Czym jest depresja?

Depresja to stan chorobowy, który cechuje się utrzymywaniem przez długi czas złego samopoczucia, które niekoniecznie jest spowodowane konkretnymi wydarzeniami. Depresja nie może być utożsamiana z chwilowym przygnębieniem lub żałobą po stracie bliskiej osoby. Niestety depresja zakłóca codzienne funkcjonowanie, powoduje nadmierny smutek, zniechęcenie, poczucie skazania na niepowodzenia. Obecnie problem depresji jest coraz częściej występującym zaburzeniem w społeczeństwach. W Polsce na tę chorobę cierpi około 1,5 miliona ludzi, a na całym świecie 350 milionów, jednak statystyki mogą być niedoszacowane, ponieważ wiele osób nie zgłasza się do lekarza i nie próbuje rozwiązać tego problemu.

Jakie są objawy depresji?

Symptomy depresji nie są takie same u każdej osoby, tylko zależą od różnych czynników. Można jednak wymienić kilka podstawowych objawów depresji:

  • smutek, przygnębienie, zniechęcenie,
  • utrata zainteresowania codziennymi czynnościami, życiem, aktywnościami,
  • funkcjonowanie w zwolnionym rytmie,
  • obniżenie samooceny,
  • zaburzenia koncentracji,
  • trudności w zasypianiu i utrzymaniu snu, przy czym najczęściej człowiek budzi się między 3 a 5 rano i czasami nie może już zasnąć,
  • zmniejszenie apetytu, czasami chudnięcie,
  • znaczny spadek libido, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Zwykle pacjenci z depresją mają najgorsze samopoczucie rano i do godzin popołudniowych, a poprawia im się po południu oraz wieczorem. Czasami jednak nie ma żadnych dobowych wahań nastroju. Dodatkowo u osób z poważną depresją mogą pojawić się objawy somatyczne, myśli samobójcze oraz działania powiązane z samookaleczaniem się. Niestety chorzy czasami mówią głośno o tym, że zabiją się, na przykład poprzez zażycie dużej liczby tabletek nasennych, czy też przeciwbólowych.

Jakie są rodzaje depresji?

Istnieje wiele rodzajów depresji, które różnią się między sobą przyczyną, objawami, a także czasem trwania i metodami leczenia. Do najważniejszych typów depresji można zakwalifikować:

  • depresja sezonowa, która nasila się jesienią i zimą, ze względu na brak światła słonecznego i pojawia przede wszystkim w chłodnych krajach,
  • depresja przewlekła, trwająca przez długi okres czasu, na przykład ponad dwa lata,
  • depresja nawracająca, która powraca co jakiś czas,
  • depresja poporodowa, występująca u kobiet w okresie połogu,
  • depresja psychotyczna, urojeniowa, czyli choroba, w której dodatkowo występują omamy i urojenia.

Dodatkowo można mówić o depresji osób starszych i o chorobie występującej po stracie bliskiej osoby. Czasami u niektórych jednostek występuje depresja maskowana, która nie daje typowych objawów, jednak za to pojawiają się inne zaburzenia takie jak jadłowstręt lub alkoholizm.

Depresja dotyka osoby w różnym wieku, a więc także dzieci, nastolatków i seniorów. Choroba ta jednak najczęściej jest diagnozowana u osób w wieku od 20 do 40 lat. W przypadku pojawienia się objawów depresji, konieczne jest skontaktowanie się z psychologiem, psychoterapeutą lub psychiatrą.

Więcej na temat depresji znajduje się na blogu poradni psychologicznej Spokój w Głowie pod adresem: https://www.spokojwglowie.pl/depresja-co-to-rodzaje-depresji-objawy-depresji/

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej