmetyki lub użyć wody zmieszanej z szarym mydłem. Całkiem dobrze sprawdza się też płyn do naczyń. Po pozbyciu się plam i smug, plastiki należy zakonserwować. Do tego potrzebny będzie spray, w sklepach dostępne są wersje matowe lub nabłyszczające. Co ważne, to nadal nie wszystkie działania składające się na czyszczenie samochodu.

Sprzątanie wnętrz samochodów nie byłoby kompletne bez mycia szyba. I nie chodzi tu tylko o estetykę. Wszystkie szyby muszą być czyste by kierowca dokładnie widział, co dzieje się na drodze. To jeden z podstawowych elementów wpływających na bezpieczeństwo jazdy. W ten sposób przedstawiliśmy każdy z etapów czyszczenia wnętrza samochodu. Dokładniejsze informacje dotyczące odświeżania tapicerki oraz plastików znajdują się na naszej stronie. Opisujemy także metody mycia szyb i polecane preparaty. Zachęcamy do zapoznania się z tymi i wieloma innymi tematami.