Domowe sposoby na pchły u psa

Jak wygląda pchła u psa?

Pchła psia jest pasożytem, jaki na skórze i sierści tych zwierząt pojawia się zdecydowanie najczęściej. Dorosła pchła liczy do ok. 4 mm i żywi się… krwią. Jaja pcheł składane są zazwyczaj bezpośrednio na żywicielu, jednak potrafią szybko spaść z niego na podłogę. Z owych jajeczek wykluwają się z kolei białe larwy, jakie wytwarzają kokony po ok. 2 tygodniach i przekształcają się w poczwarki. Później przeobrażają się one w dorosłe osobniki, które poszukują żywiciela – takowym najczęściej staje się właśnie… pies.

Zwalczanie pcheł u psa jest dość kłopotliwe – wywołują one bowiem mocny świąd, a także powodują wiele chorób. Należy jednak pamiętać, że insekty najczęściej atakują konkretne psy:

 • będące w złej kondycji,
 • chore,
 • w okresie rekonwalescencji,
 • suczki w trakcie okresu ciąży (lub karmienia),
 • szczeniaki.

Pchły u szczeniaka – jak rozpoznać?

Wiesz już, jak wygląda pchła psia. Warto więc wiedzieć, jak objawia się pojawienie pcheł u czworonogów:

 • wystąpienie czerwonych i mocno swędzących grudek na ciele zwierzaka,
 • czasami wyłysienia i rany ulegające częstym zakażeniom,
 • ropne zapalenie skóry (w niektórych przypadkach).

Pchły u psów potrafią także przenosić niektóre drobnoustroje, jakie powodują następnie liczne choroby, m.in. dość groźnego… tasiemca psiego. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o insektach w domu.

Domowe sposoby na pchły w domu

Czego nie lubią pchły?

Jak pozbyć się pcheł? Istnieją skuteczne domowe sposoby na pchły u psa, jakie skutecznie pozwolą się z nimi uporać. Czy jest wśród nich jakiś najskuteczniejszy środek? Cóż, należy wypróbować kilka z nich, aby się o tym przekonać. Zatem, co odstrasza pchły? Mamy kilka przydatnych porad w walce z nimi:

 • czyszczenie legowiska psa z pchłami – żadne domowe sposoby na pchły w domu nie będą wykazywały należytej skuteczności, jeżeli wcześniej nie doprowadzisz do ładu legowiska swojego pupila. Należy więc bardzo dokładnie wyczyścić posłanie psa – koniecznie piorąc je w wysokiej temperaturze, razem z kocami i ubrankami, o ile w takowych chodzi. Jeżeli tego nie dokonasz, jaja pcheł nadal pozostaną niedaleko czworonoga i… cała praca pójdzie na marne.
 • sprzątanie mieszkania – czyszczenie jest zdecydowanie tym, co odstrasza pchły najbardziej! Warto więc odkurzyć dom przynajmniej jeden razy w tygodniu, zwłaszcza w miejscach gdzie przebywa pies. Worek z odkurzaczem powinieneś później wynieść, z kolei rurę urządzenia przeczyścić mydłem w połączeniu z ciepłą wodą. Wyczyść także każdą szczelinę i dziurę, np. w meblach czy podłodze.
 • kąpiel czworonoga z pchłami – to równie skuteczny sposób, który może zastąpić drogi preparat na pchły ze sklepu zoologicznego. Zwalczanie pcheł kąpielą pozwoli na pozbycie się ich bądź częściową eliminację z sierści i skóry pupila. Woda i szampon jest bowiem tym, czego nie lubią pchły. Możesz przed kąpielą pokryć szamponem (ewentualnie delikatnym mydłem dla dzieci) psie uszy i szyję, aby pchły nie miały gdzie się schronić.
 • ocet na pchły w domu – octem możesz przepłukać sierść, którą wcześniej potraktowałeś w kąpieli szamponem albo mydełkiem. Rozprowadź w tym celu szklankę octu na ciele swojego czworonoga uważając jednak przy tym, aby ocet na pchły w domu nie miał kontaktu z oczami albo pyszczkiem pupila – w innym przypadku możesz narazić go na wymioty bądź wywołać octem liczne (i niezbyt przyjemne) podrażnienia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na pluskwy w domu?
Pies podczas kąpieli, czyli domowe sposoby na pchły u psa, a także ich zwalczanie i porady, czego nie lubią pchły
Domowe sposoby na pchły u psa – jak sobie z nimi poradzić?

Domowe sposoby na pchły u psa

Oprócz wyżej wymienionych metod warto spróbować jeszcze innych, które skutecznie wyeliminują pchły z naszego otoczenia oraz z sierści i skóry psa. Spróbuj:

a) wyczesać zwierzaka – najlepiej metalowym grzebieniem, jaki jest przeznaczony specjalnie do tego celu. Możesz zakupić taki w każdym sklepie zoologicznym. Gęsto usadowione ząbki na pewno wyczeszą intruzy z sierści zwierzaka. Pamiętaj jednak, że metoda ta wymaga sporo cierpliwości oraz… czasu. Należy bowiem szczotkować sierść powoli i dokładnie – grzebień musi przylegać do skóry pupila. Należy skupić się na pachwinach i podstawie ogona, bo właśnie tam pchły żerują najchętniej!

b) użyć cytryny – cytryna posiada niemal „magiczne” właściwości. Niektórzy mówią nawet, że jest to najskuteczniejszy środek na walkę z pchłami. Wystarczy przygotować preparat składający się z zagotowanych plasterków cytryny, zostawić go pod przykryciem na noc i następnego dnia nałożyć na sierść oraz skórę pupila. Pchły nie cierpią zapachu cytrusów, a więc możesz skorzystać z tego faktu i pokropić zwierzaka świeżo wyciśniętym sokiem z pomarańczy, cytryny, a nawet grejpfruta! Niestety, ale w tym przypadku gotowe olejki nie będą skuteczne, bo w skórce owoców jest limonen – nie znajdziesz go w soku. Jednak olejkiem możesz natrzeć już skórę psa czy dodać go do kąpieli w celach zapobiegawczych.

c) skorzystać z kwasu laurynowego – znajdziesz go chociażby w… oleju kokosowym. To całkowicie bezpieczna substancja da psa! Wystarczy, że wetrzesz go odrobinę w ręce i wsmarujesz w sierść czworonoga – a już zwłaszcza w miejsca, gdzie pupil został ugryziony. Warto to zrobić, ponieważ olej ma właściwości łagodzące podrażnienia.

d) użyć ziemi okrzemkowej – co prawda wykorzystywana jest głównie do ochrony roślin, ale posiada też właściwości insektobójcze. Rozsyp ją w miejscu, które narażone są na wystąpienie pcheł. Zostaw całość na kilka godzin, a później usuń przy pomocy odkurzacza. Upewnij się jednak wcześniej, czy ziemia nie będzie toksyczna dla pupila!

e) zapalić… lampkę nocną – jeżeli decydujesz się umieścić lampkę nocną niedaleko legowiska swojego psa, a obok ustawisz talerz z ciepłą wodą i mydłem, wygraną masz niemal… gwarantowaną! Otóż, światło lampki przyciągnie pchły, a one spadną z niej i utopią się w wodzie z mydlinami. Proste, prawda?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 75.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny