Domowe sposoby na czyszczenie srebra, czyli czym czyścić srebro?

Soda oczyszczona - właściwości

Niebywałe właściwości czyszczące sody oczyszczonej są znane od wieków. Niejednokrotnie produkt wykorzystywany jest przez gospodynie domowe w różnych celach. Powszechnie wiadomo, że soda wyczyści niemalże każdą powierzchnię.

Soda oczyszczona, prócz zastosowania w kuchni, wykorzystywana jest w kosmetyce i lecznictwie. Z czego właściwie składa się ten produkt i dlaczego czyszczenie srebra sodą działa? Oficjalna nazwa sody to wodorowęglan sodu. Dzięki fermentującym właściwościom z powodzeniem zastępuje np. proszek do pieczenia.

Wracając do srebra, skuteczność sody kryje się w jej delikatnie żrących właściwościach. Dzięki nim produkt tak doskonale czyści. Co więcej, soda neutralizuje kwasy oraz pochłania wszelkie zapachy. Stąd tak szerokie zastosowanie tego produktu. Wiele osób nie docenia sody, a przecież odpowiednie jej zastosowanie może zdziałać cuda. A może zainteresują cię także domowe sposoby na czyszczenie piekarnika? Tam również przyda się soda.

Czyszczenie srebra sodą oczyszczoną

Jak wyczyścić srebro domowym sposobem? I oto kolejny raz prym wśród niezwykłych produktów wiedzie soda oczyszczona. Szerokie zastosowanie tego produktu pozwala nam wyczyścić niemalże wszystko. To tani sposób, aby np. wyczyścić pralkę, pozbyć się wszelkiego nieprzyjemnego zapachu, usunąć brud i tłuszcz, a także wyczyścić srebrną biżuterię.

Jak wyczyścić biżuterię? Zaśniedziałe srebro z łatwością doczyścimy sodą oczyszczoną. Potrzebna będzie tylko soda oczyszczona, gorąca woda i miseczka. Srebro wystarczy umieścić w małej miseczce i dobrze posypać sodą (tak, aby zakryło biżuterię). Następnie zalać miseczkę wrzątkiem. Odczekać kilka minut i zamieszać roztwór. Musi on dotrzeć do wszelkich zakamarków biżuterii.

Czyszczenie srebra sodą oczyszczoną to najlepszy sposób na uzyskanie idealnej czystości i niezwykłego blasku. To najlepszy sposób na dokładne wyczyszczenie biżuterii czy łyżeczek
Czyszczenie srebra sodą krok po kroku - poradnik praktyczny

Czyszczenie srebra sodą to bardzo prosty sposób. Za pomocą tej metody można wyczyścić także stare monety. Sodę można z łatwością znaleźć w każdym sklepie spożywczym, dzięki czemu zabieg ten może wykonać każdy. Podobnie zresztą, jak przy użyciu innych produktów, które mamy w domu.

Inne sposoby na czyszczenie srebra

Jak czyścić srebro? Roztwór sody z octem

Czarny lub szary nalot na srebrze nie wygląda ładnie. Dlatego wiele osób testuje czyszczenie srebra, wykorzystując wiele produktów codziennego użycia. Zadziwiające jest to, że tak łatwo i tanio można przywrócić blask biżuterii i innymi srebrnym elementom. Wszelkie porady, jak czyścić srebro są bardzo chętnie śledzone przez posiadaczki biżuterii.

Najpopularniejsze sposoby na czyszczenie srebra opierają się na wykorzystaniu sody oczyszczonej i uwaga – octu. Amatorzy domowych sposobów doskonale znają tę metodę. Roztwór sody z octem działa cuda. Wystarczy zmieszać 1 łyżkę octu z 1 łyżką sody i 1 łyżką wody. Srebro zanurzyć w roztworze na ok. 15 minut. Po wyjęciu umyć srebro w bieżącej wodzie i gotowe.

Czyż nie bułka z masłem? Receptura coraz częściej jest modyfikowana. Można spotkać metodę, w której zastosowanie znajdzie nawet folia aluminiowa. Miseczkę wykłada się folią (stroną błyszczącą do góry) i wsypuje się 1 łyżkę soli oraz 1 łyżeczkę sody. Całość zalewa się octem (0,5 szkl.) i miesza do rozpuszczenia składników. Następnie dolewa się 1 szkl. wrzącej wody i wkłada się srebro. Po kilkunastu minutach wyciągnięte srebro poleruje się ściereczką.

Czym czyścić srebro – proste metody

Zapewne wiele osób zastanawia się, czym czyścić srebro, jeśli nie sodą i octem? Otóż sposobów jest naprawdę wiele. Ku zaskoczeniu skuteczna okazuje się być zwykła pasta do zębów. Jak wyczyścić srebro za pomocą pasty? To proste, wystarczy nałożyć trochę produktu na bawełnianą szmatkę i pocierać srebro. Ważne jest, aby pasta miała niewielką zawartość sodu, ponieważ pierwiastek ten niszczy srebro.

Czyszczenie srebra za pomocą pasty do zębów lub innego rodzaju środków za pomocą szczoteczki lub innych szmateczek to świetny sposób.
Czyszczenie srebra sodą krok po kroku - poradnik praktyczny

Kolejna metoda to zwykła sól kuchenna. Świetnie radzi sobie z usuwaniem nieestetycznego nalotu ze srebra. Podczas użycia soli, konieczna jest także folia aluminiowa. Miseczkę wykładamy folią i kładziemy na niej nasze srebro. Zalewamy 1 l gorącej wody i wsypujemy 5 łyżek soli. Po wystygnięciu wody należy umyć i osuszyć srebro.

Śledząc przeróżne metody, mówiące jak czyścić srebro, nie można zapomnieć o jednym z najstarszych sposobów. Jest nim popiół. Pocieranie srebra popiołem, jest dobrze znane naszym dziadkom. Prócz pasty, soli czy popiołu, srebrna biżuteria może odzyskać swój dawny blask np. po „kąpieli” w coli lub 7Upie. Kwasy zawarte w napojach z łatwością niszczą brud. Ciekawą metodą jest wykorzystanie zmiksowanej skórki od banana. Rozrabia się ją z niewielką ilością wody, aby powstała papka. Nakładamy ją na ściereczkę i czyścimy srebro.

Czy domowe sposoby czyszczenia srebra są bezpieczne dla biżuterii?

Jak wyczyścić srebro domowym sposobem? Na pozór domowe sposoby na czyszczenie srebra wydają się bezpieczne. Jednak nie do końca tak jest. Nieumiejętne czyszczenie srebra sposobami domowymi może doprowadzić w konsekwencji do uszkodzenia biżuterii. Skutkuje to powstaniem zadrapań i rys, trudnych do usunięcia. W dodatku zbyt częste czyszczenie srebra spowoduje naturalne zmatowienie.

Decydując się więc na polerowanie swoich skarbów, należy robić to delikatnie i ostrożnie. Oczywiście tylko za pomocą bawełnianej szmatki. Bezpieczne jest czyszczenie srebra sodą, bez potrzeby polerowania. W niemalże każdym sklepie jubilerskim można kupić także specjalny preparat do czyszczenia srebra, który z pewnością będzie bezpieczniejszy niż domowe sposoby.

Jest pewien sposób, by uniknąć szarzenia srebra. To odpowiednie przechowywanie. Musi to być ciemne, zamknięte miejsce, które nie narazi biżuterii na utlenienie się (zbyt częsty kontakt z powietrzem). Można także owinąć go miękką, flanelową szmatką. Srebrna biżuteria zawsze będzie w modzie, dlatego odpowiednia pielęgnacja pozwoli nam na użycie jej w każdej chwili.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny