Sztywnienie, mrowienie, drętwienie dłoni, palców - przyczyny

Co oznacza drętwienie rąk - przyczyny, objawy

Z drętwieniem rąk mamy często do czynienia w nocy. Zazwyczaj podczas snu uciskamy na rękę, która drętwieje. Dolegliwość ta szybko mija, jeśli zmienimy ułożenie rąk i poruszamy nimi. Co robić, jeśli to odczucie powraca często, zaś drętwienie pojawia się nie tylko w nocy? Kiedy należy udać się do lekarza?

Drętwienie rąk, zarówno palców jak i powierzchni dłoni, oznacza opaczne odczuwanie, czyli parestezje. Czujemy je zarówno czuciem jak i dotykiem. Krótkotrwałe mrowienie nie jest niczym niepokojącym. Jeśli jednak zdarza się często, należy zbadać przyczynę, gdyż drętwienie rąk może być objawem poważnych chorób. Drętwienie rąk często pojawia się:

  • w ciąży,
  • w wyniku nadmiernego stresu,
  • jako objaw cieśni nadgarstka,
  • objaw uszkodzenia nerwu łokciowego,
  • objaw rwy barkowej,
  • objaw nadchodzącego udaru mózgu,
  • polineuropatia,
  • stwardnienie rozsiane,
  • schorzenia tarczycy,
  • zespół Guillaina-Barrego,
  • objaw Raynauda.

Jakie choroby objawiają się drętwieniem rąk

Drętwienie rąk bywa różne i może być objawem różnych chorób. Zdarza się, że jest ono wynikiem nadmiernego stresu, który może powodować nie tylko sztywnienie rąk, lecz także paraliż całego ciała. Dodatkowymi objawami jest trudność w złapaniu oddechu, drętwienie twarzy, zawroty głowy. Stres powoduje szybkie wdechy i wydechy, które prowadzą do zasadowicy krwi, w wyniku czego spada stężenie dwutlenku węgla we krwi.

Jednak najczęściej występującą przyczyną drętwienia rąk jest zespół cieśni nadgarstka. Drętwienie najpierw pojawia się w nocy i dotyczy palców od kciuka do palca serdecznego. Pocieranie rąk przynosi ulgę. Jednak nieleczone schorzenie nasila się i drętwienie pojawia się coraz częściej, także w ciągu dnia i przy pracy na komputerze. Problem ten dotyka często kobiety w ciąży, osoby z niedoczynnością tarczycy i osoby pracujące przy komputerze. Podobne objawy daje także uszkodzenie nerwu łokciowego, ale w tym przypadku drętwieje mały palec i część palca serdecznego. W tym przypadku należy odciążyć łokieć w czasie pracy przy komputerze.

Jeśli drętwienie jednej ręki, a szczególnie jednej połowy ciała, utrzymuje się ponad 24 godziny, może to oznaczać zbliżający się udar mózgu, gdyż dochodzi do niedokrwienia mózgu. Wówczas bardzo ważna jest szybka pomoc. Jednak w większości przypadków objawy udaru mózgu są nieoczywiste. Drętwienie lub drżenie dłoni może być również objawem guza mózgu. Niepokój powinno budzić przede wszystkim drętwienie lewej ręki. Jednak w przypadku udaru nie ma to znaczenia, gdyż drętwieć może również prawa ręka.

Mrowienie lub drętwienie palców może być również objawem rwy barkowej, czyli uszkodzenia korzenia nerwowego w kręgosłupie szyjnym. Ból wzmaga się przy pochylaniu lub skręcie szyi. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który zleci zabiegi fizjoterapautyczne.

Jeśli mrowienie i drętwienie dotyczy nie tylko dłoni, lecz także stóp, może to oznaczać polineuropatię, która może towarzyszyć takim chorobom jak borelioza, cukrzyca lub może pojawiać się w czasie chemioterapii. Również w tym przypadku nie należy lekceważyć problemu, gdyż może prowadzić do zaniku mięśni. Mrowienie rąk jest również jednym z objawów stwardnienia rozsianego.

Domowe sposoby na drętwienie rąk - co brać, ćwiczenia

Co robić i co brać na mrowienie lub sztywnienie rąk

Drętwienie rąk, szczególnie w nocy podczas snu, nie koniecznie oznacza groźną chorobę. Może być wynikiem:

  • przeciążenia,
  • urazu,
  • nieprawidłowej postawy ciała,
  • osteoporozy,
  • chorób układu krążenia,
  • chorób reumatycznych.

W takich przypadkach, prócz zwykłego leczenia, warto zastosować domowe sposoby na drętwienie rąk. W ciąży drętwienie rąk mija samoistnie po porodzie. Ale również warto sobie pomóc domowymi metodami.

Najlepszym sposobem na drętwienie rąk są napary ziołowe, szczególnie z kory dębu lub selera. Warto szczególnie korzystać z ziół, które łagodzą bóle neuropatyczne. Z octu jabłkowego, kozieradki lub z miodu z cynamonem można zrobić okład na drętwiejące dłonie. Szczególnie dobrze sprawdzają się ciepłe kompresy.

Dieta powinna zawierać dużo warzyw i owoców, aby dostarczyć organizmowi witamin. Szczególnie ważne są witaminy z grupy B oraz magnez i wapń.

Ćwiczenia i masaże na drętwienie rąk

Dobrym sposobem na drętwienie rąk jest ruch i ćwiczenia. Już zwykłe poruszanie rękami i zmiana pozycji podczas snu stanowi ulgę. Ważny jest szczególnie komfort pracy przy komputerze. Należy robić przerwy w pracy. W tym czasie wykonujemy proste ćwiczenia, jak wkręcanie żarówki lub strząsanie dłoni. Ważne jest także, aby nie wyziębiać pleców. Warto też zmieniać pozycję w czasie pracy i ograniczyć powtarzające się ruchy. Warto też korzystać ze stabilizatorów dłoni w czasie pracy przy komputerze.

Na drętwienie rąk dobrze robi masaż karku. Warto poprosić o to inną osobę. Dobre efekty dają ćwiczenia rozciągające i rozluźniające nadgarstki. Najlepiej skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który zleci odpowiednie ćwiczenia, które możemy potem wykonywać sami w domu.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej