Domowe sposoby na hemoroidy

Hemoroidy zewnętrzne – jak powstają?

Hemoroidy są guzkami krwawniczymi, które występują w każdej strukturze odbytu – a więc, ma je każdy z nas. To właśnie one odpowiedzialne są za wydalanie gazów i stolca. Wyglądają nieco jak… poduszki, tyle że wypełnione krwią. Naturalne metody na zniwelowanie problemów, jakie wywołują hemoroidy odbytu, są bardzo skuteczne i przynoszą ulgę. Jednak trzeba najpierw zweryfikować przyczyny, jakie wywołują ową dolegliwość jest to m.in.:

 • otyłość,
 • siedzący tryb życia,
 • brak ruchu,
 • brak błonnika i płynów w diecie,
 • przewlekła niewydolność krążenia,
 • biegunki (częste),
 • ciąża i duża ilość porodów,
 • seks analny.

A więc, jak leczyć hemoroidy domowym sposobem? Znamy 5 naprawdę skutecznych metod, które z powodzeniem uzupełnią specyfiki przepisane przez lekarza. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zgagę?

Sposób pierwszy – zmiana trybu życia

Zanim zaczniesz zastanawiać się, czym smarować hemoroidy i jakie okłady robić, pomyśl nad swoim… trybem życia. Chcesz uniknąć hemoroidów i przykrych dolegliwości z nimi związanych? A więc koniecznie:

 • uzupełniaj płyny – musisz wypijać ich przynajmniej 2-3 litry dziennie. Do tej ilości zaliczają się także zupy, soki z owoców i warzyw bądź niesłodzona herbata.
 • ruszaj się – staraj się podejmować codziennie jakąś aktywność. Spaceruj, pływaj, biegaj, gimnastykuj się. Żylaki odbytu często tworzą się właśnie przez to, że za długo siedzisz w jednym miejscu!
 • wypoczywaj – jeżeli leżysz, to podnoś nogi lekko w górę.
 • staraj się unikać silnego parcia – jeżeli chcesz, aby krwawiące hemoroidy nie były tak dolegliwe, a żylaki nie wypadały, unikaj napinania się w czasie wypróżniania!

Sposób drugi – prawidłowa dieta

Jakie są metody na hemoroidy okolic odbytu? Domowe sposoby na hemoroidy to również odpowiednio zbilansowana… dieta. Dzięki dobraniu pewnych pokarmów i na stałe włączeniu ich do diety możesz raz na zawsze zwalczyć hemoroidy! Domowe sposoby na zaparcia lub domowe sposoby na biegunkę również bazują wokół odpowiedniego żywienia – bo dobra dieta naprawdę… czyni cuda. Pamiętaj więc, aby:

 • jeść więcej warzyw,
 • jeść więcej produktów zbożowych, pełnoziarnistych oraz bogatych w błonnik,
 • jeść więcej suszonych i surowych owoców,
 • ograniczyć spożywanie roślin strączkowych, czekolady, tłuszczów zwierzęcych, ostrych przypraw, kawy, herbaty (mocnej) i alkoholu,
 • zwiększyć ilość wypijanych płynów i naparów ziołowych (np. z babki jajowatej, babki płesznik albo lnu).

Warto znaleźć też forum w Internecie, bogate w wiedzę o konkretnych pokarmach, jakie możemy spożywać w ramach diety. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami w wielu kwestiach.

Naturalne metody i babcine sposoby na hemoroidy

Sposób trzeci – prawidłowa higiena okolic odbytu

Jeżeli dokuczają hemoroidy w ciąży bądź w trakcie biegunki, odpowiednia higiena będzie jak najbardziej wskazana! Bezwzględnie zachowuj higienę w okolicy odbytu i nigdy nie drap swędzących guzków. Żeby się podetrzeć, wykorzystaj mokre chusteczki (np. dla dzieci) albo miękki papier toaletowy – suchy papier może tylko pogorszyć sytuację. Koniecznie przemywaj także okolice odbytu letnią wodą zaraz po tym, jak się wypróżnisz. Hemoroidy czasami sprawiają, że u kobiet pojawia się grzybica pochwy – dlatego warto zakupić delikatny płyn do higieny intymnej, aby zapobiec takim infekcjom. Warto zwrócić uwagę na to, aby nawilżane chusteczki nasączone były jednym z tych 5 wyciągów:

 • nagietkiem,
 • rumiankiem,
 • korą dębu,
 • skrzypem,
 • aloesem.
Olejki eteryczne, czyli domowe sposoby na hemoroidy zewnętrzne, czyli porady jak leczyć hemoroidy domowym sposobem i polecane naturalne metody
Domowe sposoby na hemoroidy – 5 najlepszych skutecznych metod

Jakie są metody na hemoroidy okolic odbytu? Podczas kąpieli warto wlać do wanny olejek eteryczny (np. lawendowy) – posiada on właściwości łagodzące i sprawi, że obrzęk nieco się zmniejszy. Oprócz chusteczek i żelu do higieny intymnej warto pamiętać o dokładnym osuszaniu miejsc intymnych po kąpieli – najlepiej bawełnianym ręcznikiem. Nie pocieraj tych i tak już wrażliwych okolic, aby nie namnożyły się bakterie – zwłaszcza, jeżeli jesteś kobietą. Może to bowiem nasilić stan zapalny i przez to pojawić się może wspomniana wcześniej grzybica pochwy. A chyba chcesz tego uniknąć?

Domowe sposoby na pieczenie odbytu - sposób czwarty: nasiadówka z rumianku

Domowe sposoby na pieczenie odbytu i hemoroidy są skutecznym lekarstwem na tę przykrą dolegliwość. Hemoroidy odbytu potrafią bowiem naprawdę… uprzykrzyć życie. Zastanawiasz się, jak jeszcze możesz zwalczyć żylaki odbytu? Idealna będzie nasiadówka z rumianku! Taki preparat przyniesie ulgę i złagodzi uczucie pieczenia i swędzenia w okolicy odbytu. Jak zrobić nasiadówkę?

 1. Dodaj do miski z letnią wodą wywar z rumianku. Dobrze zmieszaj.
 2. Zrób sobie z kąpiel oraz wykorzystaj wodę na rumiankowe okłady. Siądź w wannie na przynajmniej kilka minut i… ciesz się złagodzeniem dolegliwości.

Nasiadówka na hemoroidy jest równie dobra, co maść przepisana przez lekarza. Zatem zanim zaczniesz się zastanawiać, czym smarować hemoroidy, zrób sobie kąpiel z rumiankiem! Dzięki niej usprawnisz przepływ krwi w okolicach odbytu, przyspieszysz proces gojenia i… rozluźnisz się!

Sposób piąty – oczar wirginijski

Przekopujesz kolejne forum, żeby znaleźć domowe sposoby na pieczenie odbytu? A może nie wiesz, jak zwalczyć hemoroidy będąc w ciąży? No cóż, nacisk wywoływany przez dziecko znacznie zmniejsza ilość krwi – powraca ona z narządów do serca, a więc guzki krwawnicze tworzą się wówczas wyjątkowo często.

Hemoroidy w ciąży to dolegliwość powszechna, jednak można z nią walczyć. Oprócz ćwiczeń mięśni dna miednicy, nasiadówki czy ziołowej kąpieli pomoże… oczar wirginijski. Opary z ziela posiadają bowiem bakteriobójczą moc, a także potrafią zasklepiać ranki. Dzięki nim pozbędziesz się bólu i krwawienia w naprawdę szybki sposób!

Pamiętaj, że…

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej