Dieta na przytycie - 5 produktów, o których musisz pamiętać w menu
Zdrowa dieta powinna nie tylko pomagać zrzucić kilogramy. Jeżeli masz niedowagę, to pomoże ci również przybrać na masie. Zmiana menu może być pomocna dla mężczyzn budujących masę oraz dla kobiet, które chcą zaokrąglić kształty. W niniejszym artykule dowiesz się co jeść aby przybrać na wadze.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o odchudzaniu.

Dieta na przytycie – kiedy jest potrzebna
Nie tylko jadłospis
Dieta na przytycie jest głównym czynnikiem, który wpłynie na zmianę masy ciała. Jednak nawet najlepsza dieta to nie wszystko. Ważnym czynnikiem, pomagającym przybrać na masie jest ogólna aktywność fizyczna i stan zdrowia.
Istnieją różne przyczyny niedowagi, dlatego nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie jak przytyć. Jeżeli wcześniej miałeś prawidłową wagę i nagle chudniesz, to w pierwszej kolejności udaj się do lekarza. Może to być poważna choroba metaboliczna, odmiana cukrzycy lub pasożyty. Żeby wiedzieć jak szybko przytyć trzeba wiedzieć, dlaczego normalne jedzenie nie zwiększa naszej masy.
W najgorszym przypadku trzeba będzie wyleczyć chorobę. W najlepszym musisz zmienić jadłospis, bo to co jesz po prostu ci nie służy. Zanim przeczytasz przepisy na wysokokaloryczne i wysokobiałkowe posiłki udaj się do specjalisty i wyklucz chorobowe przyczyny chudnięcia.
Przyczyny niedowagi a zdrowa dieta
Czasami nie wystarczy się zdrowo odżywiać. Spośród przyczyn niedowagi, oprócz ciężkich chorób, należy wymienić pasożyty, alergie i nietolerancje pokarmowe. Oznacza to, że twój organizm nie przyjmuje wystarczającej ilości składników odżywczych, mimo że ich dostarczasz.
Najczęstszym błędem osób z niedowagą jest uciekanie się do ogólnych diet albo samodzielne wymyślanie sobie diety. Może się wydawać, że skoro ludzie z nadwagą muszą unikać słodyczy, to chudzi powinni je jeść. Nic bardziej mylnego. Słodycze w jadłospisie mogą się przyczynić do strat na masie. Możliwe, że będziesz musiał wykluczyć któryś ze składników z menu.
Niektóre alergie pokarmowe objawiają się tylko wysypką, inne ciężkim szokiem anafilaktycznym. Są i takie, których konsekwencją jest biegunka i nieprzyswajanie składników odżywczych. Należą do nich nietolerancja laktozy, nietolerancja glutenu, czasami również nietolerancja białka. W takich przypadkach dieta na przytycie powinna się zacząć od wykluczenia uczulającego składnika.
W przypadku niedowagi spowodowanej przez pasożyty trzeba się najpierw pozbyć szkodnika z organizmu. Można to zrobić domowymi sposobami (specjalne kuracje ziołowe) lub farmakologicznie, pod opieką lekarza.
Jak szybko przytyć
Najlepsza dieta na szybkie nabranie masy
Dla mężczyzn, którzy chcą zbudować masę i rzeźbę mięśniową ważnym składnikiem diety będzie białko. Można korzystać z produktów zwierzęcych, mięsa czerwonego, mięsa tłustych ryb. Weganie budujący masę mięśniową zastępują je głównie potrawami i odżywkami sojowymi. Skutek jest podobny, chociaż trzeba uważać, bo soi nie powinno się jeść za dużo. Można ją stosować zamiennie z orzechami, ziarnami słonecznika i konopi siewnej. Ziarna zbóż i roślin strączkowych powinny się też znaleźć w menu osób jedzących mięso. Są one dobrym sposobem na szybkie przybranie na wadze. Już w tydzień można zauważyć różnicę przed lustrem i na wadze.
Osoby przybierające na wadze dla sportu zwracają szczególną uwagę na mięśnie. Dlatego nawet najlepszej diecie powinny towarzyszyć ćwiczenia. Szczególnie te rozwijające umięśnienie kluczowych partii ciała – nóg, przedramion, brzucha i klatki piersiowej.
Jeżeli uprawiasz intensywny sport lub pracujesz fizycznie, to słodycze nie zaszkodzą. Organizm podczas zwiększonego wysiłku produkuje energię z glukozy. Dlatego po intensywnym bieganiu czy ćwiczeniach na siłowni może nam spaść cukier. Mimo wszystko warto dbać o to, żeby nie porzucać zdrowej diety. Baton z ziarnami, jogurt z musli czy kawałek czarnej czekolady będą lepsze niż pierwszy lepszy cukierek czy oranżada. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak oczyścić organizm z toksyn.
Jadłospis dla chcących utyć – 5 składników
Jeżeli jesteś zdrową osobą, nie masz nietolerancji pokarmowych, ale też nie podejmujesz zbyt dużego wysiłku fizycznego, to pamiętaj o tych pięciu składnikach:
- Produkty zbożowe – zawierają dużo błonnika, dobrze przyswajalnych węglowodanów, tłuszczów i witamin z grupy B. Niektóre ziarna są też bogatym źródłem białka. Na pewno pomogą zdrowo przytyć.
- Owoce, warzywa – czasami niedowaga wynika z niedoboru witamin. Osoby żywiące się wysoko przetworzonymi pokarmami typu chipsy, cukierki, fast food, mogą reagować utratą masy ciała. Może być ona również wynikiem niedożywienia, przebytej choroby lub niewłaściwego doboru składników. Można to naprawić jedząc owoce i warzywa.
- Koktajle - zalety koktajli owocowych są powszechnie znane. Niestety większość diet zaleca je tylko na odchudzanie. Tymczasem w koktajlach jest zawarta bomba witaminowa, która pomoże również przytyć osobom z niedowagą.
- Produkty nabiałowe – jogurty, sery białe (zwłaszcza typu twarogowego), śmietana i kefir to doskonała pożywka dla bakterii jelitowych. Ich prawidłowa ilość wspomaga utrzymanie zrównoważonej masy ciała. Poza tym zapewnienie organizmowi dużej ilości białka pozwala szybko przybrać na wadze. Warto skorzystać z przepisów łączących nabiał i produkty ziarniste. Jogurt z musli, owsianka na mleku czy chleb pełnoziarnisty z serem, to przyjaciele każdego kto pyta jak przytyć.
- Tłuste ryby – tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, tuńczyk czy makrela, są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, tzw. dobrego cholesterolu, dostarczają też białka w dobrze przyswajalnej postaci. Są korzystne dla układu krążenia i zdrowia skóry. Jednocześnie powinny się znaleźć w jadłospisie osób z niedowagą, bo zapewniają zdrowe i zrównoważone zwiększanie masy ciała.
Warto poznać nie tylko składniki potraw, ale przepisy na ich łączenie. Istnieje wiele wspaniałych przepisów na potrawy z serami, warzywami czy tłustymi rybami, które są nie tylko zdrowe, ale smaczne. Najlepszą dietę cechuje nie tylko skuteczność, ale atrakcyjność smakowa.

Zdrowa dieta a masa ciała
Przytyć w tydzień – czy to możliwe?
Jeżeli zależy nam na tym, żeby zdrowo przybrać na wadze to powinniśmy zapomnieć o poradach typu 5 kg w tydzień. Dieta na przytycie wymaga czasu, ponieważ potrzebna jest zmiana metabolizmu. Jeżeli masz szybką przemianę materii, to kilogramy zyskane jednego dnia tracisz następnego. Zamiast próbować przytyć w tydzień pomyśl co jest przyczyną niedowagi.
Osoby, które nabrały kilogramów w ciągu tygodnia mają prawdopodobnie po prostu podtruty organizm, który nie pozbywa się wody i buduje złogi w tkance tłuszczowej. Istnieje zagrożenie, że wkrótce będą musiały zacząć walczyć z nadwagą.
Zdrowe przybieranie na wadze to odzyskanie równowagi w układzie trawiennym i jelitach.
Dla mężczyzn, którzy chcą budować masę mięśniową, próba przybrania na wadze w ciągu tygodnia może się skończyć jeszcze gorzej.
Na pytanie jak przytyć odpowiadamy: przede wszystkim zachowując cierpliwość i systematyczność.
Jem zdrowo i nie tyję
Niektórzy stosują się do ogólnej zdrowej diety, a mimo to nie przybierają na wadze. Przyczyn może być kilka. Najprostsza jest taka, że niskie BMI jest twoją cechą genetyczną. Wówczas zmiana wzorca, według którego funkcjonuje twoje ciało będzie trudnym zadaniem.
Druga przyczyna może być taka, że masz niewykrytą nietolerancję pokarmową. Dieta na przytycie zawiera składniki takie jak mleko, białko zwierzęce, produkty zawierające gluten. Może w twoim przypadku ich przyjmowanie ma skutek odwrotny. Przebadaj się na alergie pokarmowe.
Dieta jest sprawą indywidualną. Zmieniając jadłospis, żeby przytyć obserwuj co się dzieje. Czy wyznaczone produkty pomagają? Czy nie masz efektów ubocznych? Jeżeli wszystko jest w porządku, to uzbrój się w cierpliwość i pracuj nad zdrowiem i dobrym wyglądem swojego ciała.