Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Oparzenia – jak dzielimy?

Aby dobrać odpowiednie leczenie, należy umiejętnie rozpoznać stopień poparzenia. Wyróżniamy trzy stopnie:

  • I stopień oparzenia słonecznego – występuje zdecydowanie najczęściej i dotyczy zewnętrznej warstwy skóry. Zazwyczaj poparzona słońcem skóra staje się czerwona, rozgrzana i może się później łuszczyć.
  • II stopień oparzenia słonecznego – dotyczy naskórka oraz skóry właściwej. Pojawiają się wówczas na niej liczne pęcherze i obrzęki, a także martwica naskórka. W takim przypadku leczenie domowe może być już mało przydatne – należy udać się do lekarza, który wie najlepiej, co pomaga w takim przypadku.
  • III stopień oparzenia słonecznego – występuje już nie tylko na naskórku i skórze właściwej, ale też w tkankach podskórnych i nerwach. Poparzona osoba może mieć wrażenie, jakby jego skóra była… martwa. Nie będzie wykazywać bowiem żadnej reakcji na dotyk, a to przez uszkodzenie receptorów czuciowych. Niezbędna będzie konsultacja z lekarzem. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zgagę?

1 sposób – ochłodzenie ciała

Oczywiście, zamiast złagodzić ból lepiej będzie jemu… zapobiec! Warto więc zawsze smarować się kremami z wysokim filtrem UV – na ok. 30 minut przed wyjściem na słońce. Jeżeli jednak zapomnisz tego zrobić i zauważysz zaczerwienienie na ciele po powrocie np. z plaży, koniecznie zejdź ze słońca! Schowaj się w cień po opalaniu i postaraj się natychmiastowo schłodzić poparzone miejsce. Ochłodzenie na poparzenia słoneczne twarzy lub całego ciała to dobry sposób, aby zatrzymać proces dalszego uszkodzenia tkanki. Bardzo dobrze podziała chłodny prysznic albo zimne okłady na oparzenia słoneczne ze… słodkiej wody. Jest to bardzo ważne zwłaszcza, jeżeli poparzysz się nad morzem. Niestety, ale chłodzenie się słoną wodą to niedobry pomysł. Koniecznie weź więc prysznic i obniż tym sposobem temperaturę nerwów w skórze – szybko pozbędziesz się bólu!

Pamiętaj jednak, żeby nie potraktować ciała zbyt lodowatą wodą, ponieważ możesz nabawić się szoku termicznego! Woda powinna zawsze być nieco letnia – przynajmniej na samym początku. Po paru minutach płukania ciała możesz obniżyć jej temperaturę. Woda musi być chłodna, jednak nie zimna! Taki prysznic powinien trwać maksymalnie 15 minut.

Co pomaga na oparzenia słoneczne twarzy i ciała?

2 sposób – naturalny krem na poparzenia, czyli kefir, jogurt lub maślanka

Pamiętaj, że nie można smarować oparzonej skóry ciężkimi albo tłustymi preparatami! Wyjątkiem może być np. miód, wykazujący właściwości przeciwzapalne. Poza tym, warto będzie stosować okłady na oparzenia słoneczne wykonane z kefiru, maślanki albo jogurtu. Taki naturalny krem na poparzenia świetnie zapobiegnie bąblom, ale też doskonale nawilży skórę i przyniesie niemal natychmiastową ulgę.

Kefir w dzbanku i innne domowe sposoby na oparzenia słoneczne oraz porady, co pomaga na oparzenia słoneczne twarzy i ciała
Domowe sposoby na oparzenia słoneczne – 3 sprawdzone metody

Mało tego kefir, jogurt i maślanka zawierają mnóstwo białka oraz witamin (A, D, E), jakie potrafią błyskawicznie zregenerować uszkodzenia skóry. Nałóż wybrany produkt na gazę i przykładaj ją do zaczerwienionych miejsc. Możesz także użyć zsiadłego mleka. Pamiętaj jednak, aby nie używać słodkiej maślanki albo słodzonych jogurtów – niestety, ale mogą one wpłynąć na zaostrzenie się stanu zapalnego poparzonej słońcem skóry! Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na ból żołądka.

3 sposób na oparzenia słoneczne – okłady z produktów naturalnych

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne to również produkty, jakie posiadamy w swoich… domach. Świetne właściwości na poparzoną skórę wykazuje chociażby:

  • białko jajek – zawiera cysteinę, jaka skutecznie hamuje stan zapalny, działając antywirusowo i bakteriobójczo. Wystarczy wysmarować gazę surowym i chłodnym białkiem z jaja kurzego, a następnie potraktować nią oparzone miejsce. Taki okład przytrzymaj ok. kwadrans. Koniecznie pozbądź się nawet najmniejszej odrobiny żółtka, bo metoda nie zadziała!
  • puree ziemniaczane – sok ze świeżych ziemniaków załagodzi ból i sprawi, że na skórze nie pojawią się pęcherze. Przyrządzoną papkę przyłóż do oparzonego miejsca i zakryj za pomocą gazy. Trzymaj okład na ciele ok. pół godziny.
  • zielony ogórek – świetnie ochroni i odżywi skórę dzięki zawartych w nim antyoksydantom i witaminie C. Przyłóż plasterki ogórka do poparzonych miejsc i zostaw tam na ok. pół godziny. To metoda szczególnie skuteczna na… oparzoną słońcem twarz!

Pamiętaj, że…

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny