Co stosować na bolące, spuchnięte kolana

Co powoduje ból kolan

Ból kolana zdarza się najczęściej w podeszłym wieku, u osoby zmagajacych się z otyłością, czy też po kontuzjach, a także wśród sportowców, którzy obciążają kolana, jak również u osób nieaktywnych fizycznie, którzy bez przygotowania podejmują działania sportowe. Z bólami kolan zmagają się także osoby długo pracujące w ruchu i na stojąco.

Staw kolanowy jest skomplikowanym mechanizmem, który pozwala nie tylko na ruchy w górę i w dół, lecz także na ruchy rotacyjne. Jest to jeden z najbardziej obciążonych stawów naszego ciała. Ból lub spuchnięte kolana mogą być objawem wielu chorób.

Najczęściej występującą przyczyną bólu kolan jest:

  • choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, która powoduje ból, zaburzenia ruchomości, przykurcze lub obrzęk,
  • ból biegacza występuje w czasie ruchu i objawia się bólem z przodu i z boku kolana,
  • chondromalacja rzepki, stan zapalny, któremu, w stadium zaawansowanym, towarzyszy silny, rozlany ból z przodu kolana,
  • urazy i kontuzje,
  • dna moczanowa,
  • borelioza,
  • choroby reumatyczne,
  • zapalenie kaletki maziowej stawu,
  • inne.

Ból kolana może występować podczas ruch lub w czasie spoczynku. Może pojawiać się przy zginaniu lub przy zmianie położenia stawu. Może mu towarzyszyć obrzęk. Ból występuje z przodu kolana lub pod kolanem.

Naturalne i medyczne leczenie bólu kolan

Bolące i spuchnięte kolana leczy się farmakologiczne, poprzez zabiegi rehabilitacji, fizykoterapię, ćwiczenia, a także zmiany trybu życia, tak aby nie obciążać kolan. Leczenie uzależnione jest od rodzaju schorzenia. Aby ustalić przyczynę bólu kolana przeprowadza się takie badania, jak rentgen, ultrasonografia, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.

Co stosować, jeśli pojawi się ból kolana, zanim ustalimy jego przyczynę? Jeśli boli kolano należy przerwać aktywność fizyczną. Natomiast kiedy ból minie, warto wprowadzić do swojego trybu życia ćwiczenia, które poprawią stan kolana. Doskonałym ćwiczeniem dla kolan jest rowerek stacjonarny. Przy rowerku stacjonarnym bardzo ważne jest takie ustawienie, aby można było wykonać pełny wyprost nóg. Przy bólu kolan ważne są również ćwiczenia rozciągające. Pomocne przy bólu kolan są takie rodzaje aktywności fizycznej, jak: joga, spacery, pływanie oraz tai chi.

Na bóle kolan zaleca się również suplementy diety zawierające kwas hialuronowy, glukozaminę lub kolagen. Pomocne mogą okazać się także napary z wierzby białej. Przy bólach kolana stosuje się także niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz zimne i ciepłe okłady. Ważne jest również, aby odpowiednio nawadniać organizm.

Jeśli ból kolana jest wynikiem urazu, należy zrobić chłodny kompres i unieruchomić staw. Dobre efekty doraźne da przykładanie kompresu z kostek lodu. Najczęstszą przyczyną bólu kolan są zwyrodnienia. W takim przypadku pomoc stanowi rehabilitacja i odpowiednie ćwiczenia. W doraźnych sytuacjach, dla złagodzenia bólu, można posmarować staw maściami łagodzącymi, przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Na ból kolan stosuje się również akupunkturę. Dobrym sposobem wspomagającym leczenie bolącego kolana są opaski elastyczne lub ortezy miękkie, nie krępujące ruchów, dostępne w aptece lub w sklepie rehabilitacyjnym. Na bóle kolan pomaga również wibroterapia, czyli terapia przy pomocy wibracji. Wymaga ona jednak zakupu odpowiedniego, często kosztownego, sprzętu.

W przypadku bólu kolan bardzo ważne są dobre buty. Nie należy nosić starych, spaczonych, zużytych butów, które będą powodowały nieprawidłowe ułożenie stopy, a co za tym idzie także stawu kolanowego. Warto również zadbać, aby buty były odpowiednio stabilne i nie powodowały potknięć czy poślizgnięć. Dobrym rozwiązaniem są wkładki do butów, które zapewnią odpowiednią postawę w czasie chodzenia i podparcie dla stopy.

Okład na kolana, a także domowe sposoby na bolące kolana i najlepsze rozwiązania
Okłady na kolano, a także inne domowe sposoby na bolące kolana, najlepsze metody

Ból mogą również złagodzić domowe, babcine sposoby. Warto jednak pamiętać, aby stosować metody domowe, tylko aby uzyskać ulgę w bólu. Domowe sposoby nie mogą zastąpić wizyty u lekarza i badań mających na celu wykrycie przyczyny bólu kolan. Nieleczone bóle stawów mogą prowadzić do trwałych usztywnień, a co za tym idzie, niepełnosprawności. Sprawdź także ten artykuł: Domowe sposoby na stłuczenia – oto 5 najlepszych metod łagodzenia bólu.

Naturalne, babcine, domowe sposoby na bolące kolana

Czy warto stosować domowe sposoby na bolące kolana, domowe sposoby na gazy, czy też domowe sposoby na kołatanie serca? Nasi przodkowie przez wieki wykształcili różne naturalne, domowe sposoby walki z drobnymi dolegliwościami. W większości przypadków te babcine, domowe leczenie polega na wykorzystaniu ziół lub leczniczych właściwości roślin. Dzisiaj te metody zostały zapomniane, gdyż często były dość pracochłonne.

Babcine, naturalne, domowe sposoby na bolące kolana wykorzystują zwykle okłady i kompresy. Najbardziej popularne, domowe sposoby na bolące kolana:

  • kompres z chrzanu i ciepłego mleka,
  • kąpiel w soli Epsom,
  • domowa maść na bazie cynamonu, imbiru, mastyksu chios i oleju sezamowego,
  • okłady z kapusty,
  • kompres z octu jabłkowego.

Od wieków nasze babcie i prababcie stosowały okłady na bolące lub spuchnięte kolana. Do bolącego kolana można przykładać liście kapusty. Kapusta zawiera liczne witaminy i składniki mineralne. W wyniku mechanicznego uszkodzenia komórek powstają naturalne izotiocyjaniany, które mają działanie przeciwzapalne. Dlatego też liść kapusty należy zbić tłuczkiem i przykładać do kolana, tak aby sok spływał na bolące miejsce. Wybieramy świeże liście kapusty, z których odcinamy twarde nerwy. Liść na kolanie owijamy bandażem elastycznym i pozostawiamy na okres od kilkunastu minut do kilkunastu godzin. Nie stosujemy folii, ani materiałów nieprzepuszczających powietrza. W zależności od dolegliwości stosujemy kompres ciepły lub zimny. Na ból kolana, któremu nie towarzyszy obrzęk, stosujemy ciepły okład. Liście kapusty możemy rozgrzać na kaloryferze lub na słońcu. Natomiast na spuchnięte kolana stosujemy okład zimny. Liście kapusty schładzamy w lodówce. Dobrze działają również okłady z octu jabłkowego lub utartego chrzanu.

W przypadku bólów kolan duże znaczenie ma temperatura kompresów. Ciepłe kompresy przyniosą ulgę w przypadku bólu spowodowanego nadwyrężeniem stawów. Jednak jeśli bólowi towarzyszy obrzęk, należy stosować zimne kompresy. Pamiętaj, aby nie stosować ciepłych okładów na spuchnięte kolano.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej