Pułapka na muszki owocówki

Pułapka na owocówki – dlaczego warto je zastawiać?

Muszki owocowe najlepiej wyłapywać zaraz w momencie, kiedy tylko się pojawią w mieszkaniu – wówczas istnieje szansa na zminimalizowanie ryzyka ich rozmnożenia się. A, kiedy już te latające owady się rozmnożą, wówczas naprawdę ciężko będzie schwytać je… wszystkie naraz! Warto jest zastawić na nie pułapki w domu, ponieważ obecność owocówek zazwyczaj jest lekko mówiąc… frustrująca. W pierwszej kolejności zlokalizuj, co stało się przyczyną problemu pojawienia się owocówek – może jest to jakiś zgniły owoc? A może nie wyrzuciłeś ostatnio śmieci i otwarty worek dłuższy czas już czeka na jego wyniesienie? Sprawdź też, czy jakiś produkt nie zaczął się psuć – to często główna przyczyna pojawienia się muszek.

Wypada pozbywać się tych „gości”, którzy zaraz po wypatrzeniu produktu, np. rozkładającego się, zaczynają składać na nim jajeczka i rozwijają się w zaledwie… 10 dni. Właśnie dlatego owocówek potrafi być więcej i więcej, z dnia na dzień. Z pozoru niewinnie wyglądające latające insekty, są bezpieczne – jednak mogą przenosić różnego rodzaju bakterie na jedzenie! Przecież żerują też w śmieciach, a w nich o drobnoustroje… nie trudno. Jak widzisz, zwalczanie muszek owocówek jest koniecznością! A może zainteresuje cię także ten artykuł o sposobach na latające mrówki?

Jak się pozbyć muszek owocówek płynem do naczyń i octem?

Domowa pułapka to jedna z najbardziej skutecznych i sprawdzonych metod na owocowe muszki. Oczywiście, nie wszędzie będą one tak samo skuteczne – jednak odpowiednio przygotowany środek na owocówki powinien je wszystkie wytępić! Przygotuj:

 • płyn do mycia naczyń
 • 250 ml wody
 • ocet

Jak pułapka na muszki owocówki zadziała? Otóż wystarczy, że zmieszasz ze sobą te 3 składniki w proporcjach 1:1. Całość wlej do słoika i nie zakręcaj! Otwarty słój pozostaw w kuchni nawet na całą noc. Rano muszki owocówki powinny już nim pływać. Dlaczego? A więc, płyn do mycia naczyń i ocet osadzone na wierzchu słoja stworzą barierę, przez jaką muszki przedostaną się w jedną stronę – jednak już… nie wypłyną. Zatem utopią się w tak przygotowanej pułapce. Rano wylej słoik z całą zawartością do ubikacji.

Pułapka na owocówkę z plastikowej butelki

Kolejny sprawdzony środek polega na użyciu plastikowej, rozciętej butelki wysmarowanej słodkim produktem. Należy:

 1. Przygotować plastikową butelkę o pojemności 2 l – trzeba ją przepołowić na dwie równe części, po uprzednim zdjęciu korka.
 2. Wlej do jednej połówki słodki sok (np. pomarańczowy) lub czerwone wino, z kolei drugą część włóż do tej pierwszej już po umieszczeniu tam soku. Zrób to otworem do dołu.
 3. Złącz ze sobą obie części butelki taśmą samoprzylepną i zostaw w kuchni na noc.

Kiedy uda się złapać do butelki owocówki, rano złap i zwiąż butelkę w zwykłą folię. Wyrzuć szczelnie zawiniętą, plastikową butelkę do śmietnika. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na pluskwy w domu.

Plastikowa butelka jako domowa pułapka na muszki owocówki oraz inne sposoby na owady, a także domowe metody na muszki
Domowa pułapka na muszki owocówki – praktyczne sposoby na uciążliwy problem

Pułapka na owocówki z… owoców!

Jak nazwa wskazuje, muszki owocowe przepadają za… owocami. Zatem, zwalczyć można je przy użyciu właśnie owoców, w postaci swego rodzaju wabika!

 1. Skrój jabłko, gruszkę albo inny słodki owoc na dużą kostkę.
 2. Pokrojone owoce umieść w misce. Jeżeli chcesz owoce zjeść, równie dobrze możesz włożyć do miski pokrojone w paski skórki owocowe.
 3. Miskę przykryj i dobrze naciągnij folią spożywczą – nie możesz zostawić żadnej wolnej przestrzeni, aby muszki nie mogły się wydostać.
 4. Folię ponakłuwaj w kilku miejscach. Zwabione słodkimi owocami insekty wlecą przez dziurki, jednak już na pewno nie znajdą drogi wyjścia. Tym sposobem… zginą! Nad ranem będziesz mógł przesypać zawartość miski do woreczka, szczelnie zawiązać i wyrzucić na śmietnik.

Domowa pułapka na owocówki – którą zastosować?

Pułapka na muszki owocówki w postaci mięty i lawendy

Muszki owocowe bardzo nie lubią niektórych zapachów. Skutecznie odstrasza je chociażby zapach miętusów czy lawendy. Możesz w tym celu zakupić więc olejki eteryczne właśnie o takim zapachu bądź odpalić w mieszkaniu świece zapachowe. To powinno pomóc uporać się z naprzykrzającymi się owocówkami!

Jeżeli posiadasz w domu miętusy możesz rozkruszyć je, wyłożyć na talerzyku i zostawić w kuchni. Również rośliny w postaci lawendy lub posadzonej na parapecie mięty powinny skutecznie przegonić owocówki z kuchni!

Wypędź muszki, gdzie… pieprz rośnie!

Okazuje się, że sposób z użyciem pieprzu również zalicza się do tych skutecznych. Przygotuj:

 • szklankę mleka (ok. 250 ml)
 • 4 łyżeczki cukru
 • 2 łyżeczki czarnego pieprzu

Zagotuj szklankę mleka razem z pozostałymi dwoma wyżej wymienionymi składnikami. Gotuj mieszankę ok. 10 minut i przelej następnie np. do głębokiego talerzyka. Zostaw w kuchni na całą noc. Muszki wlecą zwabione cukrem, jednak już nie zdołają „wyczołgać” się z talerzyka. Prędko się więc w takiej mieszance… utopią.

Gorące powietrze na muszki owocowe

Muszki owocowe nie należą do najbardziej przyjaznych „współlokatorów”. Możesz zatem pozbyć się ich, kiedy podmuchasz na nie… suszarką do włosów! Przyłącz urządzenie do kontaktu w kuchni i skieruj gorący podmuch prosto w stronę owocówek. Dzięki wysokiej temperaturze wydobywającej się z suszarki, latające owady zwyczajnie się... usmażą!

Bardzo dobrym sposobem jest również wciąganie owocówek wąską ssawką odkurzacza. Insekty na pewno nie przeżyją kontaktu z tym urządzeniem. Należy jednak pamiętać, iż tym sposobem możesz nie zdołać przepędzić z kuchni wszystkich owocówek. Dlaczego? Otóż, muszki są bardzo szybkie, więc możesz za nimi po prostu… nie nadążyć. Zatem, jest to metoda wyłącznie dla osób cierpliwych i o… nienagannej kondycji fizycznej!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny