Domowe sposoby na infekcje intymne

Dlaczego trzeba leczyć dolegliwości intymne?

Nie wolno lekceważyć objawów stanów zapalnych narządów intymnych – a już zwłaszcza w ciąży. Problemy, jakie zazwyczaj towarzyszą zapaleniu, to pieczenie, świąd albo upławy. Infekcja bakteryjna pochwy (albo grzybicza) musi być leczona, ponieważ brak zainteresowania się dolegliwościami może skończyć się bardzo niekorzystnie dla naszego… zdrowia. Nieleczone zapalenie pochwy grozi powikłaniami, a nawet koniecznością przeprowadzenia operacji. Jeżeli zaniedba się swoje zdrowie szczególnie w ciąży, może to doprowadzić nawet do… przedwczesnego porodu!

Upławy i swędzenie pochwy to sygnał, że dzieje się coś złego. Z początku infekcja bakteryjna pochwy czy zakażenie bakteryjne innego narządu płciowego będzie przebiegało bez objaw – a więc najdrobniejsze sygnały powinny zmusić do wizyty u ginekologa! Właśnie tam przepisane zostanie adekwatne do problemu leczenie i specyfiki. W trakcie oczekiwania na wizytę, jeżeli termin jest dość odległy, możesz sobie jednak nieco ulżyć i ułatwić sprawę – od tego są domowe sposoby na infekcje intymne! Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na cieknący katar.

1. Higiena miejsc intymnych

To podstawa, jeżeli chodzi o zakażenie bakteryjne bądź grzybicze pochwy (jak swędzenie okolic intymnych). Higiena to również najbardziej powszechne, skuteczne domowe sposoby na zapalenie pęcherza! Jeżeli obawiasz się chorób związanych z narządami płciowymi, rygorystycznie przestrzegaj higieny osobistej! Najlepszy sposób to oczywiście codzienna pielęgnacja przy pomocy kosmetyków do higieny intymnej (delikatne żele).

Nie używaj do mycia żadnych myjek ani gąbek! Do osuszania intymnych okolic używaj z kolei jednorazowych ręczników papierowych bądź suchego ręcznika bawełnianego. Cóż, w łazience bakterie i grzyby rozwijają się najchętniej – a więc mokre gąbki i ręczniki są dla nich świetnym środowiskiem do kolonizowania się. Uważaj więc na nie!

2. Zmiana diety

Jakie są domowe sposoby na grzybicę pochwy albo jej… uniknięcie? Oczywiście, zmiana postępowania dietetycznego! Włącz do swojego jadłospisu większą ilość jogurtów naturalnych, twarożków i kefirów. Są to naturalne probiotyki, jakie wspomagają rozwijanie się bakterii produkujących w pochwie kwas mlekowy. Są one dobroczynne, stwarzając naturalną florę  w narządach intymnych i utrudniając rozwój w nich złych patogenów.

Co jeszcze będzie dobre na zapalenie pochwy? Otóż, rezygnacja z czekolady i alkoholu! Niestety, ale te produkty sprzyjają rozwijaniu się zakażenia. Lepiej będzie za to przyjmować witaminę C czy przegryzać żurawinę. Dzięki niej mocz się zakwasi, co zapobiegnie rozwijaniu się drobnoustrojów. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na opryszczkę.

Nabiał jako domowe sposoby na infekcje intymne, a także domowe sposoby na grzybicę pochwy i inne infekcje okolic intymnych
Domowe sposoby na infekcje intymne – 4 skuteczne metody

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

3. Zioła

Na swędzenie okolic intymnych pomoże również częste podmywanie się wodą z dodatkiem ziół! Warto wykorzystać do tego nagietek –jedną kopiastą łyżkę zmieszaj z 0,5 l wody i… gotowe. Bardzo dobre działanie wykazuje również napar z:

 • krwawnika
 • liści pokrzywy
 • babki lancetowatej
 • kory dębu
 • szałwii
 • rumianku

4. Przestrzeganie ważnych zasad

Świąd i upławy wprawiają w zakłopotanie? Należy zatem przestrzegać szeregu zaleceń, jakie uchronią przed zakażeniami intymnymi!

 • chroń się przed zimnem – ubieraj się odpowiednio do pory roku, nie siadaj na zimnej powierzchni i nie kąp się w zimnej wodzie,
 • regularnie odpoczywaj i wysypiaj się, a także możliwie minimalizuj poziom stresu,
 • zdrowo się odżywiaj – dzięki temu organizm będzie zawsze w dobrej i silnej kondycji,
 • korzystaj z basenu, łaźni, wspólnej sauny czy toalet publicznych z umiarem, zawsze przestrzegając zasad higieny osobistej,
 • kiedy infekcja już wystąpi, staraj się w tym okresie powstrzymać od współżycia oraz stosowania tamponów – podrażniona śluzówka nie lubi tarcia i przez to stan zapalny może się znacznie… pogłębić. Mało tego, można również zarazić infekcją partnera czy też partnerkę,
 • nie stosuj perfumowanych mydeł, kremów ani podpasek,
 • nie noś zbyt ciasnej bielizny, jaka tylko podrażnia wargi sromowe,
 • przyjmuj jak największą ilość płynów (najlepiej w postaci wody niegazowanej) – dzięki temu zapobiegniesz rozwijaniu się zapalenia cewki moczowej, zazwyczaj współistniejącego z infekcją intymną!

Pamiętaj, że… 

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny