Domowe sposoby na katar

Leczenie kataru – kiedy zacząć?

Katar zazwyczaj zwiastuje łagodną infekcję wirusową, jak dobrze znane chyba każdemu z nas przeziębienie. Kiedy organizm jest osłabiony, bakterie wykorzystują ten fakt i czepiają się ludzi, jak „rzep psiego ogona”. Jeżeli czujesz, że zaczynasz częściej kichać, to może być pierwsza oznaka kataru! Jak jeszcze można rozpoznać jego objawy? Otóż, zazwyczaj odczuwamy wówczas:

  • osłabienie organizmu,
  • ogólne rozbicie i przygnębienie,
  • zatkany nos,
  • stan podgorączkowy,
  • łzawienie.

Czasami zwykły, wodnisty katar może zmienić się w katar ropny – z żółtą albo zieloną, gęstą wydzieliną z nosa. Jeżeli na dodatek zaczęła boleć twarz, to może być ostre zapalenie zatok przynosowych! A może katar stale nawraca? Może mieć zatem podłoże alergiczne – związane z pyleniem roślin, kurzem, sierścią zwierząt lub roztoczami. Warto udać się do lekarza, który najlepiej oceni nasz problem. Jednak zawsze można również wykorzystać naturalne sposoby na katar, które wspomogą jego leczenie.

Leczenie kataru domowymi sposobami – sposób pierwszy: rozgrzewająca kąpiel i ciepłe kompresy

Jak pozbyć się wydzieliny z nosa? Domowe sposoby na zatoki to dobre rozwiązanie, jeżeli chcesz pozbyć się związanego z nimi kataru. Jednym z powszechnie znanych sposobów jest rozgrzewająca kąpiel. W trakcie przeziębienia należy bowiem szczególnie zadbać o to, aby było nam… ciepło. Skuś się zatem na gorącą kąpiel bądź prysznic – dodając do niej kilka kropli wybranego olejku eterycznego (np. lawendowego). Wymocz stopy w gorącej wodzie – to właśnie przemarznięte stopy odpowiedzialne są w dużej mierze za przeziębienie organizmu! Wytrzyj je i wciągnij na stopy grube skarpety. Po takiej kąpieli koniecznie wygrzej się pod kołdrą – najlepiej, gdy będziesz leżeć z głową uniesioną w górę, aby katar mógł swobodnie „spływać”. Takie babcine metody działały od zawsze, więc zadziałają i… teraz! A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zgagę?

Kobieta w wannie podczas kąpieli, czyli domowe sposoby na katar i leczenie kataru domowymi sposobami oraz naturalne metody na katar
Domowe sposoby na katar – 4 tradycyjne i skuteczne metody

Domowe sposoby na katar to również ciepłe kompresy na nos i czoło. Kompres przyniesie błyskawiczną ulgę i załagodzi stany zapalne. Właśnie dlatego są to również dobre domowe sposoby na katar u dziecka! W tym celu możesz skorzystać z rozgrzewających właściwości imbiru:

  1. Pokrój imbir na plasterki i wrzuć go do garnka z wrzącą wodą.
  2. Przykryj garnek i zagotuj przez 15 minut na niewielkim ogniu.
  3. Zanurz kawałek szmatki w wywarze.
  4. Połóż go na twarz na ok. kwadrans – pamiętaj, że kompres nie może być zbyt gorący, bo się poparzysz!

Co jest dobre na katar?

Sposób drugi – herbata z miodem, ziołami lub sokiem malinowym

Jak pozbyć się wydzieliny z nosa? Leczenie kataru domowymi sposobami nie jest trudne – wystarczy poznać kilka skutecznych metod, aby przynieść organizmowi ulgę. Taką metodą są chociażby rozgrzewające herbaty, działające napotnie. Do każdej z zaproponowanych warto wrzucić po plasterku cytryny, posiadającej właściwości przeciwwirusowe. Domowe sposoby na ból gardła bądź naturalne sposoby na katar zawsze obracają się wokół nawadniania organizmu. Wypijaj ok. 3 litrów płynów każdego dnia, przybliżonych do temperatury ciała. Herbaty rozgrzewające to również świetne domowe sposoby na anginę – wykazując przecież właściwości antybakteryjne. Jak się szybko pozbyć kataru za ich pomocą? Zrobić możesz 3 skuteczne herbaty:

  • herbata z miodem – miód błyskawicznie zwalcza infekcje bakteryjne, a przy okazji… naprawdę dobrze smakuje! Sięgnij po miód spadziowy, lipowy lub grykowy. Nigdy nie dodawaj jednak wybranego miodu do gorącej wody, ponieważ straci on wówczas swoje cenne, przeciwwirusowe działanie! Najmłodsi lubią słodkie, a więc herbata z miodem to doskonałe domowe sposoby na katar u dziecka! Sprawdź także ten artykuł o domowych sposobach na kaca.
  • herbata z ziołami – możesz zrobić herbatę np. z szałwii lekarskiej, babki lancetowatej, rumianku, rozmarynu czy tymianku – zadziałają zarówno łagodząco, jak i osłaniająco. Dzięki nim cieknący katar już nie będzie przeszkodą w codziennych czynnościach! Pij takie herbaty nawet 4 razy dziennie – w okresie ciąży warto sięgnąć po poradę lekarza odnośnie przyjmowania niektórych ziół.
  • herbata z sokiem malinowym – domowe sposoby na zatoki również „krążą” wokół rozgrzewającej herbaty z naturalnym sokiem malinowym. I nic w tym dziwnego! Napój ten był stosowany już przez nasze babcie. Nie dość, że zwalcza katar ropny, to zbija również uciążliwą gorączkę! Maliny pełne są salicylanów, wykazując działanie podobne do Aspiryny. Babcine leczenie kataru naprawdę się sprawdza!
Herbata z sokiem malinowym, czyli domowe sposoby na katar i leczenie kataru domowymi sposobami oraz najlepsze środki na katar
Domowe sposoby na katar – 4 tradycyjne i skuteczne metody

Domowe sposoby na katar – sposób trzeci: syrop z cebuli lub czosnku

Może nie pachną zbyt pięknie, ale są to znakomite domowe sposoby na anginę i katar! Do wyboru masz zatem:

  • syrop z cebuli – skrój cebulę w kostkę, zasyp ją cukrem (lub zalej miodem) i zaczekaj, aż puści sok. Dodaj do całości sok z cytryny albo czosnek. Cebula błyskawicznie załagodzi podrażnienia oraz zadziała na drogi oddechowe oczyszczająco.
  • syrop z czosnku - warto pić czosnkowy specyfik profilaktycznie – i to nie tylko przy katarze! Dlaczego syropy z czosnku to dobre domowe sposoby na katar? Otóż, czosnek to cenne źródło wielu składników odżywczych, jak witamina A, C lub E. Syrop z czosnku wykazuje również działanie antybakteryjne i przeciwzapalne – a przy tym naprawdę skutecznie radzi sobie z infekcjami wywoływanymi przez wirusy.

Sposób czwarty – domowe inhalacje

Są to nie tylko dobre metody na katar, ale i świetne domowe sposoby na ból gardła i zatoki! Inhalacje pozwolą soli dostać się bezpośrednio do nosa, oczyszczając go i upłynniając wydzielinę. Za duża jej ilość powinna zostać po inhalacji wydmuchana. Jak zrobić domową inhalację? Możesz w tym celu zaopatrzyć się w specjalne urządzenie, zwane nebulizatorem (inhalatorem). Wystarczą tylko 3 kroki, aby lepiej się poczuć:

  1. Wlej do środka inhalatora roztwór z soli fizjologicznej bądź hipertonicznej.
  2. Załóż maseczką na twarz.
  3. Włącz inhalator i po prostu… oddychaj!

Nie możesz kupić inhalatora bądź akurat nie masz na to czasu? Wykonaj więc inhalację bez użycia tego narzędzia! Jak to zrobić?

  1. Wsyp sól morską (lub zwykłą) do miski z gorącą wodą.
  2. Nakryj głowę ręcznikiem.
  3. Wdychaj parę, oczyszczając w ten sposób zatoki.

Możesz również dołączyć do takiej „parówki” wybrany olejek eteryczny (np. eukaliptusowy). Z jego pomocą nos błyskawicznie się udrożni. Pamiętaj jednak, że te domowe sposoby na katar nie sprawdzą się u dzieci – mogą się bowiem poparzyć!

Pamiętaj, że…

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny