Czyszczenie srebra – domowe sposoby, polecane płyny i preparaty, porady krok po kroku jak czyścić srebro

Posiadając w domu srebrną biżuterię i przedmioty, które straciły blask, poszukujemy odpowiedzi na pytania, czym czyścić srebro i jak czyścić srebro, by wyglądało jak nowe. Zaśniedziałe srebro nie prezentuje się zbyt efektownie, ale na szczęście istnieją skuteczne domowe sposoby z wykorzystaniem niepozornych produktów. Za pomocą czego można przeprowadzić czyszczenie srebra w domu? Otóż przydatna okaże się cola, sok z cytryny czy też folia aluminiowa. Nie mniej skuteczne jest także czyszczenie sodą, solą czy pastą do zębów. Poniżej przedstawiamy listę porad, jak wyczyścić srebrną biżuterię i ogólnie zaśniedziałe srebro przy zastosowaniu tych metod, a dzięki nim specjalistyczna chemia czy płyn do czyszczenia srebra okażą się zbędne.

Czyszczenie srebra sodą – to najprostsza odpowiedź na pytanie, czym czyścić srebro, gdyż soda jest tania i najczęściej każdy posiada ją w kuchni. Roztwór do czyszczenia srebra przygotowuję się z sody i wrzątku. Wystarczy zasypać proszkiem biżuterię, zalać wodą, zamieszać i odczekać aż mieszanka dotrze do wszystkich zakamarków. Po upływie krótkiego czasu pozostaje tylko polerowanie do sucha i gotowe.

Czyszczenie srebra pastą do zębów – to tak samo łatwo dostępna metoda, jak opisane powyżej czyszczenie sodą. Wystarczy bowiem nałożyć nieco pasty na bawełnianą ściereczkę i przeprowadzić polerowanie wybranych przedmiotów. W trudnodostępnych miejscach możesz zastosować czyszczenie srebra nieużywaną szczoteczką do zębów. Na koniec pozostaje tylko opłukać przedmioty pod zimną wodą i delikatnie osuszyć, by móc ponownie cieszyć się ich blaskiem.

Sposoby na czyszczenie srebra solą i sokiem z cytryny – jak czyścić srebro przy zastosowaniu tej metody? Wystarczy przekroić cytrynę na pół i zanurzyć w soli i powstały roztwór do czyszczenia srebra nałożyć na zaśniedziale srebro. Po kilku minutach przedmioty należy opłukać wodą i osuszyć bawełnianą szmatką.

Folia aluminiowa lub cola – czym charakteryzują się te niecodzienne sposoby na czyszczenie srebra? W pierwszym przypadku spód miski wykładamy folią aluminiową, wlewamy gorącą wodę i wsypujemy łyżeczkę soli. Teraz pozostaje włożyć do mieszanki zaśniedziałe srebro i odczekać kilka minut. Po osuszeniu i wypolerowaniu miękką ściereczką odzyskają swój dawny blask. Podobnie zresztą działa cola, w której warto zanurzyć srebro na kilka minut. Zawarty w niej kwas fosforowy sprawi, że ciemny nalot zniknie, a przedmioty będą wyglądały jak nowe.

Jak widać, domowe sposoby, jak na przykład popularne czyszczenie srebra sodą czy mniej konwencjonalne zastosowanie coli, to dobra alternatywa dla chemii, a płyn do czyszczenia srebra oraz specjalistyczne preparaty okażą się zbędne. Jeśli jednak interesuje cię to zagadnienie, polecane preparaty, a także szczegółowo opisane sposoby na to, jak wyczyścić srebrną biżuterię i inne przedmioty, znajdziesz w licznych artykułach zgromadzonych na tej stronie.