Domowe sposoby na czyszczenie złota

Jak czyścić złoto sodą oczyszczoną lub płynem do naczyń?

Najpierw wlej do miski (bądź innego naczynia) ciepłą wodę – jednak nie za gorącą! Dodaj do niej kilka kropelek płynu do naczyń bądź sody oczyszczonej. Czyszcząc złoto sodą oczyszczoną możesz uzyskać nawet nieco lepszy efekt, gdyż bąbelki z łatwością docierają nawet w trudno dostępne partie np. białego złota. Pozostaw biżuterię w tym roztworze na około 15 minut.

Kiedy czas upłynie, wymyj pierścionek, złote kolczyki czy łańcuszek i po kolei wyczyść je– każdą sztukę osobno. Najlepiej zrobić to za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów bądź… do rzęs! Staraj się jednak unikać tych twardych szczotek, którymi nietrudno o porysowanie dość delikatnej powierzchni ozdób ze złota. Na samym końcu opłucz biżuterię pod bieżącą wodą uważając, by nic nie wpadło do odpływu! Wytrzyj ozdoby miękką ściereczką i daj im wyschnąć.

Jak wyczyścić złoty łańcuszek proszkiem do pieczenia lub amoniakiem?

Najpierw zabierz z łazienki wacik kosmetyczny. Następnie zwilż go lekko, nabierając na niego odrobinę proszku do pieczenia. Kiedy dokładnie wypolerujesz substancją swój łańcuszek, zmyj pozostałości pod bieżącą wodą. Sprawdź także artykuł z poradami, czym czyścić srebrną biżuterię.

Domowe sposoby na czyszczenie złota bogate są w wiele pomysłów, jak chociażby użycie amoniaku! W tym celu przygotuj 2 łyżki wodnego roztworu amoniaku, wcześniej rozcieńczonego w około jednym litrze wody. Później wystarczy opłukać i wysuszyć biżuterię. Metoda ta przynosi ogromne efekty, jeżeli chodzi o odzyskiwanie dawnego blasku białego złota!

Domowe sposoby na czyszczenie złota, a także jak dokładnie wyczyścić złotą biżuterię domowymi i profesjonalnymi sposobami
Domowe sposoby na czyszczenie złota – zrób to samodzielnie!

Jak czyścić złoto?

Mydełko dobre na wszystko

Mydłem wyczyścisz nie tylko ręce, ale też złote kolczyki czy pierścionek! Jeżeli zastanawiasz się nadal, jak wyczyścić złoty łańcuszek, metoda z użyciem mydła sprawdzi się i w tym przypadku! Wystarczy nalać do miski ciepłą wodę i dodać do niej niewielką ilość mydła (może być w płynie). Żeby wzmocnić efekt, dodaj do mieszanki 2 łyżeczki wapna w proszku. Wymieszaj powstałą „miksturę” i wlej roztwór do buteleczki lub naczynia, które można zakręcić. Włóż do środka złotą biżuterię, zamknij naczynie i… potrząsaj nim około minutę czasu! Po takiej „zabawie” należy wyjąć ozdoby i opłukać je pod bieżącą wodą. To świetna kąpiel dla złotej biżuterii, która pozwoli jej odzyskać dawny blask i zalśnić na nowo! Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu domowe sposoby.

Czym wyczyścić złoto, gdy pojawia się na nim nalot?

Domowe sposoby na czyszczenie złota są sprawdzone i skuteczne. Dlatego warto odświeżać biżuterię chociażby… sokiem z cebuli! Dzięki niemu błyskotki zaczną mienić się, jak dawniej. Nie można również zapominać o zaletach spirytusu! Kiedy zanurzymy biżuterię w co najmniej 95% substancji, złoto niemal natychmiast zacznie lśnić – podobnie działa denaturat. Rzecz jasna, takiego alkoholu nie należy później spożywać!

Palisz papierosy? To niedobrze, bo znacznie szkodzisz swojemu zdrowiu. Jednak popiół papierosowy skutecznie przywróci złotym kolczykom blask! Wystarczy nacierać je popiołem połączonym z wodą. Okazuje się więc, że nawet papierosy mogą się do czegoś… przydać.

Ważne uwagi i wskazówki

  1. Pamiętaj, żeby czyścić złoto w sposób delikatny – używając wyłącznie miękkich szczoteczek. Zbyt mocne pocieranie i zbyt twarde włosie może doprowadzić bowiem do powstania niemożliwych do usunięcia uszkodzeń.
  2. Nie zanurzaj w wyżej wymienionych roztworach biżuterii, która posiada kamienie bądź perły. Niestety, ale w trakcie procesu czyszczenia mogą się one bowiem od złotej powierzchni… odczepić. Dlatego w przypadku czyszczenia takich elementów (jak np. cyrkonie) sprawdzi się wyłącznie woda, ewentualnie z minimalną domieszką mydła.
  3. Pamiętaj o częstym polerowaniu złota, by zbyt szybko nie straciło swojego blasku.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny