Domowe sposoby na kaszel

Kaszel mokry i kaszel suchy – jak rozróżnić?

Ostry kaszel zazwyczaj można podzielić na dwa poszczególne rodzaje:

  • kaszel mokry – jest to kaszel wykrztuśny, związany z odpluwaniem wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych – zazwyczaj jest ona lepka i gęsta. Taki przewlekły kaszel często wiąże się z zapaleniem płuc i oskrzeli, a także astmą oskrzelową czy nawet… chorobą płuc. Domowe sposoby na katar powinny pomóc w walce z kaszlem tego rodzaju – zwłaszcza jeżeli wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła, co wiąże się z zapaleniem zatok przynosowych.
  • kaszel suchy – jest najbardziej męczącym rodzajem kaszlu, często objawiając się jako napady kaszlu – trwają one kilkanaście sekund, często kończąc się… wymiotowaniem (zwłaszcza u dzieci). Przez charakterystyczne objawy wywoływane kaszlem mówi się również, że jest do duszący kaszel. Zazwyczaj towarzyszy on ostrej infekcji wirusowej, ale też infekcji gardła bądź alergii. Domowe sposoby na ból gardła pomogą zwalczyć dolegliwości związane z tego rodzaju kaszlem – zwłaszcza, że kaszel tego typu bardzo podrażnia gardło. Ataki najczęściej nasilają się nocą, co uniemożliwia spokojny sen.

Pamiętaj, że oba rodzaje kaszlu wymagają innego leczenia farmakologicznego. Warto jednak w obu przypadkach wypróbować skuteczne domowe sposoby na kaszel i babcine sposoby, jakie znane są już od wielu lat. Jak szybko pozbyć się kaszlu? Cóż, istnieje kilka sposobów! A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zgagę?

Pierwszy sposób na kaszel – dbałość o odpowiednie nawilżenie powietrza

Medycyna naturalna obfituje w wiele rozwiązań, jeżeli chodzi o leczenie kaszlu. Ostry kaszel można więc za jej pomocą znacznie załagodzić, co umożliwia łatwiejsze funkcjonowanie na co dzień. Warto wykorzystać także domowe sposoby na ból gardła, który pojawia się często podczas problemów z suchością powietrza, również u dziecka. Staraj się jednak potraktować owy pomysł wyłącznie jako uzupełnienie recepty lekarskiej i stosuj go tylko wtedy, gdy przeziębienie związane z kaszlem nie zagraża zdrowiu i życiu dziecka!

Sposoby leczenia są zróżnicowane, jednak zawsze powinniśmy zadbać najpierw o… odpowiednie nawilżenie powietrza. Uporczywy kaszel często wywoływany jest bowiem zbyt suchym albo zbyt ciepłym powietrzem. Pamiętaj więc, aby stale nawilżać pomieszczenie i nie dopuszczać do jego przesuszania! Możesz w tym celu:

  • kupić nawilżacz powietrza,
  • kupić akwarium,
  • zainwestować w roślinność.
Nawilżacz powietrza oraz domowe sposoby na kaszel, w tym kaszel mokry i suchy kaszel oraz babcine sposoby, jak szybko pozbyć się kaszlu
Domowe sposoby na kaszel – 3 tradycyjne i skuteczne metody

Wszystko zależy od tego, na co możesz aktualnie sobie pozwolić. Warto pod lupę wziąć szczególnie… akwarium – nie musi być duże! Wsypanie piasku i zasadzenie tam żywych roślin wodnych (ostatecznie sztucznych) będzie świetnym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że z akwarium stale unosi się para nawilżająca otoczenie. Akwarium nie dość, że będzie spełniało pożyteczną rolę, to podkreśli charakter mieszkania. Możesz także postawić je u dziecka, jeżeli akurat marzyło o… pierwszym zwierzątku. Jak widzisz, same plusy! Sprawdź także ten artykuł o domowych sposobach na kaca.

Nie chcesz zakładać akwarium albo nie masz na nie miejsca? To nic! Rozłóż wilgotne ręczniki na kaloryferze, aby nawilżyć w ten sposób powietrze. Jak szybko pozbyć się kaszlu, wykorzystując w tym celu… regulator temperatury? Po prostu, wystarczy obniżyć temperaturę (na ok. 18 st. C), założyć cieplejsze ubranie i obrzęk zmniejszy się już po kilku godzinach!

Domowe sposoby na łagodzenie kaszlu

Drugi sposób na kaszel – domowe inhalacje

Domowe sposoby na kaszel to również… inhalacje! Lekarstwo w postaci olejku eterycznego znacznie łagodzi nawet przewlekły kaszel – warto więc skorzystać z tego pomysłu! Inhalacja nawilży drogi oddechowe, więc suchy kaszel może zmienić się wówczas w kaszel wykrztuśny – co skraca drogę do jego wyleczenia. W połączeniu z oklepywaniem pleców ułatwić można późniejsze odrywanie się flegmy. Jakie olejki będą najlepsze na domowe inhalacje?

  • olejek lawendowy,
  • olejek geraniowy,
  • olejek rozmarynowy,
  • olejek z drzewa herbacianego,
  • olejek majerankowy,
  • olejek sosnowy,
  • olejek z kopru włoskiego,
  • olejek eukaliptusowy,
  • olejek miętowy.

Inhalacje to nic innego, jak wdychanie pary wodnej, którą wzbogaca się środkami antybakteryjnymi bądź przeciwwirusowymi. Dzięki nim rozrzedza się wydzielinę, a więc to również dobre domowe sposoby na katar! Możesz w tym celu wlać kilka kropli wybranego olejku do wanny wypełnionej gorącą wodą i wziąć aromatyczną kąpiel. Pamiętaj jednak, żeby po zakończeniu inhalacji nie opuszczać mieszkania przez kilka godzin – a już w żadnym wypadku, gdy na dworze jest zimno!

Dziewczyna podczas inhalacji, czyli dobre domowe sposoby na kaszel, w tym kaszel mokry czy też suchy kaszel oraz babcine sposoby, jak szybko pozbyć się kaszlu
Domowe sposoby na kaszel – 3 tradycyjne i skuteczne metody

Trzeci sposób na kaszel – syropy domowej roboty

Domowe sposoby na kaszel u dzieci są to np. własnoręcznie przygotowane, naturalne syropy. To sprawdzone sposoby leczenia, jakie znają nawet nasze babcie! W przeciwieństwie do wielu produktów z apteki, syrop naturalny nie zawiera żadnych… substancji psychoaktywnych, a więc dzieciom łatwiej będzie zasnąć. Najlepszy będzie np. syrop z miodu – jednak można stosować go tylko u dzieci, które skończyły roczek. Dla dzieci świetnym lekarstwem są także wszelakie napoje z miodem – jego działanie wykazuje bowiem działanie przeciwbakteryjne i zmniejszające objawy kaszlu. Świetne będą również następujące syropy, które można przygotować w domu… samodzielnie:

  • syrop z cebuli – wystarczy pokroić cebulę w kosteczkę, zasypać ją cukrem (lub miodem) i zaczekać, aż puści sok. Możesz także dodać do całości sok z cytryny albo trochę czosnki. Taka mikstura może nie smakuje zbyt dobrze, jednak przynosi ulgę w przypadku każdego rodzaju kaszlu. Cebula łagodzi podrażnienia, a także działa oczyszczająco na drogi oddechowe. Nie stosuj syropu jednak, jeżeli masz wrażliwe jelita albo cierpisz na jakąś wrzodową chorobę! Syrop z cebuli to dobry sposób na suchy kaszel dla dzieci i dorosłych.
  • syrop z buraka – zrobisz go dokładnie tak samo, jak wyżej opisany syrop cebulowy. Wystarczy przekroić na pół buraka, wydrążyć delikatnie każdą część, zasypać je cukrem (lub polać miodem) i podgrzać w piekarniku.
  • syrop z czosnku i cytryny – zgnieć główkę czosnku, dodaj do tego 4 łyżki miodu wraz ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny i zalej dwoma szklankami wody. Odstaw całość na dwie doby!
  • syrop z nasion kopru włoskiego – polecany jest zwłaszcza, kiedy mokry czy suchy kaszel jest bardzo uporczywy, także dla dzieci. Mało tego, pobudza on wydzielanie żółci i soku żołądkowego. Może warto skorzystać więc z pomysłu?

Pamiętaj, że…

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej