Inwazja mrówek w ogrodzie - co robić?

Inwazja mrówek w ogrodzie jest utrapieniem każdego ogrodnika. Zazwyczaj mrówki są nieszkodliwymi, a nawet pożytecznymi owadami. Jednak jeśli jest ich za dużo, stanowią problem. Mrówki niszczą pąki i kwiaty roślin w poszukiwaniu nektaru, a w czasie suszy obgryzają młode pędy roślin. Mrowiska w ogrodzie powodują przesuszenie ziemi. Zdarza się, że mrówki drążą otworzy w bulwach i korzeniach roślin. Mrowiska budowane w drewnie uszkadzają drzewa ogrodowe.

Pierwszym sposobem, który przychodzi do głowy w przypadku inwazji mrówek w ogrodzie, jest chemiczny preparat na mrówki. Jednak wielu ogrodników woli unikać preparatów ma mrówki, z uwagi na to, że nie są one obojętne dla środowiska. Dlatego też stosowane są różne naturalne metody zwalczania mrówek. Sprawdź także ten artykuł o domowej roboty pułapce na mrówki.

Domowe sposoby na mrówki ogrodowe

Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie opierają się na ogólnodostępnych środkach i łatwo je zastosować samemu. Najlepszym ekologicznym sposobem na mrówki jest proszek do pieczenia i soda oczyszczona. Mrówki zjadają proszek do pieczenia, co powoduje ich śmierć po jakimś czasie. Aby ochronić rośliny, rozsyp wokół proszek do pieczenia. Aby zabezpieczyć większy obszar ogrodu, zrób roztwór z proszku do pieczenia i wody i rozpyl w ogrodzie. Podobnie działa mąka kukurydziana. Cenną roślinę możemy ochronić przed mrówkami, obsypując ją także dookoła cynamonem.

Inwazja mrówek w ogrodzie na roślinach oraz najlepsze domowe sposoby na mrówki w ogrodzie i chemiczne środki na mrózki
Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie - zobacz, jak zwalczyć inwazję mrówek

Warto wiedzieć, że mrówki żywią się spadzią wydzielaną przez mszyce. Jeśli więc zauważymy, że mrówki wędrują po roślinie, może to oznaczać inwazję mszyc. Nie szukamy wtedy sposobów na mrówki ogrodowe, lecz na mszyce.

Ekologicznym sposobem pozbycia się mrowiska jest użycie doniczki z trocinami. Doniczkę z mocno ubitymi trocinami ustawiamy obok mrowiska. Mrówki po jakimś czasie przeniosą mrowisko do doniczki. Wtedy wystarczy wynieść doniczkę gdzieś daleko od naszego ogrodu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o latających mrówkach?

Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie - odstraszanie

Najlepszy ekologiczny sposób na mrówki to sadzenie roślin, które odstraszają mrówki. Mrówki nie lubią takich roślin jak lawenda, tymianek, majeranek, wrotycz, nagietek lekarski i mięta polna. Warto je posadzić w różnych częściach ogrodu, szczególnie że są to cenne rośliny ziołowe lub ozdobne.

Dobrym odstraszaczem na mrówki ogrodowe jest ocet, który można wylać na ścieżkach mrówek. Mrówki nie lubią również zapachu liści wrotyczu i pomidorów. Można liście tych roślin rozłożyć w miejscu żerowania mrówek.

Jeśli nie chcesz zaszkodzić środowisku i zaszkodzić zwierzętom domowym i ptakom, wybierz ekologiczny sposób na mrówki. Naturalne metody zwalczania mrówek są tym bardziej pożądane, jeśli w ogrodzie bawią się dzieci.

ikona podziel się Przekaż dalej