Domowe sposoby na oparzenia

Pierwsza pomoc – jak dzielimy oparzenia?

Do oparzenia może dojść w różnych warunkach. Niektórzy wywołali oparzenia gorącą wodą, inni mieli oparzenia słoneczne, a pozostali poparzyli się przez… środki chemiczne lub kontakt z prądem. Oczywiście każde oparzenie wymaga natychmiastowego działania. Jeżeli oparzenie ręki bądź innej części ciała nie jest rozległe, możesz zastosować leczenie domowe. Zanim założysz opatrunek na oparzenia, musisz jednak znać jego rodzaj:

  • oparzenie termiczne – powstałe w wyniku kontaktu z gorącą wodą, wrzątkiem, piekarnikiem czy rozgrzanym olejem. Do nich zalicza się również oparzenie tłuszczem.
  • oparzenia chemiczne – spowodowane w wyniku kontaktu z silnie żrącymi środkami, jak kwasami, zasadami bądź solami metali ciężkich.
  • oparzenia elektryczne – powstałe w wyniku porażenia prądem (instalacja elektryczna lub piorun).
  • oparzenia radiacyjne – spowodowane w wyniku kontaktem z promieniowaniem RTG, UV albo promieniowaniem słonecznym – zwłaszcza, gdy zapominamy chronić się przed słońcem w lecie.

Warto przypomnieć sobie także, jak dzielimy stopnie oparzeń po to, by dopasować je do problemu i przyjąć właściwą postawę:

  • oparzenie 1 stopnia – dotyczy naskórka i charakteryzuje się rumieńcem skóry oraz niewielkim obrzękiem i bolesnym pieczeniem.
  • oparzenie 2 stopnia – obejmuje naskórek i część skóry właściwiej lub całą jej grubość. Często zaczerwienieniu i obrzękowi towarzyszą również pęcherze wypełnione żółtawym płynem. Ból jest nieco większy. Przy oparzeniach głębokich boli miej, ponieważ bardziej od naskórka cierpią zakończenia nerwowe.
  • oparzenie 3 stopnia – niszczy całą skórę i tkanki oraz powoduje martwicę skóry. Bardzo boli, a skóra źle reaguje na dotyk. Rany najczęściej zmieniają się później w blizny.
  • oparzenie 4 stopnia – powoduje zwęglenie tkanek aż do kości – uzewnętrzniając narządy wewnętrzne (np. gdy ciało się pali). A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zaparcia?

Pamiętaj, że domowe sposoby na oparzenia i wiedza, jak złagodzić oparzenia, przyda się głównie przy 1 i 2 stopniu oparzenia. Pozostałe 2 stopnie będą wymagały natychmiastowej pomocy lekarskiej i hospitalizacji!

1 sposób – polewanie chłodną wodą na lekkie oparzenie

Pierwsza pomoc w niwelowaniu dolegliwości, jakie wywołuje oparzenie parą, tłuszczem czy też oparzenie gorącą wodą, to schłodzenie poparzonego miejsca. Najlepiej zrobić to przy pomocy zimnej wody – może być bieżąca. Jeżeli nie masz do niej dostępu, wykorzystaj mocno schłodzony inny płyn (jak herbatę czy nawet mleko). Nie zapomnij, że w ten sposób przyniesiesz ulgę skórze i obniżysz znacznie temperaturę porażonych gorącem tkanek. Chłodna woda zapobiegnie również dalszym uszkodzeniom tkanek!

Koniecznie schładzaj dane miejsce aż do chwili, gdy pieczenie ustąpi. Możesz także trzymać poparzone miejsce pod strumieniem chłodnej, bieżącej wody przez ok. 15 minut (w przypadku 1 stopnia) lub ok. 30 minut (w przypadku 2 stopnia). Następnie przemyj oparzenie specjalnym produktem służącym oczyszczaniu ran – w ten sposób zmniejszysz ryzyko infekcji i znacznie przyspieszysz gojenie się powierzchni skóry. Później osusz poparzone miejsce i połóż na nim opatrunek z jałowej gazy. Nie przekłuwaj bąbli, o ile się pojawiły! Jeśli szukasz innych porad zdrowotnych, sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na kaszel.

Ręka polewana zimną wodą oraz domowe sposoby na oparzenia, czyli lekkie oparzenie i leczenie domowe niewielkich oparzeń
Domowe sposoby na oparzenia – 3 najskuteczniejsze sposoby

Jak złagodzić oparzenie domowymi sposobami?

2 sposób – zielony ogórek i aloes

Zastanawiasz się, czym smarować skórę po oparzeniu jej? Pod żadnym pozorem nie rób tego olejem czy tłuszczem (jak np. masłem) – możesz bowiem pogorszyć stan swojego naskórka, gdyż tłuszcz… zatrzymuje ciepło. Dobry sposób na oparzenia skóry to jednak… ogórek! Pierwsza pomoc przy użyciu ogórka to coś, co na pewno pomoże w walce z oparzeniem. Dlaczego? Otóż, ogórek zawiera sporo witaminy C i antyoksydantów. Zatem działanie ogórka zmniejszy nie tylko podrażnienie naskórka, ale też odżywi go i zmniejszy ból związany z oparzeniem. Możesz zrobić z niego opatrunek na oparzenia – wystarczy, że pokroisz warzywo w plastry i zostawisz na oparzonym miejscu na ok. 30 minut. Innym rozwiązaniem na np. oparzenie palca będzie zmielenie obranego ogórka na papkę. Możesz zanurzyć palec w takiej papce na ok. 15-20 minut.

Na lekkie oparzenie pomoże również… aloes. Jego miąższ działa bowiem antyseptycznie, przynosząc znaczną ulgę. Nie od dziś wiadomo przecież, że aloes łagodzi podrażnienia – właśnie stąd tak często pojawia się w różnych kosmetykach. Możesz np. smarować ranę za pomocą świeżego soku z aloesu.

3 sposób – napary i opatrunki z ziół

Domowe sposoby na oparzenia to również… zioła. Możesz zrobić napar lub opatrunek z:

  • rumianku,
  • bzu czarnego
  • nagietka,
  • gwiazdy pospolitej,
  • żywokostu.

Zioła te wykazują bowiem działanie zarówno bakteriobójcze, jak i regenerujące – zatem będą doskonałe na oparzenie gorącą wodą czy też oparzenie parą. Są to również bardzo dobre, domowe sposoby na oparzenia słoneczne! Ale właściwie jak złagodzić oparzenie ziołami? To nic skomplikowanego! Zaparz w tym celu wybranego zioła i zaczekaj, aż trochę wystygną. Wystarczy później, że nasączysz wacik letnim naparem z owych ziół i będziesz bardzo delikatnie przecierać nim uszkodzoną część ciała. Nie zapomnij, że leczenie domowe za pomocą ziół znacznie przyspiesza regenerację, a więc to naprawdę dobry sposób na oparzenia skóry!

Pamiętaj, że…

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej