Najpopularniejsze domowe sposoby na czyszczenie srebra

Domowe metody na czyszczenie srebra oraz innych przedmiotów, zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ich zaletą jest nie tylko duża skuteczność, ale także aspekt ekonomiczny. Tanie metody z użyciem podstawowych produktów gospodarstwa domowego nie obciążają w żaden sposób budżetu.

Czyszczenie solą należy do najpopularniejszych sposobów. Niezwykłe właściwości soli kuchennej są przecież znane od wieków. Produkt wykorzystuje się nie tylko do czyszczenia srebrnej biżuterii, ale także innych przedmiotów wykonanych z tego materiału. To odpowiedź na pytanie, jak wyczyścić nalot ze srebrej biżuterii.

Ciemny nalot na srebrze jest bardzo nieestetyczny i szpecący. Dzieje się tak poprzez proces utleniania się srebra. Prócz soli są też inne sposoby na czyszczenie srebra. Wśród nich wymienia się często coca colę, sodę oczyszczoną, pastę do zębów, a nawet popiół. Każda z metod mniej lub bardziej usuwa ciemny nalot ze srebra. Sprawdź także, jaki płyn do czyszczenia srebra warto wybrać.

Jak wyczyścić srebro? Sól i folia aluminiowa

Zabierając się za czyszczenie srebra za pomocą soli, najpierw należy przygotować roztwór do czyszczenia. W tym celu potrzebna jest sól i gorąca woda (najlepsza jest destylowana). Do 1 litra wody należy dodać 5 łyżeczek soli i wymieszać powstały roztwór do czasu rozpuszczenia soli. Następnie spód oraz boki plastikowego bądź szklanego naczynia (tylko nie metalowego), wykładamy dwiema warstwami folii aluminiowej.

Wlewamy ciepły roztwór do czyszczenia do naczynia. Kolejny krok to przygotowanie srebra. Zaleca się, aby przed wrzuceniem do roztworu umyć srebro wodą z mydłem. Dzięki temu usuniemy ewentualne tłuste zabrudzenia. Po tej czynności należy wrzucić srebro do roztworu i pozostawić do czasu, gdy woda będzie chłodna.

Czyszczenie srebra z pomocą soli i folii aluminiowej nie jest trudne i pozwala uzyskać niezwykły blask, który sprawia, że sztućcei biżuteria są czyste i w idealnym stanie
Czyszczenie srebra z użyciem folii aluminiowej krok po kroku

Jak wyczyścić srebro i nalot ze srebrnej biżuterii? Zazwyczaj reakcja „odczerniania” przebiega bardzo szybko i można zobaczyć proces gołym okiem. No dobrze, ale pewnie zastanawiacie się, jaką funkcję pełni tu folia aluminiowa? Otóż podczas czyszczenia usuwany ze srebra ciemny nalot, osadza się stopniowo na powierzchni folii aluminiowej. Jeśli jest go zbyt dużo, proces czyszczenia znacznie wolniej przebiega.

Czy czyszczenie solą srebra jest bezpieczne?

Jak czyścić srebro solą? Jest to zdecydowanie jedna z bezpiecznych metod na czyszczenie srebra. Zaletą roztworu z pięciu łyżeczek soli na 1 litr wody jest niezwykle wysoka skuteczność. Dzięki zastosowaniu tego sposobu wyciągnięte z roztworu srebro, w tym srebrna biżuteria, nie wymaga już polerowania.

To bardzo ważne, ponieważ każda czynność polegająca na polerowaniu, może pozostawić na materiale niewielkie uszkodzenia w postaci mikrorysek. Folia aluminiowa przejmuje zabrudzenie, dzięki czemu srebro odzyskuje dawny blask.

Jeśli więc zauważymy, że nasze ulubione przedmioty ze srebra poczerniały, nie ma co się załamywać. Z pomocą przychodzą sprawdzone sposoby na czyszczenie srebra. Wystarczy sięgnąć po sól oraz folię aluminiową. Dzięki nim nasze błyskotki zyskają nowe życie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny