Dobra dieta dla osoby początkującej na siłowni – dlaczego jest tak ważna?

Człowiek nie byłby w stanie funkcjonować bez dostarczenia każdego dnia organizmowi odpowiedniej dawki energii pochodzącej z jedzenia w postaci kalorii. Rzecz jasna liczy się nie tylko ich liczba, ale rodzaj i jakość źródeł, z których pochodzą: tak, by poza energią potrzebną do życia, nie brakło też niezbędnych witamin, pełnowartościowych białek, zdrowych tłuszczów, wartościowych źródeł węglowodanów oraz tak potrzebnych Twojemu organizmowi mikro- i makroelementów. Składniki odżywcze zawarte w poszczególnych posiłkach są nie tylko źródłem substratów, z których ludzkie ciało tworzy swoje komórki oraz je odbudowuje, ale także pełnią niezwykle istotne funkcje regulacyjne. Dieta na siłownię dla początkujących musi spełniać nie tylko podstawowe role, o których wyżej napisaliśmy, ale też stanowić jak najlepsze wsparcie dla treningów i sprzyjać osiągnieciu wyznaczonego celu. Jedynie odpowiednio skomponowane posiłki, dobrane do Twoich indywidualnych potrzeb dostarczą ciału składniki, które zregenerują mięśnie i umożliwią zwiększenie ich masy przy jednoczesnym spalaniu nadmiaru niepożądanej tkanki tłuszczowej. To właśnie dobra dieta jest kluczem do efektywnego, a jednocześnie zdrowego treningu.

Dieta dla ćwiczących na siłowni a zapotrzebowanie kaloryczne

Dieta dla osób początkujących na siłowni musi być jak najlepiej dostosowana do Twojego zapotrzebowania kalorycznego. Poznanie go, a następnie ustalenie bezpiecznego dla zdrowia ujemnego bądź dodatniego bilansu energetycznego, to podstawa sukcesu na siłowni. Nie ma do tego innej drogi. Kaloryczność diety dla osoby początkującej na siłowni zależeć będzie od wielu czynników. Wpływ na liczbę kalorii w diecie ma przede wszystkim cel, który chcesz osiągnąć poprzez ćwiczenie na siłowni. Jeżeli zapisałeś się na nią, ponieważ zależy Ci na obniżeniu zawartości tkanki tłuszczowej przy jak najmniejszej utracie tkanki mięśniowej, konieczny będzie odpowiednio dobrany, ujemny bilans energetyczny. Twój cel to zbudowanie masy mięśniowej? W takim wypadku potrzebny jest tzw. surplus kaloryczny, czyli bilans dodatni, trzeba zatem indywidualnie wyznaczyć nadwyżkę kaloryczną. Pod uwagę należy wziąć również rodzaj, intensywność i częstotliwość ćwiczeń, aktywność w ciągu dnia poza treningami, a także wiek czy płeć. Duże znaczenie ma indywidualne podejście dietetyczne. Stąd też dobrym pomysłem już na początku jest zwrócenie się o obliczenie zapotrzebowania kalorycznego do naszego dietetyka.

Dieta dla początkujących na siłowni. Co jeść przed treningiem?

Wiele osób, które dopiero zaczynają chodzić na siłownię, zastanawia się nie tylko nad tym co, ale i czy w ogóle jeść przed treningiem. Nasza odpowiedź może być tylko jedna: zdecydowanie tak! Dzięki dobrze dobranemu posiłkowi przed siłownią zabezpieczysz poziom energii w trakcie wykonywania określonych ćwiczeń. Ważne tylko, by wybierać właściwe produkty i jeść je w odpowiednim czasie. Po posiłek warto sięgnąć nie wcześniej niż cztery godziny i nie później niż godzinę przed treningiem. O tym, który wariant będzie dla Ciebie najlepszy, napisaliśmy w naszym artykule pt. Żywienie okołowysiłkowe część 1 – posiłek przed treningiem (https://madebydiet.com/zywienie-okolowysilkowe-czesc-1-posilek-przed-treningiem/).  Co jeść, a czego spożywania unikać przed planowanym wysiłkiem fizycznym? Dwa podstawowe błędy, które obok całkowitej rezygnacji z jedzenia przed treningiem popełniają świeży adepci siłowni, to sięganie po produkty ciężkostrawne oraz jedzenie obfitego posiłku tuż przed planowanym wysiłkiem, a więc na krócej niż wspomniana przez nas wyżej godzina. Co można zjeść? Jako posiłek przedtreningowy świetnie sprawdzi się np. pełnoziarniste pieczywo z gotowanym lub grillowanym kurczakiem i warzywami czy płatki owsiane na mleku z owocami i dodatkiem odżywki białkowej.

Dieta dla początkującego na siłowni. Polecane posiłki po treningu

W diecie dla ćwiczących na siłowni równie ważne jak posiłki przed treningiem są te spożywane po nim. To one mają wpływ na regenerację i adaptację mięśni, którą wzmacniają lub w przypadku nieodpowiedniego odżywienia znacznie osłabiają. Wokół żywienia po treningu, podobnie jak w przypadku żywienia przed treningiem, powstało wiele mitów. Do najczęściej powielanych należy ten, zgodnie z którym po posiłek po treningu koniecznie trzeba sięgnąć tuż po skończeniu ćwiczeń, najlepiej jeszcze w szatni. To nieprawda. Pamiętaj tylko o tym, by z jedzeniem nie zwlekać zbyt długo. Najlepsze efekty przynosi spożycie posiłku najpóźniej dwie godziny po treningu. To właśnie w tym czasie najintensywniej odbudowywane są straty po aktywności fizycznej. Co powinna jeść osoba początkująca na siłowni po skończonym wysiłku? Może to być np. makaron z dorszem i szpinakiem czy ryż z warzywami i kurczakiem.

Dieta na siłownię dla początkujących – skonsultuj ją z dietetykiem

Co jest ważne w diecie na siłownię dla osoby początkującej? W każdym posiłku należy uwzględnić białka, a także węglowodany złożone oraz zdrowe tłuszcze. Osoby ćwiczące na siłowni nie mogą zapominać o nawadnianiu organizmu. Unikaj jednak słodzonych napojów, soków z kartonu, dosładzanych wód i oczywiście alkoholu. W ich miejsce wybieraj wodę mineralną, a także herbaty ziołowe i zielone. Zwróć też uwagę na to, by jeść regularnie i o w miarę stałych porach. Jeśli zaś chodzi o jadłospis dla osób zaczynających na siłowni, nie istnieje jeden uniwersalny. Dlatego też zawsze dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z porady dietetyka, który opracuje spersonalizowane zalecenia żywieniowe, indywidualny jadłospis oraz wskazania dotyczące suplementacji. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

ikona podziel się Przekaż dalej