Domowe sposoby na anginę – 5 sposobów, które szybko pomogą
W okresie przejściowym między zimą a wiosną często dochodzi do wielu zakażeń. Jednym z nich jest dość popularna angina ropna, która potrafi skutecznie zepsuć wszystkie plany. Najczęściej pojawia się angina u dzieci, które nie mają jeszcze w pełni wykształconego naturalnego mechanizmu obronnego w organizmie. Na szczęście, istnieją domowe sposoby na anginę! Jak rozpoznać początki anginy i jakie naturalne metody leczenia będą najskuteczniejsze? O tym dowiesz się z poniższego artykułu!
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Domowe sposoby na anginę
Angina ropna i angina wirusowa – jak rozpoznać początki anginy?
Jak pewnie już dobrze wiesz, angina najczęściej powoduje zapalenie gardła i górnych dróg oddechowych – zwłaszcza u dzieci między 3 a 14 rokiem życia. Angina pojawia się zazwyczaj w okresie przejściowym, czyli późną jesienią, zimą bądź wczesną wiosną. Jak objawiać się może początek anginy? „Efektów ubocznych” jest kilka:
- złe samopoczucie i uczucie rozbicia,
- wysoka temperatura (gorączkę można stwierdzić powyżej 38 st.)
- spadek aktywności fizycznej i utrata formy,
- zapalenie gardła i związany z nim ból (nasilony zwłaszcza podczas przełykania),
- powiększone węzły chłonne (na szyi),
- nalot ropny na migdałkach.
Jeżeli takie objawy wystąpią u dziecka, warto będzie odwiedzić lekarza rodzinnego. Oczywiście, możesz także spróbować złagodzić objawy domowymi sposobami. Istnieją bowiem naprawdę skuteczne sposoby na ból gardła, które zniwelują chociaż trochę dolegliwości. Domowe sposoby na ból gardła – podobnie jak domowe sposoby na kaszel czy też inne, domowe sposoby na katar – służą nam od zawsze i łagodzą objawy przeziębienia, np.:
- drapanie,
- swędzenie w gardle,
- gorączkę,
- złe samopoczucie.
Sposób pierwszy – wypijanie dużej ilości płynów
Jeżeli chcesz złagodzić wywołane przez anginę ropne zapalenie migdałków domowymi sposobami, warto sięgnąć po sprawdzone i naturalne metody leczenia. Domowe sposoby pomagają przecież ludziom już od wielu lat, wykazując ogromną skuteczność. Leczenie naturalne jest dobrym wspomaganiem kuracji antybiotykowej, przepisanej przez lekarza (dziecko musi przecież dostać przepisane syropy albo tabletki!). Warto więc przyswoić informację, iż przy anginie zaleca się wypijanie jak największej ilości… płynów. Wśród nich można wyróżnić:
- wodę,
- gorzką herbatę,
- świeżo wyciskane soki (owoce i warzywa).
To bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza, jeżeli pojawiła się już gorączka, nasilone poty albo (co gorsza) wymioty. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zgagę?
Sposób drugi – dodawanie soków do napoju
Jeżeli tabletki na gardło nie pomagają, spróbuj dodać do wody albo herbaty specjalnie przyrządzonego soku – jak chociażby malinowego bądź różanego. Możesz równie dobrze sam przygotować napar z malin, a raczej z ich… liści. Wystarczy, że zaparzysz pod przykryciem 20 g liści malin (przez 15 minut).
Pamiętaj, że maliny zawierają sporo witamin i antyutleniaczy, a więc napędzą organizm do walki z anginą! Szukasz innej substancji, jaką możesz dodać do wypijanego napoju? Możesz zatem bez problemu dodać do mleka… miód i masło. Jeżeli jednak nie przepadasz za mlekiem wystarczy, że dodasz miód do szklanki przestudzonej wody bądź niesłodzonej herbaty
Leczenie naturalne – domowe sposoby na walkę z anginą
Sposób trzeci – syrop z cebuli
Może nie należy do najładniej pachnących, ale picie syropu z cebuli jest niezwykle skuteczne. Angina u dzieci może być łagodzona właśnie dzięki temu dobrze znanemu warzywu! Syrop przyrządzisz w domu w bardzo prosty sposób.
- Zasypać cukrem cienko pokrojone plastry cebuli (ułożone ciasno w słoiku).
- Zalać całość łyżką miodu (bądź zasypać cukrem) i mocno wstrząsnąć.
- Odstawić „domowe lekarstwo” na kilka godzin, aż z cebuli wydobędą się soki.
- Wypijać łyżeczkę uzyskanego wywaru kilka razy dziennie (po małej łyżeczce).
Cebula jest również genialna, jeżeli chodzi o zwalczanie za jej pomocą pierwszych objawów… przeziębienia! Dostarcza ona bowiem całą masę cennych witamin, a więc spokojnie można stosować taki wywar również profilaktycznie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami w wielu kwestiach.
Sposób czwarty – czym płukać gardło?
Domowe sposoby na anginę to również wszelakiej maści płukanki, które łagodzą ból gardła związany z infekcją. Możesz zatem przeprowadzić:
- płukanie gardła przegotowaną wodą z dodatkiem wody utlenionej,
- płukanie gardła szałwią, tymiankiem albo rumiankiem,
- płukanie gardła przegotowaną wodą z solą kuchenną (uwaga, bo może podrażniać!).
Zastanawiasz się, czym płukać gardło najlepiej? Z tych trzech sposobów na ropne zapalenie migdałków wywołane początkami anginy najlepsze będą napary… ziołowe. Wystarczy zalać gorącą wodą torebkę z ususzonym ziołem i odstawić do wystygnięcia. Płukanie gardła szałwią z całą pewnością załagodzi ból gardła i zmniejszy jego obrzęk. Jeżeli nie przepadasz za ziołami, możesz skusić się na „solną płukankę”. Płukanka z soli polega na rozpuszczeniu jej koniecznie w szklance ciepłej wody. Pamiętaj, że angina wirusowa i chłodna płukanka z soli to… nie najlepsze rozwiązanie!
Sposób piąty – czosnek lub inhalacje
Warzywo to jest naturalnym antybiotykiem, a więc domowe sposoby na anginę wraz z jego wykorzystaniem to naprawdę świetny pomysł! Czosnek wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, zwalczając objawy wywołane przez anginę. Możesz zatem:
- nacierać czosnkiem chleb,
- zrobić sos czosnkowy,
- zagotować czosnek podzielony na ząbki, dodać miód i… wypić gotowy napar!
Doskonałą metodą będą także domowe inhalacje, które wykonasz za pomocą nebulizatora. Możesz także wdychać parę, jaka będzie wydobywała się z naczynia zalanego gorącą wodą. Dodaj do wody sól fizjologiczną oraz olejki eteryczne – polecane są szczególnie te z sosny, bergamotki albo drzewa herbacianego. Dzięki nim wyciszysz się, zrelaksujesz i pozbędziesz wirusów oraz bakterii z organizmu!
Pamiętaj, że…
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!