Domowe sposoby na gazy. Zobacz, jak uporać się ze wzdęciami
Wzdęcia i gazy to często nieprzyjemny skutek przejedzenia się lub niewłaściwej diety. Gazy w brzuchu są zjawiskiem normalnym. Jednak uczucie pełności, tak jakby brzuch był napompowany jak balon, jest bardzo nieprzyjemne. Czy są jakieś dobre metody poradzenia sobie z gazami i wzdęciami domowymi sposobami? Na ból ucha domowe sposoby nie zawsze są zalecane, natomiast na wzdęcia mamy kilka wypróbowanych metod. Poznaj najlepsze, domowe sposoby na wzdęcia i gazy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Wzdęty brzuch i gazy w jelitach - przyczyny i metody leczenia
Dlaczego powstają wzdęcia w brzuchu
Wzdęcia, pełny brzuch i gazy w jelitach stanowią przyczynę sporego dyskomfortu. Odczuwamy wówczas poczucie pełności w brzuchu, powiększenie obwodu brzucha i gazy przemieszczające się w jelitach. Nieprzyjemnym odczuciem jest potrzeba wydalenia gazów, odczucie ucisku oraz wrażenie przelewania się treści w jelitach. Przyczyną wzdęć są nie tylko nagromadzone gazy jelitowe, lecz także zmiana czucia trzewnego.
W normalnych warunkach w jelitach człowieka znajdują się gazy, które są połykane w czasie jedzenia oraz produkowane przez bakterie jelitowe. U zdrowego człowieka gazy te są regularne wydalane przez odbyt lub przez odbijanie się. Człowiek normalnie puszcza gazy około 10 - 15 razy dziennie.
Większość substancji wchodzących w skład gazów jelitowych jest bezzapachowa. Jednak bakterie tworzą także lotne związki siarki, które są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach gazów.
Utarło się, że gazy wywołuje jedzenie fasoli i roślin strączkowych i jest to prawda. Ponadto produkcję gazów wzmagają niektóre pokarmy naturalne jak warzywa kapustne, czosnek i cebula. Gazy wytwarzają się również po spożyciu żywności wysoko przetworzonej, napojów gazowanych oraz cukru i słodzików.
Kiedy do lekarza
Wzdęcia i gazy powstają najczęściej po przejedzeniu lub w wyniku niewłaściwej diety. Jednak często występujące wzdęcia są również objawem chorób. Dlatego też należy obserwować, czy wzdęciom nie towarzyszą niepokojące objawy, jak:
- krew w stolcu,
- zmęczenie i bóle głowy,
- wymioty i nudności,
- zaparcia lub biegunki,
- silne bóle brzucha.
Takich objawów nie należy lekceważyć, gdyż mogą one oznaczać poważne choroby jelit, jak zespół jelita drażliwego, refluks, nowotwór, cukrzyca, zapalenie jelit i inne.
Dobre domowe sposoby na gazy i wzdęcia
Jakie są domowe sposoby na gazy i wzdęty brzuch
Gazy i wzdęty brzuch ból stanowią częstą dolegliwość, która zdarza się szczególnie po przejedzeniu. Niektóre osoby zmagają się z tym problemem szczególnie często. Czy warto stosować domowe sposoby na gazy i wzdęcia? Na przykład, na ból ucha domowe sposoby nie zawsze pomagają i nie zawsze są wskazane. Natomiast na gazy i wzdęcia istnieją dobre metody, aby szybko uzyskać ulgę.
Jeśli często trapi nas wzdęty brzuch i gazy w jelitach, zaś gazy mają bardzo nieprzyjemny zapach, warto wprowadzić zmiany w diecie i obserwować reakcje organizmu. Najlepszym sposobem jest przejście na dietę wegetariańską i wyeliminowanie z diety takich produktów jak:
- nabiał,
- rośliny strączkowe,
- alkohol,
- suszone owoce,
- brukselka, jarmuż, kalafior i kapusta.
Należy również obserwować swoje reakcje żywieniowe i wyeliminować z diety produkty, które właśnie u nas wywołują wzdęcia i gazy. Jeśli po okresie 2 - 4 nie nastąpi poprawa, należy udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. Częste wzdęcia i gazy mogą być spowodowane przerostem flory bakteryjnej.
Dobre rezultaty uzyskamy także pijąc herbaty ziołowe, takie jak:
- koper włoski,
- rumianek,
- mięta,
- anyż,
- szałwia,
- bazylia,
- imbir
- arcydzięgiel lekarski,
- kolendra siewna,
- kminek.
Na częste wzdęcia i gazy warto wprowadzić do codziennego trybu życia następujące zwyczaje:
- krótki spacer po każdym posiłku,
- nawadnianie organizmu i dbanie o to, aby wypijać codziennie około 2 litrów napojów,
- wprowadzenie do diety produktów z błonnikiem,
- rezygnacja z napojów gazowanych,
- wprowadzamy większą aktywność fizyczną.
Sprawdź także ten artykuł: 4 najlepsze sposoby na wzdęcia - zobacz, jak wyleczyć się z wzdęć.
Najlepsze metody na wzdęcia i gazy po przejedzeniu
Nawet osobom, które w normalnych warunkach odżywiają się prawidłowo i dbają o dietę, zdarzają się wzdęcia i gazy. Najczęściej z problemem tym mamy do czynienia po przejedzeniu się na imprezie. Zjadamy wówczas produkty, których normalnie nie jadamy na co dzień. Wszystko jest pyszne, więc jemy w nadmiarze. Jak sobie pomóc, gdy wracamy do domu z nieprzyjemnym odczuciem wzdętego brzucha i potrzebie oddania nagromadzonych gazów?
Dobrym sposobem na szybką ulgę są herbaty ziołowe, szczególnie z rumianku. Rumianek ma działanie rozkurczowe, dlatego też łagodnie zapobiega i łagodzi wzdęcia. Na wzdęcia dobry jest także ruch, najlepiej zwykły spacer. Jeśli często trapią nas wzdęcia warto wprowadzić zwyczaj udawania się na krótki 15-minutowy spacer po każdym posiłku. Na imprezie nie zawsze mamy możliwość wyjść na spacer, ale wystarczy wówczas przejść się po mieszkaniu lub postać przez jakiś czas.
Jeśli czujemy, że zbliża się problem, warto rozmasować brzuch. Masujemy okolicę pępka okrężnymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Stosujemy nacisk delikatny i mocniejszy. Masaż pobudza pracę jelit i pomoże pozbyć się problemu.
Jeśli po powrocie z imprezy czujemy wzdęcie i gazy, możemy pomóc sobie przy pomocy ciepła. Na brzuchu układamy ciepły termofor. Innym sposobem jest ciepła kąpiel, która odpręży jelita, rozkurczy mięśnie i przyniesie szybką ulgę. Warto również wypić wodę z imbirem, zieloną herbatę lub sok z aloesu. Warto również posiadać w domu nalewkę na problemy trawienne. Dobrym sposobem jest także wypicie szklanki wody z łyżką octu jabłkowego.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!