Dlaczego pojawiają się bąble na skórze jak po oparzeniu? Oto możliwe przyczyny
Oparzenie termiczne jest najbardziej oczywistą przyczyną powstawania bąbli na skórze. Pęcherze mogą jednak pojawić się też z innych przyczyn. Czy ich powstawanie jest oznaką niebezpiecznej choroby lub zetknięcia z trującą substancją? W poniższym poradniku wyjaśniamy, skąd mogą się brać bąble na skórze jak po oparzeniu.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o oparzeniach.
Jak wyglądają przęcherze oparzeniowe?
Oparzenie termiczne z bąblami
Nazywa się je różnie: bąble, pęcherze lub burchle. Tak czy inaczej, są dla nas nieprzyjemną pozostałością po spotkaniu ze źródłem ciepła, promieniowaniem lub substancją żrącą. Najczęstszą i najbardziej znaną przyczyną powstawania pęcherzy na skórze jest oparzenie termiczne drugiego stopnia. Jeżeli po oblaniu wrzątkiem czy olejem w miejscu uszkodzonym pojawiają się bąble, to znaczy, że mamy do czynienia z nieco głębszym oparzeniem. W przypadku poparzeń pierwszego stopnia skóra będzie tylko zaczerwieniona.
Bąble oparzeniowe są wypełnione płynem surowiczym. W ten sposób organizm buduje naturalną ochronę przed zakarzeniami, dlatego nie należy ich przebijać. Trzeba po prostu zaczekać, aż same zejdą.
Kiedy zbyt wcześnie pęknie pęcherz oparzeniowy, może dojść do zakażenia. Najlepiej jest od razu zdezynfekować to miejsce i zakryć czystym opatrunkiem. Bąbli nie dezynfekujemy, jednak jeśli nie pękną. Jeżeli burchel bardzo nam dokucza, to możemy poprosić lekarza czy może przebić go, zapewniając sterylne warunki.
Ponieważ oparzenia wrzątkiem czy olejem najczęściej zdarzają się podczas gotowania, to najbardziej są na nie narażone ręce, okolice kciuka i palca wskazującego oraz nadgarstka. To jeden z powodów, dla których oparzeni w ogóle decydują się przebić pęcherz.
Bąbel lub bąble oparzeniowe mogą się leczyć do około 2 do 3 tygodni. Po tym czasie pęcherz znika i prawdopodobnie unikniemy pojawienia się blizny. Dużo zależy od tego, czy było to powierzchniowe poparzenie wrzątkiem, czy głębokie oparzenie olejem.
Jak wyglądają burchle?
Zanim zaczniemy porównywanie pęcherzy oparzeniowych z innymi, dobrze będzie powiedzieć więcej o ich wyglądzie. W zależności od stopnia i źródła poparzeń będą wyglądać bardzo różnie. Od bąbla oparzeniowego o średnicy kilku milimetrów do wielkich burchli, przesłaniających sporą część kończyny. Z bąblami niedużej wielkości zwykle radzimy sobie we własnym zakresie. Wewnątrz znajduje się biały lub żółty płyn surowiczy, zwany też limfatycznym. To właśnie wypełnianie się miejsca tym płynem powoduje podniesienie naskórka i powstanie czegoś w rodzaju naturalnej poduszki ochronnej. Kiedy pęknie pęcherz, ten naturalny kompres zostaje zniszczony i zarazki mają bezpośredni dostęp do głębszych warstw naszej skóry.
Pęcherze należy też oddzielić od pęcherzyków, które są dużo mniejsze i zwykle liczne w jednym miejscu. Pęcherzyki na skórze powstają w wyniku podrażnienia skóry lub zakażeń wirusowych. Dalej napiszemy o tym dokładniej i powiemy co zrobić, kiedy pojawią się na skórze.
Burchle – różne przyczyny powstawania
Nie tylko oparzenia wrzątkiem
Termin "oparzenia" obejmuje nie tylko uszkodzenia tkanek wywołane wysoką temperaturą. Pełna definicja poparzeń to – uszkodzenie tkanek w wyniku działania energii przekraczającej możliwości obronne organizmu. Bąble na skórze jak po oparzeniu mogą być więc wynikiem oparzenia innego niż termiczne. Z bąblami możemy się spotkać po zbyt intensywnym opalaniu lub przebywaniu na słońcu. Mogą też pojawić się w wyniku zetknięcia z substancją chemiczną lub po ugryzieniu niektórych owadów.
Źródło oparzeń jest ważne, bo musimy wiedzieć jak leczyć skórę w każdym przypadku.
Uszkodzenie tkanek w wyniku działania promieni słonecznych należy do oparzeń w wyniku promieniowania. Głównym czynnikiem zagrażającym są promienie UV. Oparzenie z bąblami oznacza, że promienie przeniknęły dość głęboko przez naszą skórę. Dlatego nie można lekceważyć takiego objawu i trzeba udać się do lekarza.
Co do oparzenia chemicznego, to jego najczęstszą przyczyną w domu są środki na bazie chloru. Powstanie burchli po takim oparzeniu może być również niebezpieczne. Dlatego koniecznie trzeba się skonsultować z lekarzem.
Burchle powstałe w wyniku choroby lub podrażnienia
Oprócz pęcherzy oparzeniowych możemy się nabawić bąbli na skórze z różnych innych powodów. Jednym z dość częstych jest podrażnienie mechaniczne naskórka np. w zbyt ciasnych butach. Pojawia się w okolicach palca lub pięty. Ważną zaletą takiego bąbla jest to, że szybko znika. Rośnie już po kilku godzinach chodzenia w obcisłych butach, ale po kilku dniach ustępuje. Oczywiście pod warunkiem, że coś zrobimy z niewygodnymi butami. W przypadku burchla na nodze wiele osób decyduje się go przebić. Zwłaszcza jeżeli przed nami kolejny dzień zwiedzania czy następna wycieczka w góry. Trzeba to zrobić bardzo ostrożnie, z zachowaniem sterylnych warunków. Kiedy pęknie pęcherz w miejscu szczególnie narażonym na zetknięcie z brudem, może to prowadzić do poważnych powikłań.
Bąble na skórze jak po oparzeniu przede wszystkim chronimy przed wdaniem się zarazków. Nie przebijamy bez ochrony i dezynfekcji, o ile to możlwe w ogóle unikamy ich przebijania.
Po ugryzieniach owadów bąble mijają dość szybko. Warto je zdezynfekować i przede wszystkim nie rozdrapywać.
Inną przyczyną powstawania pęcherza lub pęcherzyków może być choroba wywołana przez wirusy, lub autoimmunologiczna. Takich burchli nie powinniśmy leczyć we własnym zakresie. Może się okazać, że konieczne jest kompleksowe przebadanie i leczenie całego organizmu. Sprawdź także ten artykuł o pęcherzach i bąblach po oparzeniach.
Jak leczyć pęcherze?
Powiedzieliśmy już trochę o leczeniu pęcherza oparzeniowego i burchla, który powstaje od chodzenia. Teraz podsumujmy jeszcze zasady postępowania z różnymi typami bąbli. Co zrobić, kiedy pojawi się pęcherz na nodze?
- Przy oparzeniach termicznych – chłodzimy miejsce poparzone letnią wodą (15 minut przy poparzeniach wrzątkiem, do 30 przy poparzeniach olejem), następnie zakładamy czysty opatrunek. Przy poparzeniach z bąblami (czyli II stopnia) nie używamy spirytusu. Dobrze, żeby po wstępnej pomocy oparzenie zobaczył lekarz. Bąbel znika po 2 do 3 tygodni. Warto zaopatrzyć się w opatrunek żelowy, bo oparzona skóra wysycha.
- Przy oparzeniach promieniami UV – Zaczynamy od schłodzenia letnią wodą. Oparzenia słoneczne dobrze leczy się kefirem, jogurtem naturalnym lub maślanką. Nakładamy substancję na oparzone miejsce i czekamy do zaschnięcia, następnie spłukujemy. Oparzenie słoneczne z pęcherzami powinien zobaczyć lekarz.
- Przy oparzeniach środkami chemicznymi – usuwamy substancję z uszkodzonego miejsca, przemywając ciepłą wodą. Nie przemywamy mlekiem ani olejem. Zwłaszcza kiedy nie znamy odczynu substancji powodującej oparzenie.
- Po ugryzieniach insektów bąble można smarować specjalnymi maściami i żelami, które dostaniemy w aptekach. Domowym sposobem jest nałożenie papki z ziemniaka lub okładu z soku z aloesu. To, co pomaga na ugryzienie pluskwy czy komara będzie też dobre na inne swędzące bąble po ukąszeniach.
Bąbli zazwyczaj się nie przebija. Czasami jednak nie da się z nimi normalnie funkcjonować. Wówczas można to zrobić w sterylnych warunkach lub poprosić o pomoc lekarza.