Domowe sposoby na nadmierne pocenie się – oto 5 sprawdzonych metod
Nie da się ukryć, że nadpotliwość pach, pocenie się dłoni bądź obfite pocenie na plecach czy na całym ciele jest bardzo przykrą dolegliwością. Również pocenie twarzy jest przypadłością, z jaką człowiek może naprawdę źle się czuć. Całe szczęście istnieją domowe sposoby na nadmierne pocenie, jakie pozwolą skutecznie je powstrzymać bądź przynajmniej nieco złagodzić. Pocenie pod pachami już nigdy nie będzie problemem! Wystarczy, że zapoznasz się z poniższym artykułem i zaczniesz wprowadzać wskazówki w swoje życie.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Domowe sposoby na nadmierne pocenie
1. Ograniczenie pocenia kontra właściwa higiena
Pocimy się, bo jest to naturalne naturalna reakcja organizmu. Pojawia się zazwyczaj w trakcie wysiłku fizycznego, pod wpływem wysokiej temperatury bądź podczas stresu. Niestety, niektórzy pocą się tak… po prostu. Bez żadnej konkretnej przyczyny. Jeżeli na całym ciele pojawiają się obfite poty, mimo że żaden czynnik na to nie wskazuje, możesz mieć do czynienia z nadmierną potliwością. To właśnie na nią narażone są osoby:
- otyłe,
- kobiety w okresie menopauzy,
- cukrzycy,
- osoby z chorobą endokrynologiczną.
- starsze osoby.
Aby ograniczyć więc nadpotliwość pach i innych rejonów ciała, warto będzie pamiętać o odpowiednich zasadach higieny. Oczywiście, najważniejsze będzie częste mycie ciała, dobrze dobrane środki do mycia (ograniczające potliwość), antyperspiranty, zmienianie ciuchów, przewiewna odzież i wyłącznie naturalne materiały ubrań. Kluczową kwestią będzie również obuwie – musi być ono dopasowane, a także stworzone z naturalnych i możliwie przewiewnych materiałów. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na ból dziąseł.
2. Dieta, czyli czego należy unikać?
Bardzo często powodem nadmiernej potliwości okazuje się… nieprawidłowe żywienie. Są produkty jakich należy unikać, żeby nie wzmagać problemu pocenia się. Wśród nich należy uważać szczególnie na:
- kawę (zbyt dużą ilość)
- mocną herbatę
- alkohol (przyspiesza krążenie krwi i wzrost temperatury ciała)
- zbyt zimne napoje latem
- cebula
- por
- czosnek
- czerwone mięso (a już zwłaszcza smażone)
- tłuszcze zwierzęce
- pikantne przyprawy (lepsza będzie mięta, koperek albo bazylia)
- przetworzone dania
- zbyt duża ilość słodyczy
Co zrobić żeby się nie pocić?
3. Pocenie pod pachami a zioła
Chcesz ograniczyć pocenie się dłoni i pach lub powstrzymać pojawiającą się zbyt obfitą ilość potu na plecach? Oprócz odpowiedniej higieny ciała oraz ograniczenia niektórych pokarmów, warto będzie pomóc swojemu organizmowi od… wewnątrz. Wykorzystaj w tym celu naturalne środki w postaci ziół! Koniecznie przyrządzaj z nich napary do picia bądź dodaj do codziennej kąpieli. Najbardziej skuteczne na ograniczenie pocenia będą:
- skrzyp polny – zmniejsza podatność na infekcje bakteryjne albo grzybicze,
- rumianek – odkaża i działa ściągająco, a także redukuje wydzielanie nadmiernej ilości potu (warto kupić mydło z zawartością rumianku),
- szałwia lekarska – działa ściągająco oraz odkażająco, normalizując proces pocenia się. Pij napar z szałwii przynajmniej 2 razy dziennie, dodając ją również do kąpieli,
- pokrzywa – oczyszcza organizm z toksyn oraz pozwala na szybkie pozbywanie się z niego nadmiernej ilości wody,
- kora dębu – działa przeciwbakteryjnie oraz ściągająco, łagodząc wszelakie stany zapalne na skórze. Możesz stosować napar w celu nacierania się nim bądź dodać do kąpieli,
- melisa – uspokaja oraz ochrania przed stresem, przyczyniającym się do wydzielania potu w nadmiernej ilości. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak rzucić palenie?
4. Ocet jabłkowy na potliwość ciała
Kiedy wymyjesz się pod prysznicem bądź w wannie, warto będzie przynajmniej dwa razy w tygodniu natrzeć skórę (w miejscach narażonych na nadmierne pocenie się) mieszanką, złożoną z 1 l letniej wody oraz 2 łyżeczek octu jabłkowego. Oczywiście, nie można smarować jakichkolwiek zadrapań bądź nawet małych ran – kwas zawarty w occie może bowiem powodować pieczenie lub podrażnić nawet zdrową skórę, również po rozcieńczeniu go z wodą. Nie można też zbyt często wykonywać zabiegu, ponieważ ocet ten stosowany zbyt często może zmienić prawidłowe pH skóry.
Będąc poza domem wetrzyj kilka kropel soku z cytryny bądź ocet jabłkowy (2%) rozcieńczony z wodą w umytą oraz wysuszoną skórę pod pachami. Oczywiście korzystaj z pomysłu tylko w awaryjnej sytuacji, ponieważ możesz tym sposobem podrażnić zbyt delikatną skórę.
5. Potliwość twarzy – co zrobić?
Domowe sposoby na nadmierne pocenie dotyczą również… pocenia się twarzy! W tym celu warto przestrzegać kilku istotnych wskazówek, które pomogą ograniczyć bądź całkiem wyeliminować potliwość twarzy. Tak więc:
- Unikaj używek! Ogranicz też picie kawy oraz dodawanie do dań ostrych przypraw – pamiętaj, że one najbardziej sprzyjają poceniu się twarzy,
- Nie stosuj zbyt dużej ilości kosmetyków do makijażu, ponieważ one nie maskują problemu a tylko pogarszają nadmierne pocenie się twarzy,
- Pij dużo wody, która pomaga kontrolować wydzielanie potu z organizmu oraz schładza organizm (nie może być zbyt zimna!),
- Używaj chusteczek higienicznych, żeby móc w każdym momencie osuszyć twarz.