Domowe sposoby na ból trzustki – 3 skuteczne, tradycyjne metody
Stan zapalny i ból trzustki pojawia się zazwyczaj znienacka. Objawy zapalenia trzustki sygnalizują najczęściej, że nadmiernie została ona obciążona. Choroby trzustki mogą przynieść bardzo złe następstwa zdrowotne, zatem trzeba wiedzieć, jak pomóc trzustce. Istnieją domowe sposoby na ból trzustki, które pomogą go nieco złagodzić. Jak przeprowadzić bezpieczne leczenie trzustki domowym sposobem i skutecznie zniwelować problemy z trzustką?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Domowe sposoby na ból trzustki i zapalenie trzustki
Jak rozpoznać zapalenie trzustki?
Ten charakterystyczny ból najczęściej pojawia się, gdy spożyjemy obfity i ciężkostrawny posiłek bogaty w dużą ilość tłuszczu, a już zwłaszcza, kiedy pijemy do tego alkohol. Jakie objawy mogą wskazywać na stan zapalny trzustki?
- tępy ból w przedniej części brzucha,
- promieniujący ból od kręgosłupa,
- ból w okolicy lędźwiowej.
Ból bywa czasami tak uporczywy, że trzeba położyć się na łóżku z podkurczonymi nogami – tylko taka pozycja pozwala go wówczas znacznie zmniejszyć. Owym przypadłościom czasami mogą towarzyszyć również inne dolegliwości, jak:
- ból głowy,
- wzdęcia,
- nudności,
- podrażnienie otrzewnej (ból przy kaszlu i opukiwaniu),
- przewlekły ból trzustki.
Powyższe dolegliwości czasami ustępują samodzielnie bądź w wyniku zmniejszenia bólu związanego z zapaleniem trzustki – często właśnie wtedy sprawdza się naturalne leczenie trzustki bądź specjalistyczne leki zakupione w aptece (np. rozkurczowe). Jeżeli jednak do którejś z powyższych dolegliwości dołączy spadek ciśnienia, pocenie się, przyspieszenie tętna czy osłabienie, może to zwiastować początek choroby trzustki – trzeba wówczas od razu pojechać do lekarza! Co jednak w przypadku, gdy ból nie jest wielki i chcesz go tylko złagodzić? Przydadzą się sprawdzone, domowe sposoby na ból trzustki! A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na anginę?
1 sposób – zapalenie trzustki a odpowiednio zbilansowana dieta
Nie da się ukryć, że zdrowe żywienie wpływa korzystnie nie tylko na sylwetkę, ale i poprawne funkcjonowanie całego organizmu. Należy więc spożywać posiłki mniejsze, ale częstsze. Trzeba też pamiętać przy tym, aby unikać pokarmów zarówno smażonych, jak i wędzonych. Jeżeli masz problemy z trzustką, jedz lekkostrawnie i kupuj produkty z małą zawartością tłuszczów. Unikaj również alkoholu czy papierosów, jeżeli chcesz wykluczyć choroby trzustki w przyszłości. Koniecznie wyklucz także:
- cukry i mąkę,
- ostre dania,
- kawę.
Jak zregenerować trzustkę? Otóż, dobrym sposobem jest zachowywanie ścisłej diety po każdym napadzie bólu – co najmniej przez 12 godzin. To pozwoli bowiem na zmniejszenie wydzielania się soku trzustkowego. Warto będzie następnie powoli włączać w dietę w produkty wysokobiałkowe i zdrowe węglowodany, jak:
- kleiki,
- sucharki,
- płatki owsiane,
- chude sery,
- ryby,
- chude mięso,
- gotowane warzywa.
Dołącz do tego regularne ćwiczenia, świeże owoce i warzywa, kwaśne i gorzkie produkty oraz możliwie… unikaj stresu. Jeżeli zastanawiasz się, jak pomóc trzustce, to będzie pierwsze i zarazem bardzo dobre rozwiązanie! Jeśli szukasz więcej porad zdrowotnych, sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na ból zatok.
Leczenie trzustki domowym sposobem
2 sposób – szpinak
Naturalne leczenie trzustki opiera się również na spożywaniu… szpinaku! Szpinak jest bowiem bardzo wartościowym produktem ze względu na ilość posiadanego żelaza (aż 3 mg w 100 g). Kolejnym ważnym składnikiem, jaki pozwala niwelować objawy zapalenia trzustki, jest sekretyna – to jeden z tkankowych hormonów, jaki odpowiada za procesy trawienia. Wydzielana jest ona przez błonę śluzową jelit.
Szpinak nie dość więc, że dostarczy organizmowi pożądanej sekretyny, to zwiększy również działanie hormonu pankreozymina – to właśnie ona powoduje wydzielanie enzymów trzustkowych! Mało tego, spożywanie szpinaku w przeróżnej postaci pomoże uchronić trzustkę przed… rakiem!
3 sposób – zioła na trzustkę
Można wyróżnić bardzo wiele skutecznych ziół, które zwalczają dolegliwości wywołujące zapalenie trzustki. Działanie takich ziół ma związek z ich cennymi właściwościami przeciwzapalnymi, które przyspieszają regenerowanie się błon śluzowych, objętych stanem zapalnym. Poleca się zatem, aby wykorzystywać zioła również na co dzień jako element wspomagający pracę trzustki. Jakie zioła na trzustkę będą więc najlepsze? Można wyróżnić aż 5 najbardziej skutecznych i popularnych z nich:
- pokrzywa zwyczajna – stymuluje enzymy wydzielane przez trzustkę,
- mniszek lekarski – inaczej mlecz. Zmniejsza ryzyko tworzenia się zastojów żółci i reguluje czynność wydzielniczą trzustki, dzięki czemu ułatwia trawienie,
- tymianek właściwy – pobudza wydzielanie soków trzustki, jelit i żołądka, ułatwiając tym samym przetrawianie pokarmów,
- glistnik jaskółcze ziele – działa żółciopędnie oraz antynowotworowo,
- chmiel zwyczajny – reguluje procesy trawienia i działa antynowotworowo.
Pamiętaj, że…
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!