Czyszczenie złota - sposoby, preparaty, porady praktyczne

Od wieków złoto jest wykorzystywane do wyrobu biżuterii. Ten materiał jest odporny na działanie kwasów i czynników korozyjnych. Jednakże wykonywane z niego przedmioty mają także domieszki innych metali. Przez to mogą po jakimś czasie brudzić się i tracić piękny połysk. Dlatego też warto wiedzieć jak przeprowadzić czyszczenie złota. Co ciekawe, można to zrobić w domu używając produktów znajdujących się w każdej kuchni.

Jak wyczyścić złoto?

Biżuteria, pozłacane sztućce czy rodzinne pamiątki znajdują się w niemal każdym domu. Co jakiś czas należy przeprowadzać czyszczenie złota by nadal wyglądało zjawiskowo. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich jest bardzo prosty i nie wymaga od właściciela żadnego wysiłku. Wymienione wcześniej przedmioty wystarczy oddać do złotnika. Fachowiec dobrze wie jak zająć się cennymi rzeczami. Drugą metodą jest samodzielne czyszczenie. Za pomocą specjalnych preparatów do odświeżania złota. Jednakże można też wykorzystać produkty znajdujące się w każdym domu. Właśnie ten sposób dokładniej opisujemy poniżej.

Przed wskazaniem, czym czyści się białe lub klasyczne złoto trzeba podać kilka ogólnych zasad. Gruntowne mycie i polerowanie najlepiej przeprowadzać dwa razy w roku. Częstsza konserwacja może zniszczyć przedmioty. Do czyszczenia należy używać miękkich szczotek i ściereczek. Twarde akcesoria tworzą rysy na złotej biżuterii i innych rzeczach. Trzeba zachować ostrożność odświeżając kolczyki, pierścionki czy bransoletki z cyrkoniami. Nie można zanurzać ich w wodzie z domieszką substancji czyszczących. Dlatego, że aplikacje mogą się odkleić. To samo tyczy się kamieni szlachetnych.

Po ogólnych zasadach czas na domowe sposoby oczyszczania szlachetnego kruszcu. Zabrudzony złoty łańcuszek warto zanurzyć w letniej wodzie. Z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Po takiej kąpieli trzeba, go wypłukać pod strumieniem wody i dokładnie wysuszyć. Natomiast pierścionki czy kolczyki z kamieniami należy przetrzeć szmatką. Uprzednio nasączoną wspomnianym roztworem. Sprawdzi się także szczoteczka do zębów z miękkim włosiem. Wszystkie kwestie poruszone do tej pory rozwijamy na naszej stronie. Oprócz tego radzimy, czym wyczyścić srebro. Kolejny surowiec chętnie wybierany przez złotników.

Czyszczenie złota sodą oczyszczoną i nie tylko

Czym jeszcze odświeża się białe i tradycyjne złoto? Cenne pamiątki czyści się w wodzie i sodzie oczyszczonej. Najlepiej przygotować specjalną papkę. Do tego wystarczy łyżka wody i łyżka sody. W razie potrzeby drugi składnik można zastąpić proszkiem do pieczenia. Następnie, ową papkę wciera się w wybrane przedmioty. Proces wieńczy płukanie pod bieżącą wodą i suszenie. Ta metoda jest polecana do czyszczenia biżuterii z cyrkoniami lub innymi kamieniami. Tymczasem przedmioty bez aplikacji można w całości zanurzyć w roztworze. Chodzi o ciepłą wodę zmieszaną z sodą oczyszczoną. W proporcji 200 ml płynu na dwie łyżki proszku.

Przed nami kolejne, domowe sposoby czyszczenia złotej biżuterii. Na każdej, lśniącej ozdobie z czasem może pojawić się lekki nalot. W takiej sytuacji nie trzeba od razu zanurzać jej w sodzie. Do usunięcia takiego zabrudzenia nada się mydło w płynie. Do miseczki z ciepłą woda należy dodać kilka kropel mydła. Po tym pozostaje tylko wymoczyć świecidełka w mieszance a potem wypłukać. Po dokładnym wysuszeniu po nalocie nie powinno być śladu. Opisana metoda jest szybka i daje dobre rezultaty. Trzeba jednak wiedzieć, że może nie być skuteczna przy mocniejszych zabrudzeniach.

W domu przeważnie znajduje się ocet oraz sok z cytryny. Oba płyny świetnie nadają się do czyszczenia złota. Polecany jest także kwasek cytrynowy. Polerowanie można przeprowadzić z pomocą jeszcze innych substancji. Takich jak chociażby benzyna lub denaturat. Niezależnie od wybranej opcji trzeba pamiętać o jednym. Łańcuszek czy kolczyki czyści się delikatnie, miękkimi szmatkami i szczotkami. Po więcej informacji o tym jak czyścić złoto a także srebro odsyłamy na naszą stronę. Znajduje się tam wiele cennych i nierzadko zaskakujących porad. Zachęcamy by się z nimi zapoznać.