Domowe sposoby na ból dziąseł

Zapalenie dziąseł – dlaczego się pojawia?

Opuchlizna dziąsła wokół zęba może pojawić się na skutek wielu czynników. Czasami jest to po prostu… nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Na płytce nazębnej gromadzi się wówczas pokarm a raczej jego resztki, które wywołują ból dziąseł poprzez osadzanie się ich w tym miejscu. Krwawiące dziąsła bądź swędzące dziąsła to jednak nie tylko przyczyna złej higieny. Stan zapalny dziąseł może bowiem pojawić się na skutek:

  • dojrzewania (zwłaszcza u młodzieży),
  • miesiączkowania u kobiet,
  • w ciąży,
  • w przypadku cukrzycy, anoreksji, bulimii bądź białaczki,
  • w przypadku przyjmowania leków np. antykoncepcyjnych albo nadciśnieniowych,
  • w przypadku niedoboru witaminy C bądź E.

Czasami wokół zęba pojawiają się jednak zmiany, jakie nie są wywołane przez płytkę nazębną – są to najczęściej bakterie, wirusy oraz grzyby. Niekiedy też podrażnione dziąsła mogą zostać także przez uwarunkowania genetyczne, oparzenia lub zbyt agresywne… szczotkowanie zębów! Warto przyjrzeć się problemowi bolących dziąseł szczególnie w ciąży. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na cieknący katar.

1. Czym płukać dziąsła? Zioła i woda utleniona dobre na stan zapalny dziąseł!

Doskonałe domowe sposoby na zapalenie dziąseł to ziołowe… płukanki. Okazuje się, że zioła takie, jak szałwia bądź rumianek, mają właściwości łagodzące oraz ściągające. Można więc z powodzeniem zalać torebkę z wybranym ziołem wrzącą wodą. Później, po wystygnięciu naparu, wystarczy płukać jamę ustną co najmniej 3 razy dziennie takim roztworem, przez ok. 2 minuty. Oprócz szałwii i rumianku, warto skorzystać z właściwości:

  • nagietka
  • podbiału
  • tymianku

Możesz również wykorzystać inny domowy lek na dziąsła, jak wodę utlenioną. Wystarczy wlać łyżkę 3 % wody do połowy przegotowanej wody mineralnej i płukać dziąsła 3 razy dziennie (ok. 30 sekund). Dzięki wodzie utlenionej powstrzymasz rozprzestrzenianie się bakterii. Przydać może się również płukanie jamy ustnej wodą z solą bądź płynem antybakteryjnym, jaki złagodzi stan zapalny – dzięki niemu zmniejszy się również opuchlizna dziąsła.

2. Prawidłowe jedzenie

Co zrobić, aby poranione dziąsła nie były aż tak dokuczającą dolegliwością? Otóż, zmniejszyć odczucia bólowe pomoże przyjmowanie pokarmów miękkich, jak chleba bez skórki. Na swędzące dziąsła warto przyjmować jedzenie w temperaturze pokojowej i to będącego pełnowartościowym. Staraj się również jeść jak najwięcej owoców i warzyw bogatych w witaminę C. Dobrze będzie dostarczać składniki odżywcze do kości szczęki, a także zębów i całej żuchwy.

Postaraj się również odstawić gazowane i słodzone napoje, ponieważ wypłukują one z kości wapń! Ogranicz spożywanie węglowodanów, które są pożywką dla bakterii odpowiedzialnych za zapalenie dziąseł. Stosuj dużo witaminy C, wzmacniającej zęby i regenerującej krwawiące dziąsła. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na trądzik?

Domowe sposoby na zapalenie dziąseł

3. Olejek goździkowy jako lek na bolące dziąsła

Domowe sposoby na ból dziąsła to również wykorzystywanie właściwości… olejku goździkowego! Taki olejek to świetny lek na bolące dziąsła – posiada bowiem składniki aktywne, jakie działają przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo, więc pomogą wyleczyć dolegliwości jamy ustnej. Mało tego, olejek goździkowy wykazuje cenne właściwości antybakteryjne, więc infekcja czy też nawet nieprzyjemny zapach z ust zniknie dzięki niemu w naprawdę ekspresowym tempie!

Olejek goździkowy jako domowe sposoby na ból dziąseł i inne domowe sposoby na zapalenie dziąseł krok po kroku
Domowe sposoby na ból dziąseł – 4 sprawdzone metody dające ulgę

Wystarczy, że nasączysz olejkiem goździkowym wacik z bawełny, a następnie będziesz nim nacierał dziąsła przed ok. 3 minuty. Staraj się stosować go minimum 2 razy dziennie. Możesz również dodać ok. 5 kropelek olejku do ciepłej wody i zrobić w ten sposób domowy… płyn do płukania zębów!

4. Cytryna lub limonka

Jeden i drugi cytrus zadziała przeciwbólowo oraz łagodząco. Dzięki nim zmniejszy się opuchlizna oraz stany zapalny jamy ustnej. Pamiętaj, że cytrusy zawierają związki wykazujące podobne działanie do… antybiotyków z apteki! A więc stworzysz za ich pomocą naturalną barierę dla dziąseł, chroniąc je tym samym przez bakteriami.

Dodaj świeżo wyciśniętego soku z cytrusów do przegotowanej wody. W ten sposób przyrządzisz naturalny płyn do płukania jamy ustnej. Wystarczy, że będziesz płukać nim zęby przynajmniej 3 razy dziennie – uwierz, że to naprawdę świetne domowe sposoby na ból dziąseł!

Pamiętaj, że…

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej