Defibrylator zewnętrzny AED — najważniejsze informacje

Jest to sprzęt, który klasyfikuje się jako urządzenie medyczne. AED oddziałuje impulsem (lub serią impulsów) na mięsień sercowy. Głównym zadaniem defibrylatora jest przywrócenie prawidłowego rytmu pracy.

Najczęściej można spotkać się z defibrylatorami:

  • jednofazowymi,
  • dwufazowymi.

Główną różnicą jest moc wyładowania wyrażona w Dżulach. W urządzeniach jednofazowych jest to 360 J (dla pierwszego i kolejnych impulsów). W sprzętach dwufazowych siła wyładowania waha się między 150 a 360 Dżuli. W naszym kraju od wielu lat podejmuje się działania na rzecz zwiększenia dostępności defibrylatorów przenośnych. Dziś można znaleźć je już w budynkach użyteczności publicznej, czy w galeriach handlowych.

Profesjonalne defibrylatory AED można kupić na przykład w sklepie Centrum Ratownictwa. Warto też rozprawić się z mitem, jakoby były to urządzenia bardzo drogie. Podstawowe modele można kupić za nieco ponad pięć tysięcy złotych. Jak na możliwości takiego sprzętu, to bardzo atrakcyjna cena.

Defibrylator AED — czym jest, jak działa? Kto może zastosować AED? Odpowiadamy!
Defibrylator AED — czym jest, jak działa? Kto może zastosować AED? Odpowiadamy!

Aparat AED

Jak używać AED?

Każdy z nas może uratować czyjeś życie dzięki defibrylatorowi. Jest to urządzenie bardzo proste w obsłudze. Zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji, każdy dopuszczony do użytku w Polsce (i w Unii Europejskiej) defibrylator AED musi mieć odpowiednie oznaczenia graficzne. Sprzęt powinien też wydawać komendy głosowe w naszym ojczystym języku.

Na początku musimy upewnić się, że klatka piersiowa osoby poszkodowanej jest sucha. Kolejnym krokiem jest przyklejenie dostępnych w zestawie elektrod. Są one jednorazowe, więc trzeba umieścić je dokładnie w taki sposób, jak zostało to przedstawione w instrukcji graficznej. Diody muszą mocno przylegać do ciała poszkodowanego.

Urządzenie powinno poinformować nas o tym, że rozpoczyna się analiza rytmu serca. Od tego momentu nikt nie może dotykać osoby poszkodowanej. Powinno się zachować odległość nie mniejszą niż metr. Jeśli AED odnotuje nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego, zostaniemy poinformowani o konieczności defibrylacji. W urządzeniach półautomatycznych to operator musi nacisnąć przycisk wyładowania. Defibrylatory automatyczne wykonają “strzał” samodzielnie.

W chwilę po defibrylacji urządzenie powinno poinformować nas o konieczności uciskania klatki piersiowej. U osoby dorosłej stosujemy 30 uciśnięć (do głębokości mostka) oraz dwa wdechy (jeśli ich wtłoczenie nie naraża nas na bezpośredni kontakt z wydzielinami z jamy ustnej poszkodowanego).

Po chwili urządzenie przystąpi do ponownej analizy rytmu serca i poinformuje nas o dalszych krokach, jakie należy podjąć. Warto jednak pamiętać o tym, by jak najszybciej zadzwonić pod numer alarmowy 112 i podać wszystkie niezbędne dane o zdarzeniu.

Czy defibrylator jest bezpieczny?

Tak, zdecydowanie jest to sprzęt, który można uznać za bezpieczny. Badania wykazały, że AED może być używane także u kobiet w ciąży oraz u dzieci powyżej roku życia (jeśli urządzenie obsługuje taki tryb pracy). W czasie zabiegu nie trzeba ściągać pierścionków z dłoni.

Diody nie mogą stykać się np. z łańcuszkiem, jaki mamy na szyi, bo może to doprowadzić do wystąpienia poparzeń. Defibrylator powinien być stosowany w bezpiecznej odległości od wody. Trzeba też upewnić się, że miejsce, gdzie się znajdujemy, nie jest zagrożone wybuchem.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny