Domowe sposoby na jęczmień na oku

Przyczyny jęczmienia – kiedy rozpocząć leczenie?

Jęczmień pod okiem zazwyczaj objawia się w podobny sposób. Najpierw pojawia się niewielkie zaczerwienienie, lekko swędzące i bolące. Następnie to zaczerwienienie rozrasta się, tworząc ropną krostę. Taka zmiana zdecydowanie nie dodaje nam urody – a nieleczony jęczmień może przeobrazić się nawet w bardzo groźne choroby oczu, jak chociażby gradówka. Wyróżnić można dwa rodzaje jęczmienia:

  • zewnętrzny – wywołuje go gronkowcowe zapalenie gruczołów Molla lub Zeissa. Zazwyczaj spotkać można się z nim na powiece zewnętrznej w postaci bolesnej, czerwonej plamki. Z czasem staje się ona różowa lub żółta, dojrzewając kilka dni i samoistnie… pękając.
  • wewnętrzny – wywołuje go zapalenie gruczołów Meiboma. Czasami pojawia się jako jęczmień u dwulatka albo u niemowlęcia – jest on bardziej bolesny, jednak… mniej widoczny! Grudka z kolei nie pęka, ale zanika samodzielnie. Niestety, ale taki rodzaj jęczmienia może nawracać.

W jakim przypadku pojawia się jęczmień na oku?

  1. Bezpośredni kontakt z substancjami chemicznymi.
  2. Niezbyt dokładne usuwanie makijażu oczu.
  3. Nieleczona cukrzyca.
  4. Źle dopasowane pod wymagania cery kosmetyki do demakijażu.
  5. Długie przebywanie w zadymionym pomieszczeniu.
  6. Pocieranie oczu albo dotykanie ich brudnymi rękoma (zwłaszcza u dziecka).

Całe szczęście, istnieją skuteczne domowe sposoby na jęczmień na oku. Domowe leczenie sprawi, że zmiany nie przeobrażą się w groźne choroby oczu, jak gradówka. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zgagę?

1 sposób – domowe okłady

Okłady to doskonały sposób na jęczmień na powiece! Warto stosować je naprzemiennie z masażami, uzupełniając metodę i antybiotyk przepisany przez lekarza (konieczny zwłaszcza, kiedy wystąpi jęczmień u dwulatka i mniejszego dziecka). Na zmienione chorobowo miejsce szczególnie zalecane są ciepłe okłady – po 15 minut, nawet 4 razy dziennie. Taki okład możesz przygotować, np. z rozgrzanych ściereczek lub ręczników, ale też małego słoiczka z ciepłą wodą. Możesz również wykorzysta c w tym celu:

Jajko na twardo oraz inne domowe sposoby na jęczmień na oku lub pod okiem oraz porady, jak usunąć jęczmień z oka
Domowe sposoby na jęczmień na oku – 3 sprawdzone metody leczenia
  • jajko – ugotuj je na twardo i, nie usuwając skorupki, zawiń w chustkę. Następnie przyłóż je do zamkniętego oka. Możesz nim także masować powiekę, aby opróżnić zbiorniczek wypełniony ropą. Jajko to dobry pomysł na oko, ponieważ ma dopasowany do niego kształt oraz dość długo trzyma ciepło. Masuj powiekę 3 razy dziennie, co najmniej 10 minut.
  • zielona herbata – wystarczy zaparzyć saszetkę herbaty, odsączyć ją i przyłożyć do zmiany na oku. Niestety, okłady nie będą dobre jako środek do zastosowania w środku oka. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na ból żołądka.

Domowy sposób na jęczmień na powiece

2 sposób – złota obrączka

Niektórzy sądzą, że złota obrączka to mit. Jednak okazuje się, że złota biżuteria i pocieranie nią oka to naprawdę skuteczne, domowe sposoby na jęczmień na oku! Ważne jednak, aby wcześniej taką obrączkę odpowiednio… zdezynfekować. Zanurz ją w tym celu w gorącej wodzie, a następnie dokładnie wymasuj bolące miejsce. Zrób to zwłaszcza wtedy, kiedy uporczywie zaczyna swędzieć powieka w jednym miejscu.

Masaż złotą obrączką wpłynie na odblokowanie się zamkniętych ujść gruczołów. Tarcie złotem usprawni z kolei przepływ krwi w owym miejscu, gdzie powstał jęczmień – a więc krwinki będą mogły lepiej poradzić sobie z infekcją i zwalczyć bakterie! Warto będzie, tuż przed pocieraniem oka zdezynfekowaną obrączką, rozgrzać ją np. w czystej ściereczce.

3 sposób – zioła

Warto jest stosować napary z ziół, jakie pomagają pozbyć się jęczmienia. Wśród polecanych wyróżnić można:

  • nagietek,
  • rumianek,
  • liście malin,
  • natkę pietruszki,
  • ziele świetlika.

Wystarczy zalać ok. 3 łyżeczki wybranych ziół, zostawić je pod przykryciem ok. 10 minut, odcedzić i namoczyć w wywarze wacik kosmetyczny. Taki wacik należy przyłożyć na zmienione chorobowo miejsce – warto powtarzać czynność ok. 4 razy dziennie aż do momentu, kiedy jęczmień na oku całkowicie nie zniknie.

Zalecane jest także, aby wypijać leczniczy napar z mniszka lekarskiego. Możesz pić go nawet 2 razy dziennie. Wystarczy wsypać łyżeczkę owych ziół do szklanki i zaparzać ok. 5 minut pod przykryciem. Mniszek pomoże pozbyć się z organizmu ropnych bakterii, jakie w dużej mierze odpowiadają za uporczywy ból związany z utworzeniem się na oku jęczmienia.

Pamiętaj, że…

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej