Sczerniałe srebro – dlaczego tak się dzieje?

Na początek należy wyjaśnić, czym właściwie jest uporczywy ciemny nalot, który często pokrywa srebrne powierzchnie. Otóż jeden ze składników powietrza – tlenek siarki, wchodzi w reakcję z utleniającym się srebrem, czego skutkiem jest pojawienie się nieestetycznego ciemnego nalotu.

Przyczyną jest zwykle nieodpowiednie przechowywanie srebra. Jeśli nie używamy srebrnych przedmiotów, należy przechowywać je w ciemnych, dobrze zamkniętych miejscach. Dlaczego właśnie w ten sposób? Ponieważ to kontakt z powietrzem powoduje powstawanie reakcji utleniania się i w rezultacie ciemnienia srebra.

Sczerniałe srebro nie jest wyłącznie skutkiem nieodpowiedniego przechowywania. Ogromny wpływ na jego stan ma także środowisko, w którym je nosimy. Oznacza to, że gdy zakładamy ulubione kolczyki i przebywamy w mieście o dużym zanieczyszczeniu powietrza, nasza biżuteria również ciemnieje. Mocno nasycone tlenkami siarki powietrze powoduje czernienie. Sprawdź także więcej porad na temat czyszczenia srebra.

Metody czyszczenia srebra w domu

Domowe sposoby na czyszczenie srebra opierają się na wielu produktach codziennego użytku, które przeważnie posiadamy w domu. Do najpopularniejszych metod zalicza się czyszczenie srebra solą kuchenną, sodą, octem, pastą do zębów, świeżym ziemniakiem (poprzez pocieranie, ale tylko większe powierzchnie) lub proszkiem do pieczenia. Czyszczenie srebrnej biżuterii można wykonać także chemią.

Jak wyczyścić nalot ze srebra domowym sposobem? W niektórych przypadkach przyda się też folia aluminiowa. Roztwór soli kuchennej i wody jest na przykład bardzo dobrym sposobem na czyszczenie, ponieważ srebro po wyjęciu nie wymaga polerowania. A więc nie jest narażone na mikro zarysowania. Właśnie przy tej metodzie zastosowanie ma folia aluminiowa, która przejmuje zabrudzenie ze srebrnej powierzchni.

Domowe sposoby na czyszczenie srebra sprawdzają się lepiej niż niektóre detergenty. Czyszczenie srebra można zrobić za pomocą folii aluminiowej i sody oczyszczonej.
Domowe sposoby na czyszczenie srebra - przegląd

Jak czyścić srebro? Jednym z domowych sposobów na odświeżenie srebra dobrze jest wykonanie tego pastą do zębów. Trzeba jednak pamiętać, aby pasta do zębów nie miała drobinek, które mogłyby porysować powierzchnię. Wystarczy tylko przeczyścić srebro szczoteczką, a na koniec delikatnie wypolerować miękką szmatką.

Skuteczne jest także czyszczenie srebrnej biżuterii chemią. Metoda ta wymaga zanurzenia (podobnie jak w przypadku soli) przedmiotu w roztworze. Można wykonać go samodzielnie. Wystarczy stworzyć mieszankę wody z sodą, mydłem i sokiem z cytryny. Srebro należy wrzucić do roztworu na ok. pół godz., a po wyjęciu opłukać. Powinno błyszczeć jak nowe.

Czy domowe sposoby na czyszczenie srebra są skuteczne?

Jak najbardziej. Metody czyszczenia srebra z wykorzystaniem właściwości produktów spożywczych i chemicznych, doskonale radzą sobie ze sczerniałym srebrem. Co więcej, kąpiele przedmiotów w różnego rodzaju roztworach (np. z sodą czy octem), nie narażają srebra na jakiekolwiek zarysowania.

Dzięki nim wszelkie zakamarki np. srebrnego łańcuszka zostają dobrze wyczyszczone. Zanurzenie przedmiotu w roztworze powoduje, że zanieczyszczenie usuwane jest równomiernie. Jednak nie każdy przedmiot można wrzucić do roztworu. Nie zaleca się tego sposobu w przypadku srebra z kamieniami lub perłami, ponieważ mogą zostać w ten sposób uszkodzone.

Jeśli prześledziliście powyższe wskazówki, nie powinniście się już zastanawiać czym wyczyścić srebro. Sposobów jest naprawdę wiele. Każdy z nich jest inny, lecz co ważne skuteczny. Metoda uzależniona jest jedynie od przedmiotu, jaki chcemy wyczyścić. Nieważne czy wykonamy czyszczenie sodą z octem, proszkiem do pieczenia, pastą do zębów czy ziemniakiem – brzydki nalot powinien zniknąć. Piękne i błyszczące srebro znów odzyska blask i będzie się dobrze prezentować.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny