Spodnie damskie - krój, szyk i moda

W naszej kulturze panie noszą spodnie od dość niedawna, lecz spodnie damskie naturalnie są współcześnie czymś powszechnym. W każdym razie moda, do jakiej przywykliśmy, już od dawna przyjmuje spodnie zakładane przez kobiety jako coś zwyczajnego, i to na każdym poziomie oficjalności stroju. Kobiety na co dzień częściej noszą praktyczniejsze niż sukienki spodnie. Spodnie damskie odróżniają się jednak wyraźnie od ich męskich odpowiedników. Zazwyczaj przylegają do ciała bardzo ściśle. Jednocześnie nowoczesne spodnie damskie są niezwykle wygodne.

Niektóre z damskich spodni będą odpowiednie dla sytuacji uroczystych i ceremonialnych, inne świetnie sprawdzą się w biurze, damskie spodnie kobiety noszą także w kontekstach prywatnych, towarzyskich, na ulicy - jak widzimy, w każdej sytuacji panie mogą odnaleźć dla siebie odpowiednie spodnie. I chyba na szczęście już dawno pożegnaliśmy się wszyscy z archaicznym poglądem, że spodnie są mniej kobiece niż sukienki. Obecnie przeważa przekonanie, że to właśnie noszenie spodni pozwala paniom na pełną prezentację, ułożenie doskonałej stylizacji, poza tym jest wygodne.

Główne rodzaje spodni damskich

Tak naprawdę można by napisać całą rozprawę o rodzajach i typach damskich spodni. Ograniczymy się tutaj tylko do krótkiego wymienienia ich najważniejszych rodzajów i podania ogólnych informacji o nich.

Damskie spodnie w stylu casual

Damskie spodnie typu casual ubieramy na co dzień. Stanowią propozycję dla pań, które chcą dobrze wyglądać na ulicy, w czasie spotkań, w pracy. Sprawdzają się jako ubiór weekendowy. Ich uniwersalność jest najwyższa. W tej grupie często natrafimy na spodnie damskie skórzane. Większość modeli można nosić i do płaskiego obcasu a nawet tenisówek, jak i do stylizacji ze szpilkami. Współczesna moda dla damskich spodni casual skraca nogawkę i zwykle proponuje krój slim fit. Ciekawe może wydać się to, że w grupie spodni damskich casual mieszczą się także jeansy - wynika to z powszechnego w modzie i kulturze “przyjęcia jeansów na salony”.

Jeansy dla pań

Tu także panuje olbrzymia różnorodność. Jeansy damskie mogą być wiązane na sznurek albo posiadać klasyczne szlufki dla paska. Wiele jest też rodzajów tkaniny jeansowej, z której szyte są te spodnie damskie: od klasycznych blue jeans, aż do zdobionego nadrukami i specjalnie modelowanego jeansu. Współczesne jeansy kobiece przypominają krój casual, ale ich cechą wyróżniającą jest denim. Te najmodniejsze również będą trzymały fason slim, będą dobrze dopasowane, często o długości jednej czwartej pełnej długości nogawki. Kolorystyka klasyczna jeansów kobiecych to oczywiście wszelkie odcienie błękitu, ale także biel, czerń i odcienie szarości.

Damskie spodnie - moda dla nowoczesnej pani
Damskie spodnie - moda dla nowoczesnej pani

Legginsy jako spodnie typowo damskie

Ok, umówmy się, że legginsów nie noszą panowie (jeśli wyłączyć niektóre rodzaje kalesonów). To damskie spodnie, które jak żadne inne podkreślają sylwetkę. Są produkowane zwykle z bardzo nowoczesnych tkanin syntetycznych i naturalnych, które decydują o maksymalnym komforcie noszenia legginsów. Oprócz wzorów klasycznych, znajdziemy wśród tego typu kobiecych spodni rozwiązania wręcz zadziwiające swoją pomysłowością i śmiałością, szczególnie w aspekcie kolorystyki. Legginsy często są kojarzone ze stylem sportowym, co tylko do pewnego stopnia jest prawdą, ponieważ jak najbardziej panie mogą zakładać je również np. w stylizacjach z nawet dość klasycznymi sukienkami. Nie zmienia to faktu, że legginsy są przeznaczone głównie dla młodszych kobiet. Ich uniwersalność jednak wzrasta w modzie z roku na rok.

Modne damskie spodnie dresowe

Współczesne damskie spodnie dresowe nie powinny kojarzyć się wyłącznie z podomką. To bardzo modne i powszechne odzienie dobrze ubranych pań także w sytuacjach jak najbardziej publicznych. Eleganckie spodnie dresowe, szyte z materiałów o najwyższej jakości i znakomicie zaprojektowane, mogą być zakładane niemalże przy każdej okazji. Oprócz modeli typowo sportowych nie trudno jest wybrać dresowe spodnie, które panie będą mogły założyć np. podczas letniego wieczoru w centrum dużego miasta, gdzie moda jest nowoczesna i progresywna. Łatwo się o tym przekonać: kobiece spodnie dresowe pojawiają się także na pokazach modowych, noszą je gwiazdy ekranu i estrady, stanowią już w tej chwili w pełni uznane odzienie damskie.

Moda damska - spodnie dla kobiet: dziewczyn, pań i dam

Historia damskich spodni w społeczeństwach Zachodu zaczyna się wraz z ruchem feministycznym - pierwsze feministki nie tylko wywalczyły prawa wyborcze dla kobiet, ale także - dosłownie i w przenośni - rozluźnienie wiktoriańskiego gorsetu: prawo do noszenia spodni przez kobiety. Dziś ten stan rzeczy wydaje się nam oczywistością, lecz w historii mody europejskiej jest czymś dość świeżym. Nasze babcie nie nosiły przecież spodni.

Ten “gorset” został rozwiązany właśnie wraz z wkroczeniem do mody damskiej spodni. W imię komfortu, swobody, prawa do własnego ciała oraz w związku z równouprawnieniem. Z powodu obecnej oczywistości tej sytuacji często zapominamy, że zwyczaj noszenia spodni przez kobiety musiał torować sobie drogę w kulturze w ciężkich walkach - pierwsze kobiety, które nosiły spodnie, uznawane były za niespełna rozumu. Historia mody jest pełna niespodzianek!

Z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że nawet zagorzałe miłośniczki wszelkiego rodzaju sukienek - także mają w swoich szafach kilka par spodni. Stanowią one bowiem rodzaj ubioru łatwy do skomponowania z innymi elementami stroju, są wygodne, praktyczne, najlepsze są także piękne i długowieczne.

ikona podziel się Przekaż dalej