Domowe sposoby na mrówki w domu

Już wczesną wiosną mieszkańcy domów jednorodzinnych i mieszkań na parterze mogą zacząć zauważać, że ich pokoje odwiedzane są przez tabuny niechcianych gości. Mrówki wędrują do domów w poszukiwaniu jedzenia lub po prostu miejsca do życia dla nowego stada, utworzonego przez nową królową. Zabijanie pojedynczych sztuk niewiele daje – kiedy królowa zauważy, że robotnic brakuje, zacznie składać coraz więcej larw. Jedynym sposobem na to, jak wytępić mrówki, jest zlikwidowanie całego gniazda w domu.

Standardowy środek na mrówki do kupienia w sklepie działa w ten sposób, że rozsypuje się go w okolicy gniazda. Robotnice znoszą go do środka, więc zjadają go wszystkie mrówki. Ma on działanie kontaktowe i po kilku-kilkunastu minutach okazuje się, że wszystkie przedstawicielki rodziny giną. Tą zasadę działania możesz wykorzystać do stworzenia własnych preparatów na mrówki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowej pułapce na mrówki?

Domowy sposób walki z mrówkami

Jak pozbyć się mrówek? Jeśli mrówki rozpanoszyły się w domu musisz zacząć przeciwdziałać szybko. Są dwa niezawodne sposoby, które mogą pomóc wytępić całe gniazdo. W okolicy rozsyp niewielką ilość proszku do pieczenia lub boraksu. Możesz wymieszać je z ugotowanym żółtkiem kurzym, by mrówki chętniej znosiły je do gniazda.

Równie dobrze sprawdza się sól na mrówki, którą te drobne insekty chętnie zabierają do gniazda. Podobne działanie wykazuje skórka pomarańczowa. Zetrzyj ją na tarce na drobno, a następnie połóż w pobliżu gniazda. Skórka pomarańczowa uwalnia toksyny, które zabijają mrówki. Dlatego nawet jeśli robotnice jej nie zjedzą, zacznie działać i po kilku dniach nie ma już problemu. To dobrze rozwiązanie, ponieważ taki naturalny środek będzie o wiele bardziej bezpieczny dla dzieci i zwierząt domowych. Sprawdź także ten artykuł o najlepszych preparatach na mrówki.

Naturalny środek na mrówki w ogrodzie

Domowy sposób walki z mrówkami w ogrodzie jest zarówno trudniejszy, jak i łatwiejszy niż w mieszkaniu. Łatwiejszy, ponieważ możesz zastosować środek na mrówki, który w domu mógłby zniszczyć podłogę lub roztaczać zbyt nieprzyjemny zapach. Trudniejszy, ponieważ mrówek może być naprawdę bardzo wiele. Wybicie wszystkich nie jest dobrym pomysłem – są wszak dość pożyteczne, ale trzeba utrzymać ich liczebność na takim poziomie, by nie wypijały soków z roślin uprawnych i ozdobnych.

W tym wypadku świetnie sprawdza się sól na mrówki, a raczej jej stężony roztwór w wodzie. Wystarczy wlać go do gniazda. Możesz także rozsypać sól, sodę oczyszczoną lub popiół z ogniska wokół gniazd. Nie będzie to szkodliwe dla roślin, ale wszystkie te produkty mogą działać lekko toksycznie na owady. Przeniesione do gniazda po prostu zabiją znajdujące się w nich mrówki. Teraz już wiesz, jak pozbyć się mrówek.

Mrówki na białym tle oraz domowe sposoby na mrówki i porady, jakie produkty najlepiej radzą sobie z mrówkami w domu
Domowe sposoby na mrówki - zobacz, co je odstrasza i jak się ich pozbyć

Świetny domowy sposób walki z mrówkami to naturalny środek z piołunu. Liście tego zioła możesz zebrać samodzielnie lub kupić susz w sklepie ogrodniczym. Zrób napar – zalej dwie łyżki gorącą wodą i odczekaj aż się zaparzy (mniej więcej 5 minut). Odczekaj do ostygnięcia i przelej środek do butelki z atomizerem. Kiedy zauważysz, że mrówki zamieszkały na jakiejś roślinie, od razu spryskaj ją przygotowanym specyfikiem. Mrówki tego nienawidzą, więc zostawią krzewy czy warzywa w spokoju.

Podobne działanie wykazuje cytryna, chociaż to raczej sposób na mniejszy problem. Sok z jednej cytryny na kubek wody – taka proporcja wystarczy. Cytrynowy kwaśno-gorzki zapach odstraszy mrówki na dobre. Oba preparaty są w zupełności bezpieczne dla roślin. Nie powinno się jednak spryskiwać ich kwiatów, zwłaszcza w przypadku krzewów i drzewek owocowych.

Co odstrasza mrówki?

Możesz także zadbać o to, by mrówki nie rozgościły się w mieszkaniu lub by po prostu nie chciały do niego wejść. Te niewielkie insekty nie przepadają za niektórymi zapachami – są dla nich tak odstręczające, że nie wejdą do pomieszczeń, w których są wyczuwalne. Możesz także wykorzystać w tym wypadku naturalny środek – cynamon. Wystarczy go rozsypać na przykład przy drzwiach balkonowych, przez które mrówki się przedostają do domu. Cynamon ładnie pachnie, więc nie będzie to dla ciebie uciążliwe, a pomoże uniknąć problemu mrówek.

Co odstrasza mrówki poza tym? Okazuje się, że szkodniki nie znoszą zapachu świeżych liści pomidorów. Ten sposób jest możliwy do zrealizowania wyłącznie latem, ale możesz go wypróbować, ponieważ jest naprawdę bardzo skuteczny. To zawsze lepsze rozwiązanie niż preparat na mrówki z unoszącą się w powietrzu chemią.

Oba sposoby możesz zastosować zarówno w mieszkaniu, jak i w ogrodzie. Niewielka ilość cynamonu wokół rabat lub w pobliżu gniazd mrówek nie zaszkodzi roślinom. Liście pomidorów to także świetny pomysł, łatwy do zastosowania. Wystarczy ułożyć je między grządkami, by pozbyć się mrówek.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny