Domowe sposoby na grzybicę pochwy

Kandydoza pochwy

To fachowa nazwa grzybicy pochwy. Drożdżaki pochwy wywołują tę infekcję poprzez bakteryjne zapalenie owych narządów intymnych. Następnie zapalenie przeradza się w powszechną infekcję dróg moczowo-płciowych, dotycząc kobiet w każdym wieku. Czasami pojawia się również grzybica warg sromowych – zależnie od tego, jak mocno rozprzestrzeniły się drożdżaki pochwy. Pamiętaj, że nie można bagatelizować sprawy, bo nieleczona infekcja grzybicza pochwy może doprowadzić do wielu przykrych powikłań.

Oczywiście, w każdym przypadku należy w pierwszej kolejności sięgnąć po dobrej jakości płyn do higieny intymnej, będący preparatem dostępnym najczęściej bez recepty. Taki produkt złagodzi objawy grzybicy, jednak… na pewno jej nie wyleczy do końca.

Jak rozpoznać grzybicę pochwy?

Pierwsze, co się pojawia, to świąd, pieczenie, upławy oraz ból w okolicy pochwy (również po stosunku). Mało tego, może wystąpić również suchość pochwy, jej zaczerwienienie i obrzęk sromu. Wydzielina zaczyna zmieniać też swoje zabarwienie z przezroczystego i gładkiego na białą i gęstą, a często też grudkowatą i pachnącą… drożdżami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na ból żołądka?

Oczywiście, uporczywe swędzenie nie od razu świadczy o pojawieniu się grzybicy – chociaż w większości przypadków właśnie tak jest. Pamiętaj, że grzybica pochwy i zapalenie bakteryjne to dwie różne sprawy. Dokładną diagnozę problemu umożliwi nam jednak wymaz z pochwy oraz posiew. Wówczas wiadomo będzie, jaka jest przyczyna infekcji intymnej.

Domowe sposoby na infekcje intymne

1. Naturalne leczenie poprzez… jedzenie!

Czasami grzybica „dopadnie” nas po antybiotyku zażywanym w trakcie leczenia. Grzybica w ciąży jest również częstym zjawiskiem. Warto starać się zatem, aby wprowadzić w takim przypadku dietę candida, czyli przeciwgrzybiczą. Obejmuje ona głównie wyeliminowanie z diety cukrów prostych, ale też antygenów i drożdży. Ważne będzie również częste nawadnianie organizmu poprzez wypijanie najlepiej ok. 2 l płynów każdego dnia. To również skuteczna metoda, jeżeli chodzi o domowe sposoby na zapalenie pęcherza!

Uzupełnij dietę również w produkty mleczne, zawierające probiotyki. Warto, aby były to maślanki, kefiry, jogurty oraz twarogi. Dzięki temu wesprzesz naturalną florę bakteryjną swojej pochwy.

Uwaga! Naukowcy udowodnili, że pH pochwy może obniżyć również… sperma! Jeżeli pH w pochwie będzie stosunkowo niskie, grzybica warg sromowych i całej okolicy pochwy raczej nie będzie się pojawiać! Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na cieknący katar.

2. Zioła przeciwgrzybicze a grzybica pochwy

Jak wygląda zwalczanie grzybicy pochwy? Domowe sposoby na grzybicę pochwy to również częste podmywanie się wodą z… dodatkiem ziół! Świetnie sprawdzi się chociażby nagietek – wystarczy, że jedną jego kopiastą łyżkę (stołową) wymieszasz z 0,5 l wody. Bardzo dobre działanie wykazuje również napar z krwawnika, jaki można użyć do „półkąpieli”.

Domowe sposoby na grzybicę pochwy, w tym zioła przeciwgrzybicze jako domowe sposoby na infekcje intymne
Domowe sposoby na grzybicę pochwy – 3 skuteczne metody leczenia

Zalej w tym celu 100 g krwawnika zimną wodą i pozostaw go w ten sposób na całą noc. Następnego dnia doprowadź całość do wrzenia i dodaj do swojej kąpieli. Pozostałe zioła przeciwgrzybicze, jakie pomogą w infekcji grzybiczej pochwy, to:

  • szałwia,
  • rumianek,
  • liść pokrzywy,
  • babka lancetowata,
  • kora dębu.

3. Higiena kontra grzybica miejsc intymnych

Jeżeli chodzi o naturalne leczenie i zwalczanie objawów grzybicy pochwy, istotną sprawą jest codzienne dbanie o swoje okolice intymne – a już zwłaszcza, jeżeli dotyczy nas grzybica w ciąży bądź wywołana po antybiotyku. Intymne miejsca należy możliwie często podmywać, jednak nie można też zaburzyć naturalnego pH owych okolic. Staraj się również nie używać żadnych myjek czy gąbek do mycia narządów płciowych, a po kąpieli dokładnie wycieraj okolice intymne.

Nie zapominaj, że wilgoć to przyjaciel grzybicy! Właśnie dlatego ważne jest dokładne wycieranie się swoim własnym ręcznikiem – dzięki temu nie stworzysz grzybom warunków do „zagnieżdżenia się” w okolicach intymnych. Wystrzegaj się również długich kąpieli w nie swojej wannie czy siadania na nie swojej ubikacji (tym bardziej w toalecie publicznej). Nie przesadzaj również z basenem czy przesiadywaniem w jacuzzi. Staraj się także nosić podpaski i tampony na zmianę. To ważne, ponieważ zbyt długie noszenie tamponów może doprowadzić do tego, że pojawi się kandydoza pochwy. A tego chyba chcesz uniknąć, prawda?

Pamiętaj, że…

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny