Wycena nieruchomości online — co trzeba wiedzieć?

Nie brakuje osób, które twierdzą, że jest to najlepszy sposób dla osób, które chcą poznać wartość swojego lokalu szybko, bez konieczności dostarczania wielu dokumentów i czekania na wiążący prawnie operat szacunkowy. Najlepiej byłoby, gdyby wystarczył nam dostęp do internetu i podstawowe dane o mieszkaniu.

Właśnie tak działa wycena nieruchomości w Warszawie oferowana przez SonarHome. Serwis analizuje wiele zmiennych, a następnie informuje nas o szacunkowej wartości lokalu. Z usługi można skorzystać za darmo, nie trzeba nawet podawać wielu danych osobowych.

Aby kwota była jak najbliższa realnej wartości, będziemy musieli podać kilka podstawowych informacji o mieszkaniu. Najważniejszy jest oczywiście metraż oraz liczba pokoi, jakie znajdują się w danej posesji. Duże znaczenie ma też wiek budynku, łączna liczba pięter, a także udogodnienia, z jakich korzystamy.

Można tu wskazać na przykład na wysoki standard budynku, dostęp do komórki lub piwnicy, dedykowane miejsce parkingowe, czy windę lub balkon. Po podaniu wszystkich niezbędnych danych trzeba tylko nacisnąć na odpowiedni przycisk i po chwili dowiemy się, jak wygląda wycena wartości nieruchomości.

Na czym polega wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę?

Analiza wartości posesji online podaje uśrednioną wartość lokalu. Mimo tego, że najlepsze usługi działające na rynku mogą pochwalić się precyzyjnymi algorytmami, co skutkuje tym, że uzyskana kwota jest bardzo bliska tej rzeczywistej, to ostatnie słowo należy do profesjonalnego rzeczoznawcy.

Na szczęście cały proces jest bardzo prosty. Po kontakcie telefonicznym i wytypowaniu terminu, kiedy będziemy w domu, sprawdzi on stan faktyczny naszego mieszkania. Po dokładnej analizie danych, na którą składa się m.in. standard lokalu, otrzymamy propozycję cenową.

Warto pamiętać też o tym, że do końcowego etapu wyceny mogą przydać się wybrane dokumenty, które potwierdzą, że mieszkanie faktycznie należy do nas lub że mamy wiążący prawnie dokument (pełnomocnictwo), by zarządzać nim na przykład w imieniu osoby z rodziny.

Na pewno przyda nam się akt notarialny, zaświadczenie ze spółdzielni lub wspólnoty potwierdzające, że sprzedający do niej należy. Warto załączyć też informacje o nabyciu praw własnościowych, a także (w wybranych sytuacjach) o meldunkach w danym lokalu.

Nie brakuje też osób, które pytają o to, ile trwa wycena nieruchomości przez bank. Warto wiedzieć, że instytucje finansowe patrzą m.in. na:

  • brak zadłużenia w spółdzielni lub wspólnocie,
  • cykliczność opłat czynszowych,
  • dane o wkładzie budowlanym,
  • informacje o ewentualnych najemcach.

Im szybciej dostarczymy komplet danych, tym szybciej poznamy kwotę, na którą możemy liczyć.

Czy opłaca się sprzedać mieszkanie online?

Jeśli zależy nam na czasie, to tak, zdecydowanie. Wybrane firmy oferują na przykład usługę Digital Broker, czyli pośredniczą i wspierają nas w sprzedaży lokalu na wolnym rynku. Warto jednak pamiętać o tym, że taki proces może zająć sporo czasu.

Warto przemyśleć sprzedaż nieruchomości bezpośrednio do firmy, która przeprowadzała wycenę. Jeśli obie strony zaakceptują warunki finansowe, a sytuacja prawna lokalu będzie klarowna, to całą transakcję powinniśmy sfinalizować w zaledwie tydzień.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej