Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia krwi – 5 najlepszych metod
Jeżeli odczuwasz problemy związane z podwyższeniem się ciśnienia tętniczego, warto będzie zapoznać naturalne metody na wysokie ciśnienie! Nadciśnienie jest bowiem ryzykiem pojawienia się wielu chorób i schorzeń, jak zawał, udar mózgu czy miażdżyca. Właśnie dlatego ważne jest szybkie i mądre leczenie nadciśnienia. Równie dobrze możesz wykorzystać domowe sposoby na obniżenie ciśnienia np. przed badaniem! Zatem, jak naturalnie obniżyć ciśnienie?
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia
Wysokie ciśnienie – jak leczyć?
Prawidłowe ciśnienie rozkurczowe powinno wynosić 120 / 80 mmHg. Właśnie takie ciśnienie wykazuje, że serce pompuje krew z siłą wystarczającą, by pozostałe narządy organizmu świetnie funkcjonowały. Górne ciśnienie krwi to 139 / 89 mmHg. Jeżeli zauważysz spadek albo (co gorsza) wzrost ciśnienia (zwłaszcza stały) nie lekceważ tego! Nadciśnienie jest poważną przypadłością i nieleczone może przyspieszyć rozwój wielu groźnych chorób, jak miażdżyca, niewydolność nerek czy nawet częściowe (lub całkowite) uszkodzenie wzroku. Warto więc pilnować, by ciśnienie rozkurczowe było zawsze w normie. Zadbaj o to, by górne ciśnienie krwi nigdy nie przekraczało 139 / 89 mmHg. Jak jeszcze rozpoznać objawy ciśnienia tętniczego?
- bezsenność,
- wybuchowość,
- mroczki przed oczami,
- kołatanie serca,
- częste bóle głowy (zwłaszcza po przebudzeniu),
- potliwość,
- zawroty głowy,
- duszności,
- szumy w uszach,
- zmęczenie.
Całe szczęście, istnieją skuteczne domowe sposoby na obniżenie ciśnienia. Jakie z nich będą najbardziej odpowiednie i bezpieczne?
1 sposób – uzupełnienie diety
Dieta powinna być zróżnicowana i wzbogacona o pewne cenne elementy. Ważne, żeby uzupełnić ją o potas. W tym celu przyda się spożywanie większej ilości:
- nasion soi,
- bananów,
- pomidorów,
- suszonych śliwek.
Staraj się również mieć stale przy sobie ciemną czekoladę gorzką, jaka zawiera flawonole i zapobiega skurczaniu się naczyń krwionośnych. Ciemna czekolada i jej spożywanie to naturalne metody obniżenia ciśnienia – również przed badaniem. Mało tego, gorzka czekolada zapobiega powstawaniu chociażby miażdżycy. Ważne będzie również wyeliminowanie soli z jadłospisu, która zwiększa ciśnienie we krwi. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zgagę?
Jak naturalnie obniżyć ciśnienie?
2 sposób – zwiększenie ilości witamin
Warto spożywać jak najwięcej owoców czy warzyw, które bogate są w witaminę C. Jeżeli stale będzie brakować tego składnika w organizmie, skurcz naczyń krwionośnych może utrzymywać się przez… dłuższy czas. Należy zatem na stałe wprowadzić do diety:
- owoce cytrusowe,
- aronię,
- żurawinę,
- czarne porzeczki.
Uzupełnij koniecznie dietę również w witaminę D, której syntezę najlepiej pobudza… słońce. Korzystaj z ciepłych dni, żeby wyjść z domu i przewietrzyć się!
3 sposób – spacerowanie
Wystarczy zaledwie 30 minut, aby zmniejszyć ciśnienie krwi. Dzięki spacerowaniu serce lepiej będzie pompowało krew, a komórki ciała lepiej się dotlenią. Im intensywniej będziesz spacerować, tym szybciej zauważysz pozytywne efekty.
Warto robić w trakcie spacerów kilka przerw na przynajmniej 5 minut brania… głębokich wdechów. Spokojne oraz głębokie oddechy zmniejszą hormon stresu – a więc ciśnienie krwi znacznie się obniży.
4 sposób – rzucenie używek
Spadek ciśnienia nie jest tak groźny, jak jego nadciśnienie. Leczenie nadciśnienia nie jest jednak aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy chociażby rzucić te nawyki, jakie podwyższają ciśnienie. Koniecznie pozbądź się zatem:
- papierosów – pamiętaj, że nikotyna obkurcza naczynia i to właśnie przez nią krew trudniej przeciska się przez tętnice. To wpływa z kolei na niebezpieczne podnoszenie się ciśnienia.
- alkoholu – nadmiar alkoholu będzie utrwalać nadciśnienie, a z czasem doprowadzić może do… zaniku mięśni i niedowładu kończyn.
- kawy – jak wiadomo, kawa zwiększa ciśnienie. Trzeba więc ją ograniczyć, o ile pijesz jej spore ilości. Jednak badania naukowe wskazują również na to, że regularne wypijanie do 3 małych filiżanek może… zmniejszyć ryzyko zawału! Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na ból żołądka.
5 sposób – zioła
Niektóre zioła wykazują dużą skuteczność w walce z nadciśnieniem. To dobre, domowe sposoby na obniżenie ciśnienia. Możesz zrobić sobie, np. napar z:
- jemioły – działa uspokajająco, regulując ciśnienie krwi oraz rozszerzając naczynia krwionośne,
- szyszek chmielu – działają uspokajająco, obniżają ciśnienie i pomagają nadpobudliwym osobom,
- ruty – ziele to wykazuje sporo właściwości leczniczych, jak poprawienie elastyczności naczyń krwionośnych. Działa też rozkurczowo i uspokajająco. Można znaleźć je również w wielu mieszankach ziołowych. Pamiętaj jednak, by stosować rutę ostrożnie. Pod żadnym pozorem nie zażywaj ziół w ciąży i gdy masz obfitą miesiączkę – ruta może nasilić bowiem krwawienie!
Pamiętaj, że…
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!