Czym umyć żelazko? Sprawdzone domowe sposoby

Domowe sposoby są dobre na wszystko. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Produkty, które mamy w zasięgu ręki, pomogą nam wyczyścić niemal każdą powierzchnię. Zastanawiacie się, czym umyć żelazko? Odpowiedź jest prosta – octem i sodą oczyszczoną! Jednak nie w każdym przypadku czyszczenie żelazka sodą jest wskazane.

Jak pozbyć się zabrudzeń z żelazka przy pomocy sody oczyszczonej i octu? Połączenie octu i sody to jeden z najlepszych sposobów na czyste żelazko. Wyjątkiem jest żelazko, z teflonową i ceramiczną (np. Tefal) powłoką. W takiej sytuacji można wykonać jedynie czyszczenie żelazka octem. Dla niektórych zapach octu może być drażniący, jednak i na to jest skuteczny sposób. Po umyciu żelazka wystarczy dodać do zbiorniczka z wodą kilka kropel soku z cytryny i wyparować. Z kolei spód żelazka wystarczy przetrzeć szmatką namoczoną w soku z cytryny. A może zainteresuje cię także artykuł o odkamienianiu żelazka?

Dlaczego akurat cytryna? Otóż dlatego, że doskonale neutralizuje nieprzyjemny zapach octu. Innym sposobem na wyczyszczenie żelazka może być zwykła sól kuchenna, która świetnie usuwa przypalone resztki materiału z płyty żelazka. Świetną metodą na sucho jest też popiół z papierosów.

Jak usunąć przypalenie z żelazka krok po kroku?

Przypalona stopa żelazka nie dość, że nie wygląda zbyt zachęcająco, to w dodatku może zniszczyć ubrania. Dlatego, jeśli zdarzy nam się jakiekolwiek przypalenie, powinniśmy natychmiast je wyczyścić. Możemy to zrobić np. solą kuchenną. Jak? Wystarczy, że na kawałku gazety rozsypiemy sól, a następnie uprasujemy ją dość mocno nagrzanym żelazkiem.

Tego typu zabrudzenie skutecznie usuniemy również szmatką namoczoną w occie. Czyszczenie żelazka octem powinniśmy wykonać na ciepłym, odłączonym od zasialania żelazku. Mocniej zadziała roztwór sody rozpuszczonej w occie. Namaczając w nim szmatkę, usuniemy nawet najsilniejsze zabrudzenie.

Czyszczenie osadu z żelazka octem i sodą to świetne rozwiązanie. Można naturalnie i skutecznie usunąć wszytskie przypalenia i inne zabrudzenia ze stopy żelazka.
Czyszczenie żelazka octem i sodą - skuteczne domowe sposoby

Przypaloną stopę żelazka możemy równie skutecznie wyczyścić popiołem z papierosów. Wystarczy nabrać odrobinę na szmatkę i pocierać stopę żelazka. Po chwili zabrudzenie powinno zniknąć. Jeśli metody te okażą się mało skuteczne, możemy sięgnąć po specjalistyczne preparaty.

Uporczywy osad z kamienia - jak wyczyścić żelazko?

Kamień w żelazku to powszechne zjawisko, do którego przyczyniamy się sami, wlewając do zbiorniczka twardą wodę. Osad z kamienia nie jest bezpieczny dla żelazka, ponieważ często prowadzi do jego uszkodzenia. Na dodatek podczas prasowania często pozostaje na odzieży.

W tym przypadku wskazane jest czyszczenie żelazka octem. Wystarczy, że do zbiorniczka wlejemy niewielką ilość octu i przeprasujemy starą tkaninę do momentu wyparowania cieczy ze zbiorniczka. Ocet musi całkowicie wyparować, inaczej uszkodzi kolor prasowanych ubrań.

Czyszczenie żelazka sodą i octem to najbardziej popularna metoda, którą chętnie wykorzystuje wiele gospodyń. Pamiętajmy jednak, że teflonowych i ceramicznych (np. Tefal) powłok nie należy czyścić sodą oczyszczoną i solą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny