Dlaczego sernik opada?

Co zrobić żeby sernik nie opadł

Pieczenie sernika sprawia czasem niespodzianki, mimo że nie jest to ciasto trudne do zrobienia. Dlatego też, aby uzyskać puszysty, równy sernik potrzeba nieco wprawy i doświadczenia. Idealny sernik powinien być wyrośnięty, mokry i puszysty. Niektórzy lubią, aby skórka z wierzchu nie była przyrumieniona, inni zaś lubią skórkę spieczoną.

Najczęściej występujące problemy z sernikiem

Jakie niemiłe niespodzianki mogą cię czekać, kiedy pieczesz sernik. Nierzadko zdarza się, że sernik po wyjęciu z piekarnika opada i wygląda nieapetycznie. Jego powierzchnia nie jest równa, zaś brzeg pozostaje wysoki. W czasie pieczenia sernik może również popękać lub możemy uzyskać rzadki sernik, który się rozpada.

Jeśli twoim problemem jest popękany sernik, możesz zdecydować się na pieczenie w kąpieli wodnej. Blachę z sernikiem wkładamy do większej blachy, do której wlewamy wrzącą wodę. Dzięki temu sernik piecze się równomiernie, nie pęka i jest odpowiednio wilgotny. Niestety w kąpieli wodnej możemy uzyskać zbyt rzadki sernik. Dlatego też po wystudzeniu, włóż sernik na kilka godzin do lodówki, aby uzyskał odpowiednią konsystencję. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piekarnikach.

Innym problemem jest rzadki sernik. Najczęściej zdarza się to, gdy pieczemy sernik wiedeński. Jeśli masa do sernika jest za rzadka, można ja zagęścić mąką ziemniaczaną lub ugotowanym, zmielonym ziemniakiem.

Co zrobić, żeby sernik nie opadł

Dlaczego sernik opada - możliwe powody

Zastanawiamy się, dlaczego sernik opada po wyjęciu z piekarnika. Przyczyną opadania sernika jest zawarty w nim cukier oraz proces fermentacji ciasta w czasie pieczenia. Niestety nie można wyobrazić sobie sernika bez cukru. Na opadanie sernika wpływa również zmiana temperatury w czasie pieczenia i wyjmowania sernika z piekarnika. Dlatego też należy wiedzieć, kiedy wyjąć sernik z piekarnika.

Opadanie sernika związane jest z procesem fermentacji ciasta. Pod wpływem temperatury drożdże i proszek do pieczenia powodują powstawanie w cieście dwutlenku węgla w postaci gazowej. Gaz zwiększa swoją objętość, dzięki czemu ciasto staje się puszyste. W momencie wyjmowania sernika z piekarnika bąbelki gazu tracą swoją objętość, zaś ciasto opada pod swoim ciężarem.

Niestety sernik to ciasto ciężkie. Mimo najlepszych starań zawsze opadnie. Należy zawsze przygotować się na to, że ilość sernika będzie mniejsza niż ilość ciasta wlanego do formy. Warto jednak wiedzieć, co zrobić żeby sernik nie opadł, aby przynajmniej zmniejszyć opadanie ciasta do minimum. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akcesoriach kuchennych.

Co zrobić żeby sernik nie opadł

Doświadczeni kucharze wiedzą co zrobić, aby sernik nie opadł. W przypadku sernika bardzo ważna jest różnica temperatur w momencie wyjmowania ciasta z piekarnika. Ciasto nagle wyziębione opadnie. Dlatego też sernik należy studzić powoli i ostrożnie, aby nie odpadł. Sekret tkwi w tym, aby za szybko nie wyjmować ciasta z piekarnika.

Niektóre osoby po prostu zostawiają sernik w wyłączonym piekarniku, tak aby powoli wystygnął. Wystarczy zostawić sernik na pół godziny z lekko uchylonymi drzwiczkami do piekarnika. Drzwiczki uchylamy po to, aby sernik dodatkowo się nie spiekł.

Dobrą metodą, aby sernik pieczony nie opadł jest stopniowe otwieranie drzwiczek piekarnika. Oto jak to zrobić krok po kroku:

  • po zakończeniu pieczenia wyłącz piekarnik i pozostaw w nim ciasto na około 10 - 15 minut,
  • po tym czasie uchyl drzwiczki piekarnika na małą szparkę i pozostaw tak 5 minut,
  • następnie uchyl drzwiczki bardziej i znowu poczekaj 5 minut,
  • następnie całkiem otwórz drzwiczki piekarnika, ciasto zostaw w piekarniku i poczekaj aż całkowicie wystygnie.

ernik w piekarniku oraz dlaczego sernik opada i porady, co zrobić żeby sernik nie opadł
Dlaczego sernik opada i co zrobić, żeby nie opadł? Wyjaśniamy

Dobrym sposobem, aby sernik nie opadł jest również posmarowanie masłem wierzchu ciasta, gdy jest jeszcze ciepłe. Można posmarować sernik roztopionym masłem przy pomocy pędzelka lub palcami wysmarować je miękkim masłem.

Jeśli mimo starań sernik opadnie można ten proces zamaskować. Wiele osób, które przygotowują sernik pieczony na przyjęcie, po prostu odkrawa wystające brzegi i przykrywa brzeg ciasta dekoracją.

W jakiej temperaturze piec sernik w piecyku elektrycznym - z termoobiegiem czy bez?

Na opadanie sernika ma wpływ również temperatura pieczenia, temperatura w kuchni oraz przepis na sernik. Ten sam przepis wykonany w różnych kuchniach, przez różne osoby może wyjść inaczej i w jednym miejscu opadnie a w drugim nie.

W jakiej temperaturze piec sernik? Temperatura nie może być wyższa niż 180 stopni, zaś wiele przepisów zaleca temperaturę 150 stopni. Lepiej nie korzystać z piekarnika z termoobiegiem. Jeśli jednak zdecydujesz się piec z termoobiegiem, ustaw temperaturę pieczenia niższą o około 10 stopni.

Kiedy wyjąć sernik z piekarnika

Sernik zazwyczaj piecze się godzinę. Nie zawsze łatwo jest sprawdzić, czy sernik jest upieczony. Sprawdzanie patyczkiem nie przynosi rezultatów, gdyż patyczek i tak wychodzi wilgotny. Poza tym nakłuwanie sernika patyczkiem może dodatkowo spowodować opadanie ciasta. Niektóre osoby sprawdzają ciasto po kolorze. Najlepiej jednak pozostawić sernik w wyłączonym piekarniku, aby stopniowo wystygł.

Jak piec sernik, aby nie opadł?

Jaki ser na sernik

Aby sernik nie opadł bardzo ważny jest przepis oraz odpowiednie przygotowanie składników do ciasta. Podstawowym składnikiem sernika jest biały ser twarogowy. Ser nie może być zbyt chudy, dlatego wybieramy twaróg tłusty lub półtłusty.

Ser na puszysty sernik powinien być przynajmniej dwa razy zmielony, aby nie pozostały żadne grudki. Jeśli po zmieleniu ser wydaje się zbyt chudy, dodaj do niego trochę śmietany lub mleka. W sklepach dostępny jest już zmielony ser w kubełkach przeznaczony na sernik. Jeśli zdecydujesz się na ser w kubełku, dokładnie przeczytaj jego skład na opakowaniu.

W zależności od tego czy lubisz sernik bardziej kremowy czy też podobny do zwykłego ciasta dodaj trochę mąki pszennej lub skrobi ziemniaczanej. Mąka sprawi, że sernik będzie bardziej zwarty. Jednak zbyt dużo mąki może sprawić, że sernik będzie się kruszył.

Jak dodać jajka do sernika

Jajka mogą również wpływać na opadanie sernika. Na 1 kg sera dodajemy minimum 3 jajka, które wiążą masę serową. Dodanie całych jajek sprawi, że sernik będzie bardziej zwarty, nie wyrośnie zbyt szybko w piekarniku, a co za tym idzie nie odpadnie za bardzo.

Jeśli dodamy żółtka osobno i ubite białka, sernik będzie bardziej puszysty, lecz istnieje większe niebezpieczeństwo, że sernik opadnie.

Sernik pieczony w piekarniku elektrycznym czy gazowym wymaga sporej wprawy i wiedzy, aby nie opadł lub nie popękał. Jednak proste sposoby wystarczą, aby cieszyć się nie tylko smakiem, lecz także ładnym wyglądem puszystego sernika.

ikona podziel się Przekaż dalej