Domowe sposoby na ból łydek. Zobacz, jak złagodzić dolegliwości
Nocne skurcze łydek, rwący ból łydki z tyłu, ból przy chodzeniu lub podczas spoczynku nocnego, utrudniają codzienną aktywność i spokojny sen. Jak sobie radzić domowymi sposobami? Co pomaga na te dolegliwości? Czy domowe metody, jak na przykład domowe sposoby na wzdęcia, domowe sposoby na kurzajki, lub domowe sposoby na owsiki u dzieci, są warte stosowania? Odpowiadamy na te pytania i doradzamy, kiedy należy z bólem łydek udać się do lekarza, a kiedy wystarczą naturalne, domowe metody.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Bóle i skurcze łydek - przyczyny i co na nie pomaga
Przyczyny i leczenie bólu łydek
Ból łydek objawia się bólem w tylnej części łydki od kolana w dół. Ból może być silny, rwący, utrudniający chodzenie i zmuszający do odpoczynku w czasie spaceru lub też na tyle śliny, że utrudnia sen w nocy. Dotyka zarówno dorosłych jak i dzieci. Może być wywołany zarówno zwykłym zmęczeniem, czy przetrenowaniem, jak i groźną chorobą. Poznaj przyczyny bólu łydek, tak aby wiedzieć, kiedy nie należy lekceważyć problemu.
Jedną z przyczyn bólu łydek może być przeziębienie lub infekcja wirusowa. Bólowi może towarzyszyć podwyższona temperatura i objawy zwykłej infekcji. Często po kilku dniach dolegliwości łydek znikają. Ból łydek może pojawić się również jako powikłanie po grypie. Jednak tego rodzaju ból wkrótce znika. Najczęściej występującą przyczyną bólu łydek są zwyczajne zakwasy po wzmożonym treningu. Szczególnie dotkliwie odczuwają ból łydek biegacze, którzy biegają po twardym podłożu, w nieodpowiednio dobranych butach i bez odpowiedniej rozgrzewki. Może wówczas pojawić się silny i bardzo dotkliwy ból w okolicy piszczeli. U dzieci pojawia się ból łydek w okresie dorastania.
Jednak ból łydek, szczególnie nasilony, może być także objawem poważnych chorób, takich jak:
- zakrzepica żył głębokich,
- przewlekła niewydolność żylna, czyli tendencja do powstawania żylaków,
- niedokrwienie kończyn dolnych,
- zapalenie ścięgna Achillesa.
Bardzo niebezpieczną chorobą, wymagającą interwencji lekarskiej, jest zakrzepica żył głębokich. W wyniku tej choroby tworzą się zakrzepy, które mogą wraz z krwią dostać się do serca i zablokować krążenie powodując zgon. Innym powikłaniem jest zatorowość płucna. Jakie są objawy zakrzepicy żył głębokich:
- ból łydki,
- opuchlizna wokół kostek,
- obrzęk łydki lub całej nogi,
- bolesność lub tkliwość w miejscu powstania zakrzepu,
- zaczerwienienia przypominające siniaki,
- uczucie ciepła lub gorączka.
Dlatego też, jeśli ból łydek jest bardzo silny, nasila się i towarzyszą mu wyżej wymienione objawy, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Szczególnie powinny zwracać na to uwagę kobiety w ciąży oraz kobiety przyjmujące środki antykoncepcyjne, u których istnieje tendencja do zakrzepicy.
Do niewydolności żylnej dochodzi wskutek uszkodzenia zastawek żylnych. Choroba ta objawia się powstawaniem pajączków, żylaków, a także bolesne skurcze lub mrowienie łydek, szczególnie w nocy, w czasie upałów lub podczas stania.
Niedokrwienie kończyn dolnych, związane ze zmianami miażdżycowymi, początkowo nie daje żadnych objawów. Wraz z zaostrzeniem się choroby pojawia się tzw. chromanie przestankowe, czyli rwący, silny ból łydek w czasie chodzenia, po przejściu pewnego dystansu. Ból mija po odpoczynku. Gdy choroba jest zaawansowana, ból łydek pojawia się także w nocy uniemożliwiając sen. Chorobie mogą towarzyszyć blednięcie lub sinienie skóry łydek lub owrzodzenia.
Rwący ból łydek może towarzyszyć także rwie kulszowej, wynikającej ze zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Rwący ból łydki może być spowodowany również urazem. Rwący ból lub skurcze łydek często wywołane są zmianami elektrolitowymi, czyli odwodnieniem organizmu lub brakiem składników mineralnych, głównie magnezu, potasu czy wapnia. Sprawdź także ten artykuł: Domowe sposoby na stłuczenia – oto 5 najlepszych metod łagodzenia bólu.
Czy i kiedy warto stosować domowe sposoby na ból łydek
Leczenie bólu łydek zależy od jego przyczyny. Domowe sposoby na ból łydek stosujemy, gdy ból występuje z powodu przetrenowania, zmęczenia lub infekcji czy przeziębienia, jak również zaburzeń elektrolitowych.
Zakrzepica jest poważną chorobą, zagrażającą życiu i wymagającą szybkiej interwencji lekarskiej. Nie należy stosować żadnych domowych sposobów, lecz szybko szukać pomocy. Również w przypadku niewydolności żylnej, niedokrwienia kończyn czy rwy kulszowej konieczne jest tradycyjne leczenie. Jednak w przypadku tych dolegliwości sprawdzone, domowe metody mogą ulżyć w bólu i będą wspomagać tradycyjne leczenie.
Domowe, babcine metody, takie jak na przykład domowe sposoby na wzdęcia, domowe sposoby na kurzajki, czy też domowe sposoby na owsiki u dzieci, okazują się bardzo pomocne, aby doraźnie złagodzić ból. W przypadku bólu łydek domowe, babcine metody są bezpieczne i przynoszą ulgę. Należy jednak ustalić przyczynę bólu i stosować domowe metody, jako wspomagające.
Co pomaga na ból łydek:
- okłady lub plastry rozgrzewające,
- ćwiczenia,
- maści i żele przeciwbólowe i przeciwzapalne,
- masaże,
- przyjmowanie magnezu z witaminą B6,
- ciepłe i zimne natryski.
Sprawdzone, domowe sposoby na ból łydek
Co robić na ból łydki
Pamiętajmy, aby domowe sposoby nie zastępowały wizyty u lekarza. Ważne jest ustalenie przyczyny bólu, gdyż domowe sposoby wspomagające trzeba dostosować do przyczyny choroby łydek. Metody babcine, nie pomogą w każdym przypadku. Jeśli dotyka nas ból łydek warto unikać noszenia butów na wysokich obcasach. W przypadku osób uprawiających sport, warto porozumieć się z trenerem, aby odpowiednio dobrał ćwiczenia, które nie będą wzmagały dolegliwości, a wręcz go wyleczą.
Na ból łydek babcie zalecały działanie ciepłem, w postaci ciepłych okładów lub kąpieli. Ciepłe kąpiele szczególnie dobrze rozluźniają nocne skurcze. Do ciepłej kąpieli warto dodać olejek z lawendy. Jeśli ból powstał w wyniku przetrenowania się i zakwasów, pomoże na przemian ciepły i zimny prysznic. Bardzo pomocny jest delikatny masaż, jak również ćwiczenia rozciągające.
Co pomaga na skurcze łydek w nocy
Szczególnie nieprzyjemną dolegliwością są nocne skurcze mięśni łydki. Występują one w bardzo różnym nasileniu, ale uniemożliwiają sen i utrudniają wypoczynek. Skurcze z reguły umiejscawiają się z tyłu łydki. Mogą jednak pojawić się także z przodu, jak również zarówno z przodu jak i z tyłu.
Jak sobie pomóc, na skurcze nóg? Jest to kwestią indywidualną i należy samodzielnie wypróbować jaka metoda najbardziej skutkuje w naszym przypadku. Nasze babcie zalecały podkurczenie nogi, natomiast u wielu osób dobre skutki przynosi raczej rozkurczenie i rozciągnięcie mięśnia. Klasyczną przyczyną nocnych skurczów jest brak magnezu. Dlatego też warto przyjmować ten suplement dostępny w aptece bez recepty. Jeśli często mamy problemy z nocnymi skurczami łydek, należy wdrożyć codzienne ćwiczenia polegające na rozciąganiu mięśni łydek.
Co robić, jeśli w nocy złapie nas skurcz - sprawdzone sposoby:
- wstać z łóżka i pochodzić po mieszkaniu,
- rozmasować łydkę,
- rozluźnić i zrelaksować mięśnie nogi,
- rozciągnąć mięsień rozprostowując nogę i naciągając stopę na siebie.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!