Czyszczenie skóry – domowe sposoby

Białko z… kurzego jaja

Skutecznym środkiem na usunięcie tłustych zabrudzeń ze skóry jest ubite na sztywno białko jaja kurzego, do którego dodamy kilka kropli terpentyny. Jeżeli szukasz sposobu, jak odnowić kurtkę skórzaną, kurze białko będzie doskonałym rozwiązaniem problemu. Jeżeli kurtka lub torebka jest dodatkowo pokryta warstwą lakieru, możesz zastąpić terpentynę… sokiem z cebuli!

Czyszczenie skóry gumką do ołówka

Brzmi to dość nietypowo, ale zabrudzenia z jasnych wyrobów skórzanych (np. portfela) usuniesz właśnie za pomocą ołówkowej gumki! Wystarczy, że przetrzesz nią kilka razy zabrudzone miejsce – osad powinien zniknąć niemal błyskawicznie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu zamszu?

Pielęgnacja skórzanej torebki za pomocą świeżego mleka

Świeże, zimne mleko to idealny ratunek na zabrudzenia powstałe na skórach lakierowanych. Wystarczy, że nawilżysz delikatną szmatkę w mleku wyciągniętym z lodówki i odciśniesz jego nadmiar. Następnie przetrzesz nią całą zanieczyszczoną powierzchnię skórzanej powierzchni i… zobaczysz niesamowity efekt!

Czym czyścić skórę?

Oszczędne czyszczenie skóry

Jeżeli szkoda nam pieniędzy na kupowanie gotowych środków do czyszczenia skórzanych elementów, domowe sposoby okażą się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Żeby przemyć zabrudzenia z kurtki skórzanej lub portfela, można w tym celu użyć zwykłej wody z mydłem, nawilżanych chusteczek dla dzieci, a nawet… mleczka do demakijażu! Oczywiście należy pamiętać o tym, żeby po każdym przeprowadzonym zabiegu domowym wytrzeć skórzaną powierzchnię do sucha.

Usuwanie plam ze skóry – nietypowe zabrudzenia

Jeżeli skóra jest mocno poplamiona, trzeba sięgnąć po nieco bardziej skoncentrowane środki. Jak odnowić kurtkę skórzaną, jeżeli znajdują się na niej plamy z długopisu lub lakieru do paznokci? Skutecznie usunie je… zmywacz do paznokci! Jednak musisz koniecznie pamiętać o tym, by przed jego użyciem dokładnie natłuścić czyszczoną powierzchnię. W innym przypadku możesz stworzyć na skórze nieodwracalne zmiany w postaci przebarwień.

Dziecko wykonało rysunek na skórzanej kanapie? Pomoże wyłącznie alkohol metylowy! Z kolei plamę po rozlanym piwie błyskawicznie usuniesz octem. A może na skórzany fotel spadła kropla żywicy? Jedynym wyjściem z sytuacji będzie wspomniana już terpentyna! Sprawdź także ten artykuł o czyszczeniu skórzanych butów.

Czyszczenie skóry gładkiej

Żeby pozbyć się tłustych plam ze skóry, doskonałe będzie połączenie mąki ziemniaczanej z… benzyną. Taką papkę należy lekko wetrzeć w zabrudzoną powierzchnię, a następnie z niej spłukać. Oczywiście warto pamiętać o tym, żeby później zaimpregnować dany element. Żeby to zrobić, rozgrzej pudełko pasty do skórzanego obuwia (np. stawiając ją na palniku kuchenki gazowej). Kiedy pasta będzie już w formie płynnej, dolej do niej sporą ilość olejku rycynowego i zmieszaj przygotowane tak składniki.  Mieszanką tą posmaruj skórę i zostaw do wchłonięcia nawet na kilka dni. Na koniec pozostanie wypolerowanie jej filcową bądź wełnianą ściereczką.

Pielęgnacja skóry w samochodzie

Staraj się używać w tym przypadku środków przeznaczonych specjalnie do skóry lub sposobów takich samych, jak w przypadku skórzanej kanapy. Oczywiście, w pierwszej kolejności usuń pozostałości tłuszczu, brudu i kurzu. Zapomnij o używaniu mydła w samochodzie! Ma ono odczyn zasadowy, więc z całą pewnością zostawi w aucie trwałe ślady, ciężkie do usunięcia w przyszłości. Czyszczenie skóry samochodowej przeprowadzaj etapami – to pozwoli na dokładne wyczyszczenie jej. Z kolei do zakamarków tapicerki używaj szczotki z miękkim włosiem.

Czyszczenie skóry – o czym warto pamiętać?

Oliwa z oliwek i ocet

Przygotuj ½ szklanki oliwy z oliwek i ¾ szklanki octu. Roztwór przelej do butelki ze spryskiwaczem i… wyczyść zabrudzoną powierzchnię ze skóry! Zapach octu przeszkadza domownikom? Dodaj do mieszanki kilka kropelek olejku eterycznego. Przed rozpoczęciem spryskiwania skóry koniecznie psiknij najpierw na mały jej kawałek – sprawdzisz tym sposobem, czy środek odpowiednio reaguje na skórzany materiał. Ocet oczyści i zdezynfekuje skórę, z kolei oliwa natłuści ją i przywróci naturalny blask!

Pranie skóry naturalnej

Jeżeli wciąż się nad tym zastanawiasz, to rozwiejemy wszelakie wątpliwości – tak, skóry naturalne można prać! Należy jednak ściśle przestrzegać pewnych procedur, żeby nie uszkodzić materiału. Skórę można prać ręcznie lub w pralce. Jeżeli zostanie zachowana właściwa temperatura, pranie skóry naturalnej może przywrócić jej… drugą młodość! W ten sposób sprawić można również, że kurtka skórzana czy rękawiczki staną się miękkie i na pewno nie skurczą się w przyszłości!

Czyszczenie skóry należy poprzedzić namoczeniem i oczyszczeniem w wodzie miękką szczotką. Jeśli zaś skóra posiada inny niż czarny kolor (jest wielobarwna lub bardzo jasna) należy obchodzić się z nią wyjątkowo delikatnie – uważając, by nie powstały na niej przebarwienia.

ikona podziel się Przekaż dalej