Domki bez pozwolenia - wady i zalety
Budowa domu w większości przypadków wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Warto jednak pamiętać, że w przypadku budynków, których powierzchnia nie przekracza 35 m² pozwolenie to nie jest konieczne. Czy w tak na pozór małym domu może wygodnie mieszkać przez cały rok? Oczywiście, a przykładem są domki modułowe.
Czym są domki modułowe bez pozwolenia?
Dom modułowy niezależnie od tego, czy wymaga pozwolenia, czy nie to budynek, który powstaje z gotowych elementów, które są wytwarzane w wyspecjalizowanych fabrykach. Na miejscu budowy następuje jedynie ich połączenie w całość, co sprawia, że samo postawienie domu jest ekspresowe. Warto mieć jednak świadomość, że w przypadku domów modułowych całorocznych wymagane jest wykonanie odpowiedniego fundamentu, na którym zostanie usytuowany budynek. W przypadku domów letniskowych można z niego zrezygnować, dzięki czemu prace budowlane można wykonać w kilka dni. Co decyduje o tym, że dom nie wymaga pozwolenia? Oczywiście powierzchnia, ponieważ na zgłoszenie można postawić domek modułowy do 35 m². Przykłady takich rozwiązań znajdują się na https://markaeko.pl/domki-bez-pozwolenia/.
Z czego budowane są domy modułowe? Zazwyczaj wytwarzane są z keramzytobetonu, czyli materiału o doskonałych właściwościach termicznych i izolacyjnych bądź opierają się na stalowej lub drewnianej konstrukcji szkieletowej z odpowiednim wypełnieniem. Ocieplenie domu modułowego sprawia, że można w nim mieszkać przez cały rok, a sam budynek niczym nie odbiega od standardowych domów.
Domki modułowe bez pozwolenia - zalety
Domki modułowe bez pozwolenia cieszą się coraz większą popularnością dzięki swoim zaletom. Jedną z najważniejszych jest oczywiście minimum formalności dzięki budowie w oparciu o zgłoszenie. Poza tym do korzyści zalicza się również:
- szybkość budowy - domy modułowe to zdecydowanie najszybsza technologia budowy. Całoroczny dom modułowy powstaje zazwyczaj w ciągu około 2 miesięcy od złożenia zamówienia, a dom letniskowy nawet w kilka dni;
- uniezależnienie od pogody - domy modułowe stawia się przez cały rok, ponieważ fakt wytwarzania około 90% budynku w fabryce oraz zminimalizowanie użycia betonu sprawia, że zimowa aura w niczym nie przeszkadza;
- możliwość elastycznego zwiększania powierzchni - domy modułowe bez pozwolenia to rozwiązania, które można w przyszłości rozbudowywać dokładając kolejne moduły. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://markaeko.pl/dom-modulowy-35-m%c2%b2/
- możliwość postawienia praktycznie wszędzie - niewielka powierzchnia oraz fakt, że domy modułowe są stabilne, nie osiadają i nie pękają, sprawia że mogą zostać usytuowane m.in. na skarpach, gruncie skalistym, piaszczystym, czy podmokłym;
- energooszczędność - domy modułowe powstają przy użyciu najnowszych technologii, dzięki czemu są energooszczędne, a w wielu przypadkach nawet pasywne.
Domki modułowe bez pozwolenia - wady
Co można uznać za wadę domków modułowych bez pozwolenia? Przede wszystkim konieczność posiadania pełnej sumy pieniędzy, która pokryje cały koszt budowy. Jest to związane z faktem, że dom powstaje w ekspresowym tempie i należy zapłacić za zrealizowany projekt. Jako minus można potraktować także fakt, że w przypadku domów modułowych wybiera się gotowe rozwiązanie z katalogu, a jedyną możliwością zmiany jest rozbudowa o kolejny moduł. Z czasem ulegnie to jednak zmianie, ponieważ już teraz niektórzy producenci pozwalają przedstawić własny projekt, który jest przez nich przystosowywany do technologii modułowej.
Domki modułowe bez pozwolenia to z pewnością ciekawa alternatywa dla osób, które chcą szybko zrealizować inwestycję i zadowala ich stosunkowo niewielka powierzchnia. Ich popularność stale rośnie, ponieważ dom o powierzchni do 35 m² zawsze będzie bardziej funkcjonalny niż mieszkanie w bloku.
artykuł sponsorowany