Domowe sposoby na ból gardła

Zapalenie gardła i krtani – przez co się pojawia?

Ból gardła najczęściej pojawia się w trakcie przeziębienia albo anginy. Jednak powodów, dlaczego gardło boli, jest… znacznie więcej. Z tym bolącym gardłem jest tak, że podrażnione często robi się z godziny na godzinę coraz bardziej drapiące, a czerwone gardło przybiera coraz to mocniejszą barwę. Przyczyną takiego następstwa zazwyczaj jest infekcja wirusowa – przeziębienie czy wspomniana wcześniej angina. Zazwyczaj ból gardła przechodzi sam, jednak warto wspomóc się domowymi metodami w celu zniwelowania objawów i nieprzyjemnego uczucia w gardle. Ból gardła związany z bakteriami wymaga jednak… profesjonalnego leczenia antybiotykami. Z czym jeszcze związany jest ból gardła? Zazwyczaj jest to:

 • zapalenie gardła – najczęściej zlokalizowane za jamą ustną,
 • zapalenie krtani – występuje w górnym odcinku układu oddechowego,
 • zapalenie migdałków – obrzęk migdałków oraz ich zaczerwienienie, najczęściej z tyłu jamy ustnej (miękkie tkanki).

Ból gardła po przełykaniu pojawia się również przez:

 • przeziębienie,
 • mononukleozę,
 • ospę wietrzną,
 • odrę.

Całe szczęście, istnieją takie sposoby na ból gardła, które pomogą złagodzić nieprzyjemne odczucia z nim związane. Jak leczyć nimi chore gardło?

Sposób pierwszy – leczenie gardła nawilżaniem powietrza

Jak leczyć ból gardła? W przypadku tej metody sprawdzą się także domowe sposoby na kaszel, który najczęściej wywoływany jest właśnie przez złe nawilżanie pomieszczeń. Warto zadbać wówczas o wilgotność w pokoju i wietrzyć go tak często, jak tylko się da. Trzeba znaleźć dobry sposób, który pomoże nawilżyć gardło – jak chociażby wieszanie mokrych ręczników na kaloryferze. Możesz także pokusić się o zainwestowanie w nawilżacz powietrza. Co jeszcze może nawilżyć gardło? Często okazują się to skuteczne, domowe sposoby na katar – jak wypijanie dużej ilości wody i to nawet, gdy nie odczuwasz pragnienia. Woda nawilża śluzówki, przynosząc ulgę w zapaleniu gardła. Pamiętaj, że nawilżanie leczy jednak nie tylko gardło, ale też kaszel i katar! A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zgagę?

Sposoby na ból gardła są bardzo różne, jednak wietrzenie pomieszczeń powinno być zawsze na pierwszym miejscu. Ostry ból gardła nie będzie pojawiał się tak często, gdy przewietrzysz pokój przez przynajmniej 15 minut dziennie. Oczywiście, aby sposoby na gardło wykazały możliwie dużą skuteczność, musisz przebywać podczas wietrzenia w… innym pomieszczeniu.

Leczenie gardła domowymi metodami

Sposób drugi – płukanki na leczenie bólu gardła

Domowe sposoby na ból gardła są to często domowe sposoby na kaszel – obie dolegliwości są bowiem często bardzo ze sobą powiązane. Co pomoże w jednym i drugim przypadku? Są to m.in. ciekawe „mikstury”, jakimi możesz… płukać chore gardło. Ale, jak płukania gardła może przynieść ulgę na ból gardła po przełykaniu? Otóż, dzięki nim nawilżyć możesz błonę śluzową i spłukać znaczną część bakterii „przesiadujących” w resztkach pokarmowych albo złuszczonym nabłonku. Stosowane ok. 4 razy dziennie znacznie osłabią nawet mocny ból gardła. Możesz stosować je nawet… w ciąży! Czym płukać chore gardło? Najlepsze będą zioła – działają bowiem odkażająco i przeciwzapalnie, likwidując obrzęk wokół błony śluzowej:

 • rumianek,
 • szałwia,
 • tymianek,
 • babka lancetowata,
 • majeranek.
Napar i płukanka z szałwi, czyli domowe sposoby na ból gardła i najlepsze naturalne metody i sposoby na gardło
Domowe sposoby na ból gardła – 3 tradycyjne i skuteczne metody
 1. Zalej torebkę suszu ok. ½ szklanki wrzącej wody.
 2. Zaparzaj całość przez 15 minut i przepłucz gardło.

Równie dobrze możesz skorzystać z płukania gardła… sodą oczyszczoną. Wystarczy, że 1 łyżeczkę sody rozpuścisz w szklance ciepłej wody. Taka płukanka zadziała ściągająco i łagodząco. Staraj się jednak płukać nią gardło delikatnie i niezbyt długo, aby nie podrażnić gardła jeszcze bardziej! Płukanki z sody to bowiem dobre, domowe sposoby na ból gardła – jednak nawet tak dobre naturalne metody potrafią, zbyt nachalnie stosowane, przysporzyć więcej krzywdy jak ulgi. Pamiętaj więc, aby stosować owe sposoby na gardło z rozwagą. Staraj się także, aby płukanki nie odbiegały od temperatury ciała! Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami w wielu kwestiach.

Sposób trzeci – malinki, miód i zioła

Jak leczyć ból gardła? Domowe sposoby na katar czy też ból gardła zawsze obracają się wokół… nawodnienia organizmu. Jeżeli więc nie lubisz przepłukiwać gardła, nawodnienie go będzie dobrym sposobem! W tym celu koniecznie przyjmuj ok. 3 litrów płynów każdego dnia, przybliżonych do temperatury ciała. Nie musi być to rzecz jasna sama woda albo ziołowa herbata – równie dobrze podziałają chociażby… zupy. Świetnym rozwiązaniem jest także kisiel, który złagodzi podrażnioną śluzówkę. Jakie są jeszcze sposoby leczenia i nawilżania? Sięgnij po:

a) miód – szybko pomoże zwalczyć bakterie. W połączeniu z ciepłym mlekiem poradzi sobie z infekcją, a przy okazji… dobrze smakuje! Warto sięgnąć zwłaszcza po miód spadziowy, lipowy lub grykowy. Jeżeli chcesz z kolei dodać miód do herbaty, zapamiętaj najważniejszą zasadę – nigdy nie dodawaj go do gorącego napoju! Poczekaj, aż herbata wystygnie – tylko tak skorzystasz bowiem ze wszystkich dobroczynnych właściwości miodu.

Miód w słoiczku, czyli domowe sposoby na ból gardła i najlepsze naturalne metody i sposoby na gardło
Domowe sposoby na ból gardła – 3 tradycyjne i skuteczne metody

b) herbata z malin lub sok – to bardzo dobre sposoby na gardło, jakie stosowane były już przez nasze babcie. Nie dość, że radzą sobie świetnie z bólem gardła, to zwalczają gorączkę i objawy kaszlu! Dlaczego wykazują tak dobre działanie? Otóż, maliny zawierają dużą ilość salicylanów, które działają niczym… Aspiryna! Pamiętaj przy tym, że substancja ta może uczulać – będąc alergikiem trzeba więc na nią uważać.

c) herbatki ziołowe – to doskonałe wsparcie chorego gardła. Warto pokusić się o lipę albo babkę lancetowatą, które działają łagodząco i osłaniająco. Możesz także zdecydować się na przeciwzapalną jeżówkę albo szałwię lekarską. Poza tymi ziołami, w grę wchodzi także rozmaryn, rumianek i tymianek. Jak przygotować napar z ziół?

 1. Zalej 2 łyżki wybranych ziół wrzącą wodą.
 2. Zaparz całość pod przykryciem (ok. 15 minut).

Możesz pić taką „magiczną mieszankę” nawet 4 razy dziennie. Jeżeli jednak jesteś w ciąży albo w trakcie karmienia piersią, koniecznie skonsultuj się z lekarzem i wypytaj go o to, jakich preparatów bądź konkretnych ziół możesz stosować. Warto wiedzieć, że niektóre zioła mogą bowiem wywoływać zbyt częste skurcze macicy – właśnie z tego względu lekarze często odradzają stosowanie ich w okresie ciąży (zwłaszcza w 1 trymestrze).

Pamiętaj, że…

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 83.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny